menu button
سبد خرید شما
ماندگار مثل کار
موفقیت  |  1401/09/20  | 
هشت استراتژی برای دستیابی به یک کسب‌وکار بلند‌مدت

ماندگار مثل کار


رهبرانی که به موفقیت‌های سازمان‌یافته و منحصر‌به‌‌فرد دست می‌یابند، افراد آینده‌نگری هستند که نسبت به کسب‌وکار، اهداف و موفقیت‌های بلندمدت خود، متفاوت فکر می‌کنند. دید واقع‌گرایانه، نظم، سازگاری، کنترل و موفقیت‌طلبی هم از دیگر خصوصیات این افراد موفق است. فردی که کسب‌و‌کاری را شروع کرده یا آن را رهبری می‌کند، همواره رویای به‌امانت‌گذاشتن آن را به نسل بعد خود یا همکارانش در سر می‌پروراند. اما تعداد کمی از این مدیران و کار‌آفرینان، در انتقال کسب‌و‌کار خود موفق عمل می‌کنند. اما چه چیزی باعث این اتفاق می‌شود؟

هر ساله، تعداد بی‌شماری از کسب‌وکار‌ها و شرکت‌های تجاری از بین می‌روند، از چرخه رقابت خارج می‌شوند یا به رقیبانشان فروخته می‌شوند؛ چرا که بنیا‌ن‌گذاران قادر نیستند کسب‌وکار خود را انتقال دهند.

مدیران و کار‌آفرینان موفقی که کسب‌و‌کار‌های طولانی‌مدت و سازمان‌یافته‌ای داشته‌اند، به هشت راهکار کارآمد اشاره می‌کنند؛ راه‌حل‌هایی که توسط این افراد موفق به اشتراک گذاشته شده‌ است و همواره آن‌ها را برای دستیابی به موفقیت‌های بلند‌مدت راهنمایی می‌کند. در ادامه این راهکارها را با هم بررسی می‌کنیم:

  1. تعهد به برنامه‌ریزی مستمر

مدیران اجرایی و کار‌آفرینان موفق، برای یک‌ کسب‌وکار پرسود، یک برنامه‌ مستمر و مداوم را پایه‌گذاری می‌کنند. آنان این کار را نه‌تنها در زمان راه‌اندازی کسب‌وکار خود، بلکه در تمام مسیر انجام می‌دهند. این مدیران برای پیشرفت برنامه‌ریزی‌شده جلو می‌روند. این افراد عادت دارند که همیشه برنامه‌هایشان را با نظم و ترتیب خاصی یادداشت و مرور کنند و آن‌ها را با دستیاران و مشاوران خود، به اشتراک بگذارند. این مدیران مدبر، از این موضوع آگاهند که برنامه‌های منسجم و مداوم برای آینده، با هدف انتقال کسب‌و‌کار به آیندگان، موجب می‌شود تا روی حرکت رو‌به‌رشد خود تمرکز کنند. این مدیران موفق، همواره کار‌ها و تغییراتی را که لازم است انجام شود، ارزیابی می‌کنند و این کار را به‌طور مداوم و با رعایت مقررات، انجام می‌دهند.

  1. کشف دیدگاهی واقع‌گرایانه درباره آینده

کارآفرینان موفقی که سال‌های سال به کار تجارت مشغول هستند، دیدگاهشان را براساس توانایی‌هایی که کسب کرده‌اند، هماهنگ می‌کنند. استراتژی آنان این است که پله‌پله حرکت کرده و پس از دست‌یافتن به یک موفقیت، برای کسب پیروزی دیگری تلاش می‌کنند. آن‌ها در این اندیشه نیستند که راه هزار ساله را یک‌شبه طی کنند و فراتر از توانایی و ظرفیت خودشان، حرکتی نمی‌کنند که منجر به شکست شود. افرادی که دیدگاهی واقع‌گرایانه‌ای نسبت به خودشان ندارند، موفقیت‌هایشان را به خطر می‌اندازند. آینده و کسب‌و‌کار برای چنین افرادی، یعنی همه چیز؛ زیرا قبل از اینکه پول، استعداد و توانایی‌هایشان به درجات بالاتری برسد، به موفقیتی دست یافته‌اند که لایق آن نبوده‌اند و در نتیجه نمی‌توانند موفقیت خود را حفظ کنند. مدیران پر‌طاقت، به‌طور فعال و موثر، نقل و انتقالات را مدیریت کرده و از توانایی‌های موجود خود استفاده می‌کنند تا با نیاز‌های آینده‌شان هماهنگ باشند. آن‌ها بر اساس واقعیت‌ها برنامه‌ریزی می‌کنند، نه بر پایه‌ رویا و خیال؛ به همین دلیل این مدیران به موفقیت‌های با‌دوام و شکست‌نا‌پذیر دست می‌یابند.

  1. استفاده از روش‌های سازمان‌یافته با هدف توسعه‌ کسب‌و‌کار و مهارت‌های فردی

مدیرانی که صاحب کسب‌وکار‌های طولانی‌مدت هستند، می‌دانند که تجربه، امری بسیار مهم و اساسی است. این افراد، نه‌تنها در تجربه‌های عملی و فنی خبره هستند، بلکه قادرند چالش‌هایی را که هر روز با آن مواجه می‌شوند، مانند یک متخصص، رهبری و مدیریت کنند، بدون اینکه نیاز باشد کسی آن‌ها راهنمایی کند. این رهبران باتجربه متوجه شده‌اند که باید استعدادهای خود را به‌طور مستمر پرورش دهند تا بتوانند استراتژی‌های جدیدی را بسازند و آن‌ها را مدیریت کنند. افرادی که به موفقیت‌های بادوام دست می‌یابند، همواره در تلاش‌ هستند تا توانایی‌هایشان را بهبود و توسعه ببخشند. آن‌ها با هدف گسترش منابع و افزایش فرصت‌ها این کار را انجام می‌دهند. به این ترتیب، کسب‌و‌کارشان تبدیل به یک کسب‌وکار شایسته ماندگاری می‌شود. مدیران موفق و با تجربه، مطالعه می‌کنند و در تلاش هستند که اطلاعات خود را ارتقا دهند. آن‌ها مشاوران حرفه‌ای و متخصص را هم استخدام می‌کنند تا نیرو و توان تجارت خود را تقویت کنند.

  1. بهره‌گیری از مدیریت‌های مالی دقیق و استوار

مدیریت مالی منظم، یکی از اساسی‌ترین و مهم‌ترین کارهایی است که برای یک کسب‌وکار بلند‌مدت و موفق نیاز است. امروزه فقط تعداد کمی از کارآفرینان موفق شده‌اند تا در جریان کسب‌وکارشان، پول نقد را با رعایت نظم و مقررات، مدیریت کنند. این افراد، در شرایط بحرانی عجولانه تصمیم‌گیری نکرده و اموال خود را حراج نمی‌کنند. اما متاسفانه تعداد زیادی از کارآفرینان، پول و سرمایه‌شان را در کسب‌وکار‌های پر‌زرق‌و‌برق خرج می‌کنند. آن‌ها به‌دنبال این هستند که مردم را تحت‌تاثیر قرار بدهند. این افراد هرگز خودشان را برای آینده و آنچه که اتفاق خواهد افتاد، آماده نمی‌کنند و بدون برنامه، همیشه بر روی زندگی‌کردن در لحظه تمرکز می‌کنند. برخی از این مدیران، از روی بی‌اطلاعی، به جای بنا‌کردن تعهد بر اساس واقعیت، تصمیمات غیر‌عاقلانه‌ای می‌گیرند که باعث ایجاد بحران‌های مالی می‌شود. مدیران موفقی که کسب‌و‌کارهای طولانی‌مدت داشته‌اند، همیشه بر روی ساختن ارزش‌های خالص تمرکز می‌کنند. آن‌ها این کار را از طریق مدیریت مالی منظم انجام می‌دهند و بر روی هزینه‌های خود بسیار دقیق و سخت کنترل دارند.

  1. انطباق و سازگاری با شرایط

بازار همیشه در حال تغییر و تکنولوژی در حال پیشرفت است. کارآفرینانی که به موفقیت دست یافته‌اند و کسب‌و‌کارهای طولانی‌مدت داشته‌اند، خودشان را با شرایط پیش‌آمده وفق می‌دهند. آن‌ها می‌دانند که تغییرات، لازمه موفقیت است. این مدیران موفق و خبره، بر روی مردم و تکنولوژی سرمایه‌گذاری می‌کنند و از این طریق سود و بهره‌وری کسب‌وکارشان را افزایش می‌دهند. این افراد همیشه پیشرو‌تر از رقیبان خود هستند. آن‌ها، تنها در صورت لزوم، به مسائل پیش‌آمده پاسخ می‌دهند و واکنش‌های خود را کنترل می‌کنند.

این کارآفرینان، قادرند از طریق سازگاری مداوم، روند رو‌به‌رشد خود را حفظ کنند و ارزش‌های بلند‌مدتی را که باعث دگرگونی کسب‌وکارشان می‌شود، ارتقا دهند. آن‌ها، همواره با نگاهی روشن به آینده، به‌دنبال ابزار، منابع، ایده‌ها و تکنولوژی‌های جدید هستند تا از این طریق موفقیت‌های برنامه‌ریزی‌شده‌شان را تقویت کنند.

  1. با سرمایه‌های اولیه، یک کسب‌و‌کار حقیقی راه بیندازید

در گذر دهه‌ها، کسب‌و‌کار‌ها و تشکیلات زیادی به‌وجود آمده‌اند و سپس از بین رفته‌اند. برخی شرکت‌ها کامیاب شدند و همچون ستاره‌ای درخشیده‌اند، اما بیشتر کسب‌وکارها با شکست مواجه شدند. کمبود سرمایه اولیه دلیلی مهم برای شکست این کسب‌وکار‌ها محسوب می‌شود. کسب‌وکار‌های پایدار از سرمایه‌ اولیه مورد نیاز برخوردار هستند. کارآفرینان موفق به وعده‌هایی که داده‌اند، عمل می‌کنند و سعی بر این دارند که انتظارات مشتریان را برآورده کنند. خریداران، فروشندگان و کارکنان، چنین مدیرانی را افرادی قابل‌اعتماد می‌دانند و روی آن‌ها حساب باز می‌کنند. این شرکت‌ها همواره هماهنگی بین کیفیت محصولات و خدمات قابل‌اعتماد را حفظ می‌کنند. یک سابقه‌ طولانی و درخشان، نشان‌دهنده‌ موفقیت یک موسسه است. شرکت‌های تجاری که سال‌هاست به فعالیت مشغولند، با اعتباری که در طی همین سال‌ها کسب کرده‌اند، همیشه قابل‌اعتماد مردم هستند

  1. کنترل پیشرفت

کسب‌وکارهای موفقی که در طول زمان‌ نجات یافته‌اند، مدیران دقیقی داشته‌اند که آگاهانه، پیشرفت کسب‌وکار‌شان را مدیریت می‌کردند. مدیران تجاری که بر روی پیشرفت تمرکز می‌کنند، باید از وجود سرمایه، پرسنل و تجهیزات کافی اطمینان حاصل کنند تا بتوانند پاسخ‌گوی نیاز‌ها باشند. افرادی که قدم‌های کوتاه‌تر و محتاطانه‌تری به‌سوی پیشرفت بر‌می‌دارند، اکثرا در مدیریت هزینه‌ها بهتر عمل می‌کنند. کسب‌و‌کارهایی که جهت‌دار و به‌آرامی رشد می‌کنند، می‌توانند حتی نسبت به موسسه‌های پیشرفته، پول بیشتری به دست آورند و استرس کمتری را متحمل شوند. مدیران تجاری که به موفقیت دست یافته‌اند، همواره در معرض وسوسه‌هایی هستند که آن‌ها را ترغیب می‌کند‌ ریسک کنند و از منطقه امن خود خارج شوند، اما آن‌ها قادرند به‌طور موثر این وسوسه‌ها را مدیریت کنند. این مدیران، همواره مشتاق باقی می‌مانند و از طریق دستیابی به موفقیت‌های مالی پایدار، سرعت پیشرفتشان را کنترل می‌کنند.

  1. انگیزه‌تان را حفظ کنید

با‌انگیزه‌ماندن در هر کسب‌و‌کاری  امری سخت محسوب می‌شود. لازم است بدانید برای دستیابی به موفقیت، می‌بایست از ابتدا تا پایان مشتاقانه عمل کنید. بیشتر مردم، وقتی که یک فعالیت جدیدی را آغاز می‌کنند، با گذر زمان دچار عادت و روزمرگی می‌شوند و ممکن است دیگر اشتیاق روز اول را نداشته باشند. شرایط، زمانی وخیم‌تر می‌شود که فرد دیگر نتواند با استرس‌های آن کار کنار بیاید. خستگی و بی‌حوصلگی، خطرناک‌ترین دشمن یک مدیر اقتصادی است. مدیران شکیبا و سرسخت، همواره خودشان و کارکنانشان را تشویق می‌کنند. آن‌ها این کار را از طریق پیدا‌کردن فرصت‌های جدید، با هدف برطرف‌کردن نیاز مشتریان انجام می‌دهند. این فضای انگیزه‌بخش باعث می‌شود که بستری برای نوآوری، تغییر و موفقیت‌های پیوسته به‌وجود آید و درآمد، بازده، رضایت مشتری و کارکنان افزایش پیدا کند.

جمع‌بندی

مدیران تجاری که از تجارت‌های طولانی‌مدت لذت می‌برند، یاد گرفته‌اند که به‌طور پیوسته به‌روز شوند و تکامل یابند. این مدیران موفق، همواره از طریق پیدا‌کردن راهی برای برطرف‌کردن نیاز مشتریان، از رقیبان خود جلو افتاده‌اند و به پیروزی رسیده‌اند. راز رسیدن به یک کسب‌و‌کار موفق و طولانی‌مدت این است که همه کارها با نظم و به بهترین شکل ممکن انجام شود. مدیران تجاری موسسه‌های مالی کوچک یا بزرگ، همواره فراتر از رویا و خیال عمل کرده‌اند. آنان با کار و فعالیت بی‌وقفه به موفقیت رسیده‌اند و کسب‌و‌کارشان را ادامه داده‌اند.

اگر شما هم آماده هستید تا به یک مدیر موفق، با کسب‌وکاری ‌با‌دوام تبدیل شوید، بررسی کنید که کدام یک از این هشت استراتژی را برای شروع نیاز دارید و چگونه می‎توانید آن را در کسب‌وکار خود اجرایی کنید.

آخرین مطالب


مشاهده ی همه

معرفی محصول از سایت موفقیت


مشاهده ی همه

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

footer background