menu button
سبد خرید شما
دل درد عصبی‌تان را درمان کنید
موفقیت  |  1401/09/29  | 

دل درد عصبی‌تان را درمان کنید


دردهای مداوم، نفخ، آروغ‌زدن، مشکل در هضم و گوارش از‌جمله مشکلاتی است که در نتیجه دل دردهای عصبی برای فرد ایجاد می‌شود. این دل دردها غیر‌قابل پیش‌بینی هستند و زمانی که بروز می‌کنند واقعا فرد را گرفتار و عاجز می‌کنند. این‌گونه دل دردها ناگهان بروز می‌کنند و چون خیلی شدید هستند موجب می‌شوند فرد کلافه، ناراحت و عصبی شود.

مشکل روده تحریک‌پذیر نوعی اختلال در دستگاه گوارش است که روال عادی و معمول حرکات روده را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. این مشکل بعد از سرماخوردگی مهم‌ترین دلیل مرخصی‌گرفتن کارمندان از محل کار و غیبت دانش‌آموزان در مدرسه است.

متاسفانه این مشکل هیچ درمان قطعی و ثابتی ندارد و داروهایی که تجویز می‌شوند فقط می‌توانند این مشکل را تا حدی کنترل کرده وتسکین دهند و نه درمان. متخصصین دلایل متفاوتی برای بروز این مسئله شناسایی کرده‌اند و هنوز مطمئن نیستند که اصلی‌ترین دلیل کدام است. یکی از دلایلی که متخصصین گمان می‌کنند می‌تواند از مهم‌ترین دلایل بروز این مشکل باشد حساس‌بودن بیش از حد سلول‌های روده است. دلیل دیگر این است که شاید روده فرد به هورمون‌های استرس بیش از حد نرمال و بیش از افرادی که چنین مشکلی ندارند، واکنش نشان می‌دهند. سروتونین یک ماده شیمیایی در مغز است که در روده‌ها نیز به وفور یافت می‌شود. سرووتونین در بروز حالات افسردگی نیز نقش مهمی ‌ایفا می‌کند. برای تشخیص درست این بیماری، پزشک بیش از هر چیزی به کسب اطلاعات دقیق و درست در مورد سابقه بیماری و اطلاعات کاملا دقیقی از بیمار نیاز دارد، به همین دلیل برای تشخیق دقیق و درست گاهی چند سال بررسی وآزمایشات مختلف صورت می‌گیرد تا در‌نهایت پزشک به یک نتیجه قطعی دست یابد.

مسیر تشخیص این بیماری سفری طولانی است، پزشکان ابتدا تمام موارد مشکوک را مورد بررسی قرار می‌دهند، از‌جمله اینکه بررسی می‌کنند که آیا فرد انگل دارد یا نه، آیا به گلوتن حساسیت دارد یا نه، آیا مشکلات روده‌ای هرچند کوچک دیگری دارد یا نه و آیا مشکل عدم تحمل لاکتوز دارد یا نه. بعد از دست‌یابی به پاسخ دقیق و درست موارد ذکر شده، پزشک زمانی تشخیص نهایی خود مبنی بر عصبی بودن دل دردها را بیان می‌کند که‌:

فرد بعد از حادثه‌ای که موجب عصبانی و ناراحتی او شده است برای مدت حداقل سه ماه بیشتر اوقات شبانه‌روز دردهای شکمی ‌داشته باشد و یا احساس گرفتگی عضلات در ناحیه شکم کند.

وضعیت مدفوع فرد با قبل به‌طور کلی متفاوت باشد و مشکلاتی از قبیل یبوست و اسهال پیدا کرده باشد و به‌تازگی گرفتار بی‌اختیاری در دفع مدفوع شده باشد.

فرد هنگام دفع احساس ناراحتی و فشار بیش از حد کند.

فرد در مدفوع خود خون ببیند.

فرد به‌طور مداوم احساس نفخ و گرفتگی کند.  

هیچ درمان ثابتی برای تمام افرادی که از این مشکل رنج می‌برند وجود ندارد، هر درمان برای افراد مختلف نتایج مختلفی دربر دارد. نوع درمان بسته به شرایط جسمی‌ و فیزیکی افراد مختلف، سابقه بیماری‌های مختلف و نوع داروهایی که فرد به دلیل این مشکل و دیگر بیماری‌های احتمالی مصرف می‌کند، متفاوت است. به همین دلیل گاهی یک روش درمانی بر روی یک فرد تاثیر قابل‌قبولی دارد در حالی که بر فرد دیگر هیچ اثری ندارد، پس اگر شما و اطرافیانتان با این مشکل مواجه هستید هرگز روش درمانی خاصی که روی شما تاثیر مثبت داشته را به یگران توصیه نکنید و تجویز راه درمان را به پزشک واگذار کنید. درمان این مشکل کاملا مبتنی بر روش آزمون وخطا است.

در این قسمت چند راهکار ارائه شده که در موارد مختلف به افرادی که از این مشکل رنج می‌برند پیشنهاد می‌شود:

رژیم غذایی:

اگر شما همم از دسته افرادی هستید که دردل درهای عصبی دارید بیش از هر چیزی باید به رژیم غذایی خود و آنچه که در طول روز می‌خورید توجه داشته باشید. افراط و تفریط نکنید، مصرف مواد و خوراکی‌های محرک را به حداقل برسانید.

 احتمال زیادی وجود دارد که افرادی که بیشتر اوقات اسهال دارند یا زمانی که عصبانی می‌شوند این مشکل برایشان ایجاد می‌شود از نوع دل دردهای عصبی باشد. قبل از هر درمانی به این افراد توصیه می‌شود دریابند که آیا به لاکتوز حساسیت دارند یا نه. همچنین مصرف بیش از حد میوه و سوربیتول که نوعی قند موجود در خوراکی‌ها است نیز می‌تواند موجب بروز این مشکل و یا تشدید آن در چنین افرادی شود.

خوردن فیبرهای محلول، دانه‌های کامل، برخی از میوه‌ها و سبزیجات برای این افراد بسیار مفید است زیرا این خوراکی‌ها موجب تولید نوعی ژل در روده می‌شوند که حرکات روده را کندتر کرده و احساس فشار و گرفتگی آزار‌دهنده برای این افراد را کاهش می‌دهند.

اما اگر علاوه بر دل درد مشکل نفخ و گاز معده نیز دارید توصیه می‌شود مصرف غلاتی مانند لوبیا، خانواده کلم‌ها، سبزیجات و میوه‌های ملین را کمتر کنید.

قهوه، چای سیاه، شکلات تلخ و دیگر خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های کافئین‌دار در زمان‌هایی که شما گرفتار دل درد شده‌اید می‌تواند مشکل شما را وخیم‌تر کند.

سعی کنید وعده‌های غذایی‌تان را به وعده‌های غذایی کوچک‌تر با حجم کمتر تبدیل کنید و عادت به خوردن غذا در وعده صبح، ظهر و شب را ترک کنید. تا حد ممکن سعی کنید در یک وعده غذایی شکمتان را بیش از حد پر نکنید و در حد سیری نسبی غذا بخورید.

قرص نعنا و عرق نعنا از بهترین درمان‌های خانگی برای رفع مشکل شما در مواقعی است که از این درد رنج می‌برید. نعنا موجب می‌شود عضلات روده آرامش بیشتری بگیرند و احساس گرفتگی شما کمتر شود. نعنا را می‌توانید به همراه چای نیز بنوشید. نعنا حاوی اسانسی به نام منتول است که این اسانس حالت خنک‌کننده دارد و کانال‌های ضد درد در روده بزرگ را فعال می‌کند و مهم‌ترین دلیل برطرف شدن دردهای معده بعد از خوردن نعنا همین خاصیت است. نوشیدنی‌هایی مانند چای نعنا برای درمان حساسیت‌های روده که با یبوست، اسهال و دل پیچه همراه هستند بسیار موثر هستند. مهم‌ترین دلیل حساسیت روده منقبض‌شدن عضلات روده است که در نتیجه آن فرد احساس درد و ناراحتی می‌کند. برای اثبات خاصیت چای نعنا گروهی از افرادی که از حساسیت‌های روده رنج می‌برند مورد آزمایش قرار گرفتند، زمانی که دل درد این افراد شروع شد از آنها خواسته شد چای نعنا بنوشند و دل درد اکثریت این افراد آرام شد.

گیاه دیگری که می‌تواند این دل دردها را تسکین دهد بابونه است. بابونه به اعتقاد بسیاری از متخصصان هر دردی را درمان می‌کند. این گیاه از قدیم برای رفع دردهایی مانند دل درد و احساس گرفتگی عضلانی در شکم استفاده می‌شده است. تاثیر بابونه بر دستگاه گوارش غیر‌قابل انکار است و گرفتگی ماهیچه‌های دستگاه گوارش، نفخ و ناراحتی‌های گوارشی عصبی را بهبود می‌بخشد. چای بابونه حرکات روده را منظم کرده و در درمان یبوست و اسهال تاثیر چشمگیری دارد همچنین سو‌ءهاضمه را از بین می‌برد.

در افرادی که در نتیجه عوامل عصبی و استرس ترشح اسید معده بیشتر می‌شود خوردن زرد‌آلو توصیه می‌شود چون این میوه می‌تواند ترشح بیش از حد اسید معده را کنترل کند.

خوردن غذاهای تند و پر‌ادویه به افرادی که از این مشکل رنج می‌برند توصیه نمی‌شود چون غذاهای تند و پر‌ادویه درد و ورم معده را بیشتر کرده و اعصاب معده را تحریک می‌کنند.

پروبیوتیک‌ها از‌جمله قدیمی‌ترین درمان‌های این مشکل هستند. غذاها و مکمل‌های پرو‌بیوتیک تورم روده‌ها را کاهش می‌دهند و این امر می‌تواند از حساسیت بیش از حد روده‌ها بکاهد. ماست‌هایی تهیه کنید که پروبیوتیک باشند ویا نان تخمیر‌شده بخورید.

از ذهنتان کمک بگیرید. همانگونه که می‌دانید تکنیک‌های تن‌آرامی ‌در بسیاری از موارد نتایجی به مراتب بهتر از قوی‌ترین داروها دارند، به‌خصوص در مورد مشکلی مانند دل درد عصبی تکنیک‌های تن‌آرامی ‌می‌توانند آرامش را به شما بازگردانند و اصلی‌ترین عامل بروز این دردها که هیجان و استرس است را از بین ببرند. اگر بیش از حد عصبی می‌شوید، خیلی سریع از کوره در می‌روید، بیش از حد حساس هستید و خیلی زود ناراحت می‌شوید بهتر است قبل از درمان دردها مشکل استرس و عصبانیت خود را برطرف کنید. با کنترل کردن عصبانیت و آموختن تکنیک‌های خود‌آرامی ‌می‌توانید دفعات بروز دل دردها را به حداقل برسانید.

طب سوزنی راه درمان دیگری است که در بیشتر موارد اثر‌بخش است چراکه با کمک طب سوزنی می‌توان مشکل ترشح بیش از حد اسید معده و نیز حساسیت روده‌ها را کنترل کرد.

ورزش کنید، هیچ چیز مانند پیاده‌روی تند نمی‌تواند مشکل دل درد شما را تسکین دهد. پیاده‌روی نه‌تنها دل درد را تسکین می‌دهد بلکه به فرد آرامش می‌دهد. در صورتی که بعد از یک اتفاق ناراحت‌کننده یا شرایط پر‌استرس گرفتار دل درد شده‌اید با پیاده‌روی می‌توانید اعصاب خود را آرام کرده و دل دردتان را نیز تا حد زیادی بهبود ببخشید.

در افراد سیگاری، معتادان تریاکی و افرادی که مواد مخدر تزریق می‌کنند این مشکل حادتر می‌شود و تنها راه تسکین مشکل ترک استعمال این مواد است.

 

آخرین مطالب


مشاهده ی همه

معرفی محصول از سایت موفقیت


مشاهده ی همه

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

footer background