menu button
سبد خرید شما
هفت پیشنهاد برای افزایش فروش
ژان بقوسيان  |  1401/10/04  | 

هفت پیشنهاد برای افزایش فروش


در این مقاله 7 پیشنهاد کم‌هزینه را برای شما ارائه می‌کنیم تا در کسب‌و‌کارتان از آن‌ها استفاده کنید و فروش خود را افزایش دهید. این پیشنهادها بسیار ساده‌اند اما می‌توانند تاثرگذار باشند.

 

  1. کسب‌و‌کار خود را در محیط کار تبلیغ کنید

بر دیوار بیرونی شرکت، نام و زمینه کار شرکت را بنویسید؛ برای مثال، من با رستوران بزرگی در تهران کار می‌کردم که این رستوران در نمای بیرونی هیچ تابلوی قابل‌توجهی نداشت. بسیاری از افرادی که از آنجا عبور می‌کردند، نمی‌دانستند که در آنجا رستورانی وجود دارد. این رستوران هنگامی که تابلوی بزرگی را از نمای داخلی رستوران بر دیوار بیرونی نصب کرد، تعداد مراجعان به رستوران بیشتر شد.

هر‌گونه نوشته یا علامتی از کسب‌و‌کار شما در محیط‌های عمومی محل کار، تبلیغی شبانه‌روزی خواهد بود که می‌تواند دیگران را با کسب‌و‌کار شما آشنا کند؛ حتی زمانی که تعطیل هستید. اگر امکان نصب تابلو یا نوشته‌ای بزرگ را ندارید، می‌توانید برروی زنگ درب ورودی علاوه بر نام شرکت، زمینه کاری خود را هم بنویسید؛ البته برای نصب تابلوهای بزرگ شاید نیاز به دریافت مجوز باشد. از رنگ‌ها و طراحی مناسب و حرفه‌ای استفاده کنید. حتی می‌توانید روزها و ساعت‌های فعالیت شرکت را بنویسید.

 

  1. نوشتن پیام کسب‌و‌کار بر اتومبیل شرکت

بسیاری از کسب‌و‌کارها از اتومبیل برای انجام کارها استفاده می‌کنند که این اتومبیل‌ها در روز در مکان‌های متفاوتی تردد دارند. با تبلیغ کارتان بر اتومبیل شرکت، می‌توانید کسب‌وکارتان را بهتر معرفی کنید. اگر کسب‌و‌کارتان اتومبیلی ندارد، می‌توانید این‌کار را بر اتومبیل شخصی خود انجام دهید؛ البته توجه داشته باشید که مطالب استفاده‌شده برای تبلیغات متحرک باید بسیار ساده و با حداقل کلمات نوشته شده باشند. با رعایت این نکته انتقال پیامتان در زمانی کوتاه، امکان‌پذیر خواهد بود.

حتما توجه کرده‌اید پیک‌هایی که از طرف رستوران‌ها و فست‌فود‌ها غذا را تحویل می‌دهند، با حروف بزرگ شماره تلفن رستوران را برروی موتور یا اتومبیل خود می‌نویسند.

 

  1. تبدیل فاکتور به ابزاری برای فروش

بسیاری از شرکت‌ها روزانه فاکتورهایی صادر می‌کنند که به مکان‌های مختلف ارسال می‌شود. فاکتورها معمولا بارها دست‌به‌دست می‌شوند تا به پرداخت‌کننده آن می‌رسند. اخیرا تبلیغ یکی از شرکت‌های معروفی را که دوره‌های مدیریتی برگزار می‌کند، در وب‌سایتم گذاشتم و سپس فاکتور را فرستادم، این فاکتور را باید چندین نفر، نظیر سفارش‌دهنده آگهی که یکی از مدرسان بود، مسئول امور مالی و مسئول صدور چک، آن را تایید می‌کردند که این موضوع، فرصت خوبی را فراهم می‌کند تا به چندین نفر معرفی شوید.

 

البته شاید این افراد با کسب‌و‌کار شما آشنا باشند اما به تمامی توانایی‌ها و امکاناتی که ارائه می‌کنید واقف نباشند؛ مثلا ما برای محصولات آموزشی، مشتریان زیادی داریم و همچنین کارگاه‌های آموزشی حضوری برگزار می‌کنیم ولی بسیاری از مشتریان ما این موضوع را نمی‌دانند؛ پس با فاکتور می‌توانید خدمات و محصولات جدید را معرفی کنید. حتی می‌توانید اخبار کارتان را در فاکتور منعکس کنید؛ مثلا اگر قیمت‌ها تغییری کرده یا گاهی فروش فوق‌العاده برگزار می‌کنید، این موارد را در فاکتور ذکر کنید.

 

ابتکاری که یکی از شرکت‌های کامپیوتری انجام داد این بود که با هر فاکتور، یکی از اعضای شرکت را معرفی  و حتی عکس او را در پایین فاکتور چاپ می‌کرد. این‌ کار احساس خوبی را در مشتری ایجاد می‌کند و در مراجعه‌های بعدی مشتری احساس نزدیکی بیشتری با کارکنان می‌کند؛

حتی می‌توانید کاری کنید که دریافت فاکتور برای مشتری به تجربه‌ای لذت‌بخش تبدیل شود؛ مثلا همراه فاکتور مطالب خواندنی و آموزشی کوتاهی را بفرستید تا مشتری از آن‌ها استفاده کند.

اگر امکانات بیشتری در اختیار دارید از فاکتورهای رنگی استفاده کنید تا تاثیر بهتری از شما به‌جای بگذارد. بسیاری از خریداران ما هیچ‌گاه به محل کارمان مراجعه نکرده‌اند و تنها چیزهایی که از کسب‌وکارمان می‌بینند، محصولات و فاکتورهای ماست.

 

  1. سیستم انتظار تلفنی را به درآمد تبدیل کنید

مشتریان از انتظار متنفرند. اگر از سیستم‌های پاسخگوی تلفنی استفاده می‌کنید و مشتریان باید لحظاتی منتظر بمانند تا بتوانند با شخص موردنظر صحبت کنند، از این فرصت استفاده کنید. در لحظات انتظار به‌جای پخش موسیقی به معرفی محصولات و خدمات شرکت بپردازید. اگر کسب‌و‌کار خود را به‌تازگی آغاز کرده‌اید، با این کار می‌توانید تصویر ذهنی خوبی را از محصولاتتان در مشتری ایجاد کنید؛ چراکه در این صورت، مشتری احساس می‌کند با شرکت بزرگی تماس گرفته است.

در زمان‌هایی که شرکت تعطیل است به جای آنکه بگویید لطفا پیام خود بگذارید، می‌توانید به معرفی شرکت بپردازید و سپس از مشتری بخواهید که پیام بگذارد.

در تهیه پیام مناسب همواره به ‌یاد داشته باشید که مشتریان بسیار پر‌مشغله هستند. به‌جای گفتن مقدمه و یا مطالبی که مشتری از آن آگاه است، مستقیما به خدمات و محصولات بپردازید. پیام را تا حد ممکن کوتاه و قابل‌فهم نگه دارید. مشتریان هیچگاه فرصت ندارند تا مثلا 10 دقیقه به توضیحات ضبط‌شده شما گوش کنند. برای دلنشین‌ترشدن پیام می‌توانید آن را با موسیقی ملایمی همراه کنید.

 

اگر توانایی تهیه دستگاه‌های گران‌قیمت پاسخگوی تلفنی را ندارید، می‌توانید از نرم‌افزارهایی استفاده کنید که برای اینکار تهیه شده‌اند. تنها کافی است کامپیوتر شما به مودم مجهز باشد تا بتوانید آن را تبدیل به سیستم پاسخگوی خودکار تلفنی کنید.

 

  1. از اینترنت استفاده کنید

اینترنت ابزاری جدید برای بازاریابان است که امکانات بی‌نظیری در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. تبلیغات اینترنتی نوع جدیدی از تبلیغات است که بسیاری از صاحبان کسب‌و‌کار به اهمیت آن پی‌نبرده‌اند. اینترنت مانند کتابخانه‌ای عظیم است که هر‌گونه اطلاعاتی در آن یافت می‌شود. تنها باید بتوان آن را پیدا کرد. راز موفقیت در اینترنت آن است که بتوانیم کاری کنیم که دیگران به‌راحتی ما را پیدا کنند.

 

به‌طور کلی دو راه برای تبلیغ در اینترنت دارید؛ راه اول آن است که خودتان وب‌سایتی داشته باشید و مشتریان با جست‌وجو شما را بیابند و از خدمات و محصولات شما استفاده کنند. ساخت وب‌سایت هر روز ارزان‌تر و آسان‌تر می‌شود و شما با صرف هزینه‌ای اندک می‌توانید وب‌سایتی مناسب داشته باشید؛ البته برای داشتن وب‌سایتی کاملا حرفه‌ای با امکاناتی مانند فروش آن‌لاین و مواردی نظیر آن، باید هزینه‌ای در حدود یک تا چند میلیون تومان بپردازید ولی اگر هدف شما صرفا معرفی کسب‌و‌کارتان با چند صفحه متن و چند عکس باشد، این کار با مبلغ بسیار کمتری می‌تواند انجام بگیرد.

 

راه دوم آن است که بدون داشتن وب‌سایت، به تبلیغات اینترنتی بپردازید؛ مثلا در سایت‌های پر‌بیننده در زمینه کاریتان تبلیغ کنید و از بازدید‌کنندگان بخواهید برای دریافت اطلاعات بیشتر با شما تماس بگیرند.

 

  1. استفاده از لباس‌های رسمی

بسیار جالب است که مردم به افرادی که لباس رسمی پوشیده‌اند، احترام بیشتری می‌گذارند؛ زیرا احساس می‌کنند که آن‌ها افراد تصمیم‌گیرنده و مهمی هستند. تصور کنید که می‌خواهید با هواپیما مسافرت کنید. اگر ببینید خلبان تی‌شرتی معمولی پوشیده است، چه احساسی به‌شما دست می‌دهد؟ آیا اطمینان مسافران کمتر نخواهد شد؟

اگر شما و کارکنان با لباس مناسب در محل کار ظاهر نشوید، شاید تاثیر نامناسبی بر دیگران بگذارد؛ البته تهیه یونیفرم (لباس‌های کار یک‌شکل) معمولا پر‌هزینه است ولی می‌توان آن ‌را به‌عنوان بخشی از بودجه بازاریابی در‌ نظر گرفت؛ البته اگر نمی‌توانید یونیفرم تهیه کنید، حداقل می‌توانید نوع خاصی از لباس با رنگی مشخص بپوشید؛ مثلا تمامی کارکنان پیراهن سفید با شلوار مشکی بپوشند؛ حتی کسب‌و‌کارهای بسیار کوچک می‌توانند از این روش استفاده کنند. مشتریان وقتی شما و کارکنان را ببینند که شما با لباس‌هایی مناسب و یک‌دست در محل کار ظاهر می‌شوید، احساس آرامش و امنیت خواهند کرد.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که به فروشگاهی مراجعه می‌کنید و ظاهر و لباس عجیب و غریب فروشنده باعث می‌شود که احساس راحتی نداشته باشید و حتی از خرید منصرف شوید.

 

  1. از بسته‌بندی محصولات بهترین استفاده را ببرید

بسیاری از کسب‌و‌کارها محصولات خود را در جعبه یا بسته‌بندی خاصی ارائه می‌کنند. بسته‌بندی شاید کیسه‌ای معمولی باشد و یا حتی جعبه چوبی گرانقیمت خاص. بسته‌بندی، این امکان بی‌نظیر را فراهم می‌کند تا شغلتان را به دیگران معرفی کنید. وقتی مشتری محصولی را می‌خرد معمولا آن را به دیگران نیز نشان می‌دهد. اگر از جعبه یا بسته‌بندی خاصی استفاده می‌کنید، چرا آن را به‌عنوان فرصتی برای فروش بیشتر در نظر نگیرید؟ حتی اگر از کیسه پلاستیکی استفاده می‌کنید می‌توانید روی آن نام و لوگوی کسب‌و‌کار و ساعات کاری و شماره تلفن و حتی محصولات و خدمات را برروی آن چاپ کنید.

ایده پرسود دیگر، گذاشتن کاغذ معرفی محصولات دیگر در بسته‌بندی تمامی محصولات است. اگر فردی از شما خرید کرد به احتمال زیاد، مجددا نیز از محصول شما می‌خرد و حتی شاید شما را به دوستان خود توصیه کند.

کتاب‌فروشی‌ها می‌توانند به‌خوبی از این روش استفاده کنند و همراه هر کتاب، فهرستی از کتاب‌های پرفروش ماه و کتاب‌های حراجی را ضمیمه کنند.

فروشگاهی بزرگ در ژاپن بر کیسه‌های خود نقشه کاملی از شهر توکیو را چاپ کرده و در نقشه، محل فروشگاه خود را مشخص کرده است و به این طریق، کسب‌و‌کار خود را تبلیغ می‌کند.

 

 

آخرین مطالب


مشاهده ی همه

معرفی محصول از سایت موفقیت


مشاهده ی همه

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

footer background