menu button
سبد خرید شما
شروع خوب
موفقیت  |  1401/09/27  | 
كاري كه خوب شروع شده باشد، نيمي از آن انجام شده است

شروع خوب


یک ضرب‌المثل انگليسی مي‌گويد: «كاري كه خوب شروع شده باشد، نيمي از آن انجام شده است.» اين گفته حاوي خردي عميق است كه حاصل سال‌ها تجربه است. خود ما هم اگر خوب به تجارب زندگي‌مان نگاه كنيم، قطعا مي‌بينيم كه هر كاري كه خوب شروعش كرده‌ايم با زمان كمتر‌ و صرف ان‍رژي كمتر نسبت به بقيه كارها، خوب هم انجام شده است.

پس اين قانون است؛ قانون شروع خوب. قانون شروع خوب را خيلي‌ها مي‌دانند، حتي اگر آن را به اين نام نشناسند و حتي اگر ندانند كه اين يك قانون است. تمام دوندگان رشته دووميداني اين را مي‌دانند كه در مسابقات مهم جهاني مثل مسابقات المپيك كه ركوردها در حد صدم ثانيه شكسته مي‌شوند، برنده دونده‌اي است كه استارت خوب زده است، يعني شروع خوبي داشته است. تمام قهرمانان رشته شنا هم اين را مي‌دانند. در مسابقات جهاني كه شركت‌كنندگانش با فاصله بسيار كمي يكديگر را تعقيب مي‌كنند شناگري برنده مدال طلاست كه بهترين استارت را داشته باشد، يعني بهترين شروع را.

آيا اين قانون همه‌جا صدق مي‌كند؟ بله. تجربه نشان داده است كه نه‌تنها در ميادين ورزشي، بلكه در عرصه شغلي، در عرصه تحصيلي و در تمام عرصه‌هاي زندگي، شروع خوب جزو مهم‌ترين عوامل تعيين‌كننده نتيجه است، درواقع مهم‌ترين عامل بعد از عامل تصميم‌گيري است؛ يعني وقتي تصميمت را گرفتي و دانستي كه مي‌خواهي چه‌كار كني و به چه هدفي نائل شوي، شروع خوب تعيين‌كننده مهم نتيجه است.

گام به گام پيش برو

قانون بعدي، حركت گام به گام يا آهسته و پيوسته رفتن است. همه مي‌دانند كسي كه تند مي‌دود، زود هم خسته مي‌شود. داستان لاك‌پشت و خرگوش هم كه پرآوازه است. بعد از شروع خوب، كار ما برداشتن گام بعدي و بعدي و بعدي است. گام‌هاي كوچك روزمره. هر روز يك گام هرچند كوچك. اين رمز موفقيت است. بزرگ‌ترين و موفق‌ترين آدم‌هاي تاريخ به همين روش عمل كرده اند. فردوسي، شاهنامه را ظرف سي سال نوشت. (بسي رنج بردم در اين سالِ سي، عجم زنده كردم به اين پارسي). قطعا مولانا مثنوي را و حافظ هم غزلياتش را يك‌شبه نسرود.

اديسون لامپ را بعد از صدها بار آزمايش «اختراع» كرد. بزرگ‌ترين قله‌هاي موفقيت اين‌گونه فتح شده‌اند. اول شروع خوب، بعد گام‌هاي كوچك پيوسته و پشت سر هم. مولانا مي فرمايد:

اندك اندك ز كوه سنگ كشند          نتوان كوه را كشان كردن

موفقيت تحصيلي مي‌خواهي، سنگ‌ها را يكي‌يكي از پيش رو بردار؛ هر روز يك سنگ. هر روز يك قدم. يا به بيان ديگر اگر مي‌خواهي به اوج قله تحصيل و دانش برسي، تصميمت را بگير، استارت را بزن و هر روز يك آجر، يك سنگ لازم را بگذار، پيوسته و مستمر.

موفقيت شغلي مي‌خواهي همين‌طور. هدفت را تعيين كن و استارت بزن؛ اگر شغل نداري شروع كن آگهي‌ها را نگاه كردن، به جاهاي لازم زنگ زدن، از دوستان و آشنايان پرس و جو كردن و ...

اگر شغل داري و مي خواهي در آن پيشرفت كني، شروع خوب مي‌تواند رفتن نزد مشاور، گرفتن كتاب‌هاي مربوط به شغلت و مطالعه زندگي افراد موفق و مشهور در زمينه كاري كه مي كني و يا تماشاي فيلم‌هاي آموزشي در اين زمينه باشد. در كلاسي كه دانشت را در زمينه شغلت به‌روز كند، ثبت‌نام كن و كلاس رفتن را ادامه بده. خودت هر روز سطح دانش و مهارتت را بالا ببر.

سلامتي و نشاط مي‌خواهي؟ عزمت را جزم كن، برنامه‌اي براي رسيدن به اين هدف بريز، يك شروع خوب داشته باش مثلا در باشگاهي ثبت‌نام كن، برنامه پياده‌روي روزانه بريز، لباس ورزشي مورد علاقه‌ات را بخر و ... و از همين امروز شروع كن. قوي‌ترين ورزشكاران از وزنه‌هاي كوچك شروع كرده‌اند و به‌تدريج به وزنه‌هاي سنگين رسيده‌اند. هم به‌طور عملي و هم به‌طور نظري دانشت را از راه‌هاي كسب بالاترين درجه سلامت جسمي و روحي بالا ببر، هر روز يك كم.

صعود را آغاز كن و كوه موفقيت‌ات را بساز

اطلاعات لازم را جمع كن. هميشه براي كسب اطلاعات بيشتر گوش به‌زنگ و هشيار باش. به سلامت جسمي و روحي‌ات برس. با اشخاص معتمد و صاحب‌نظر مشورت كن. ابزارهاي لازم را جمع كن. كوله‌پشتي‌ات را ببند. تمام احتمالات را در نظر بگير. موانع پيش رو و روز توفان و باد و باران را در نظر داشته باش. احتياط‌هاي لازم را بكن. انر‍ژي‌ات را با حرف زدن هدر نده. تمركزت را روي رسيدن به قله بگذار. خوب بخور. خوب بخواب و از تمام مسير بين راه لذت ببر.

يادت باشد: شروع خوب يعني نصف كار انجام شده است. توكل به خدا، شروع كن.

آخرین مطالب


مشاهده ی همه

معرفی محصول از سایت موفقیت


مشاهده ی همه

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

footer background