menu button
سبد خرید شما
قوانین مشکلات
دکتر علي شاه‌حسيني  |  1401/11/09  | 

قوانین مشکلات


شما مشکل دارید؟ هر روز با یک مشکل جدید دست و پنجه نرم می‌کنید ؟ هر روز یک مسئله‌ای برایتان پیش می‌آید؟ همواره گله می‌کنید که ای خدا! چه زمانی این مشکلات دست از سر من بر‌می‌دارند؟ چه زمانی راحت می‌شوم و یک آب خوش از گلوی من پایین می‌رود؟ بیایید با بررسی قوانین مشکلات، از این پس خوشحال شویم که چقدر خوب است که ما هم مشکل داریم!

 

- وجود مشکل بیانگر زنده‌بودن ما است؛

یعنی اگر ما مشکل، مسئله یا گرفتاری داریم، یعنی ما زنده‌ایم، پویا هستیم و داریم به سمت جلو حرکت می‌کنیم؛ یعنی داریم سفر می‌کنیم، چون اگر مسافرت کنیم، احتمال دارد ماشین ما خراب شود، ولی اگر ماشین در پارکینگ بماند و حرکت نکند که خراب نمی شود؛ پس اگر ماشین ما خراب می‌شود، یعنی داریم از این ماشین استفاده می‌کنیم و ماشین در حال حرکت هست و داریم دستاوردی را رقم می‌زنیم؛ پس مشکل در نتیجه حرکت، پویایی و به‌جلو‌رفتن و زنده‌بودن پیش می‌آید. خوشحال باشیم از اینکه زنده هستیم و در حال حرکت به سمت جلو!

- مشکل را نمی‌توان حذف یا نفرین کرد.

ما نمی‌توانیم شخصی را پیدا کنیم که هیچ مشکلی نداشته باشد! حتی فردی که در خودروی آخرین مدلش نشسته و در ویلایی چند‌هزار متری زندگی می‌کند.

ما نمی‌دانیم در فکر آن شخص چه می‌گذرد، گذشته‌اش چطور بوده و چه آرزو یا حسرتی دارد؟ پس هیچ موقع ظاهر مردم را نباید دید و قضاوت کرد، چون آن‌ها هم مشکلات خودشان را دارند؛ حتی گاهی این افراد مشکلات بزرگ‌تری دارند که برای ما غیرقابل تصور است!

از این پس در زمان مواجه‌شدن با مشکلات، به جای نفرین‌کردن، لعنت‌فرستادن، جنگ و جدل کردن، خود‌خوری‌کردن و آسیب‌زدن به روان و جسم خودمان، ببینیم چطور و چگونه می‌توانیم مسئله را حل کنیم؟ چگونه حل‌کردن خیلی بهتر است از این است که بگوییم چرا این مسئله پیش آمده است!

- مشکل کوچک یا بزرگ نداریم، بلکه آدم کوچک یا بزرگ داریم.

آیا ما مشکلی را که پنج سال قبل برایمان پیش آمده بود را یادمان هست؟ پنج سال پیش مشکلی رخ داده بود که فکر می‌کردیم که ما را از پای در می‌آورد و زندگی مان را از بین می‌برد و ...

ولی الان که به آن مشکل فکر می‌کنیم، می‌خندیم؛ می‌دانید چرا؟ چون مشکل همان مشکل است وکوچک نشده، بلکه این ما هستیم که بزرگ شده‌ایم. اگر امروز با مشکلی دست‌و‌پنجه نرم می‌کنید و این مشکل در نظرتان بسیار بزرگ است و می‌گویید که چرا این مشکل پیش آمده، به خودتان نگاه کنید! شاید این شما هستید که خیلی کوچک هستید؛ چون خیلی‌های دیگر هستند که همین مشکل برایشان بسیار کوچک و پیش‌پا‌افتاده است؛ پس بیایم خودمان را قوی و بزرگ کنیم، چون مشکل کوچک و بزرگ نداریم، بلکه آدم کوچک و بزرگ داریم.

- مشکل در زمانی که باید، رخ خواهد داد؛

یعنی زمان مناسب را کائنات و خداوند می‌دانند و مشکل پیش آمده تا من و شما را در این مقطع زمانی محک زده، آماده کند و بسازد.

حتما این جمله را شنیده اید که «اگر مشکلی ما را نکشد، قطعا ما را قوی‌تر خواهد کرد.» تا‌به‌حال ندیده‌ام که فردی بر اثر بزرگی یک مشکل از دنیا رفته باشد؛ مگر اینکه خودکشی کرده باشد. ولی افرادی که با مشکلات دست‌و‌پنجه نرم کرده و از پس مشکل بر آمده و انسان‌های قوی و بزرگی شده‌اند، نامشان در تاریخ ثبت شده است.

نگویید چرا این مشکل الان رخ داده است؛ بلکه بگویید: «دقیقا بهترین زمان برای وقوع این اتفاق بوده است» و بلند شوید و به خودتان بگویید که می‌خواهم با این مشکل مقابله کنم و مطمئنم از پس آن بر خواهم آمد. از خودتان بپرسید چطور می‌توانم با این مسئله روبه‌رو شوم؟ یادمان باشد که زمان وقوع این مشکل همین الان بوده تا چیزی بیاموزیم و بهترین تجربه را تجربه کنیم.

- مشکل به اندازه توانایی ما و متناسب با ظرفیت ما رخ می‌دهد.

شک نکنیم که اگر مسئله و مشکلی برای من و شما پیش آمده، به طور حتم توان برطرف‌کردن آن را داشته ایم و شاید فقط آن اراده و عزم لازم را نداریم. در ما توان برطرف‌کردن آن مشکل وجود داشته و به صورت نهادینه بوده، ولی من و شما آن را کشف نکرده‌ایم!

در حالت عادی، اگر بخواهیم یک مسیر هزار متری را بدویم، می‌توانیم مثلا در یک دقیقه این مسیر را بدویم؛ ولی اگر یک ببر به دنبال ما باشد، همین مسیر را در کمتر از بیست ثانیه می‌دویم! پس من و شما توانمان خیلی بیش از این چیزی است که در خودمان می‌بینیم.

هر زمان با مشکلی مواجه شدیم، با خودمان فکر کنیم که ببر دنبالمان کرده است؛ آن وقت خواهیم دید که چه ظرفیت، قدرت تحلیل، هنر حل مسئله، انرژی و توانی داریم.

- هر مشکلی با راه‌حلش به وجود می‌آید.

امکان ندارد قفلی ساخته شود که کلیدش ساخته نشده باشد و امکان ندارد مسئله‌ای پیش بیاید و راه‌حلی برای آن نباشد! حتی من گاهی فکر می‌کنم اول راه‌حل به ذهن بشر رسیده و بعد مسئله شکل گرفته است!

شاید با خود بگویید: «پس چرا این همه مسائل ریاضی لاینحل داریم؟» بله؛ راه‌حل وجود دارد، ولی ما هنوز به آن دانش و قدرت لازم نرسیده‌ایم؛ همان‌طور که هر سال شاهد آن هستیم که تعدادی از این مسائل لاینحل، حل شده‌اند!

زمانی انسان نمی‌توانست و نمی‌دانست؛ چون بزرگ نشده بود و رشد نکرده بود. در آن زمان مشکلات بزرگ بودند، ولی انسان‌ها و توان آن‌ها کوچک بود. ولی در این عصر، انسان‌ها دارند بزرگ و بزرگ‌تر می‌شوند و این بار این مشکلات هستند که دارند کوچک و کوچک‌تر می‌شوند.

یادمان باشد و باور داشته باشیم غیر‌ممکن وجود ندارد و هر چیزی و هر کاری ممکن است؛ ولی من و شما توانش را نداریم، بلد نیستیم یا قدرت، ظرفیت و هنر تجزیه و تحلیلش را نداریم.

در این مسیر باید مشاوره بگیری ، مطالعه و تحقیق کنیم، کمک بگیریم و از دیگران بخواهیم این گره را برای ما باز کنند. باید از کلمات «نمی‌دانم»، «نمی‌توانم»، «کمکم کنید» و .. استفاده کنیم تا بتوانیم قوانین مشکلات را درک و هضم کنیم و آن‌گاه به نتیجه دلخواه برسیم.

بیایید برای اینکه بهتر بتوانیم قوانین مشکلات را درک کنیم، یک بار دیگر با تفکر و تعمق بیشتری این نوشتار را بخوانیم.

آخرین مطالب


مشاهده ی همه

معرفی محصول از سایت موفقیت


مشاهده ی همه

اشتراک گذاری

blank image

امید

1401/11/11

درسته به امید پیروزی‌.

دیدگاهتان را بنویسید

footer background