menu button
سبد خرید شما
 چرا اتفاقات بد رخ می‌دهد؟
موفقیت  |  1401/11/05  | 

چرا اتفاقات بد رخ می‌دهد؟


میزان رویدادهای بد متنوع است و کم‌و‌بیش همه مردم موارد زیر را تاحدی تجربه کرده‌اند:

خرابی ماشین هنگام مسافرت؛ قهر کردن با دوست چندین‌ساله؛ زندگی زناشويی ناموفق؛ از دست دادن شغل، طلاق، مشکلات مالی، تصادفف، بیماری، قربانی جنایت شدن؛ تنگی معیشت، جنگ، بلاهای طبیعی، مرگ نا‌به‌هنگام و.... هزاران مورد دیگر.

در بعد وسیع‌تر موارد بد می‌تواند دامن‌گیر عده بیشماری از مردم، آن هم به‌صورت هم‌زمان باشد. برای درک بهتر که چرا زندگی پر از نیش است باید به علت آن توجه کرد.

چرا من؟

تو هم مثل بقیه مردم صاحب اختیار هستی که از این طریق گزینش‌های خود را معین می‌‌کنی. متاسفانه گاهی اوقات انتخاب نابه‌جا و غلط خودت باعث می‌شود که نه‌تنها به زندگی خود بلکه به زندگی دیگران هم لطمه بزنی. البته در زمان تصمیم‌گیری به خیال خودت بهترین گزینه را انتخاب کردی و حرف ندارد، ولی بعد که طی مسیر با مشکلات مواجه شوی نه‌تنها اعتراف به گزینش بد خود نمی‌کنی بلکه دیگران و حتی خدا را مقصر می‌دانی و ناکامی را به بدشانسی خودت نسبت می‌دهی! بارها در اخبار شنیده‌ای که به‌خاطر اس‌ام‌اس زدن یا با موبایل حرف زدن در حین رانندگی افرادی جان خود را از دست داده‌اند و یا معلول شده‌اند. مسلما خسارت وارده به این صورت فقط و فقط به‌خاطر انتخاب اشتباه بوده است و هیچ ربطی به شانس و اقبال و خدا ندارد. گاهی اوقات مجبوري به‌خاطر اختیار بهایی سنگین بپردازی.

ریسک را به حداقل برسان

هر چند گاهی اقدامات دیگران خارج از کنترل تو است ولی باز هم مراحلی است که با دنبال کردن آنها می‌توانی از وضعیتی بد دوری کنی.

حواست جمع باشد

حواس‌جمعی خیلی به تو کمک می‌کند که از انتخاب نابه‌جا اجتناب کنی. قبل از هر اقدامی تمام جوانب کار را بررسی کن و ببین که آیا این قضیه به خودت و در بعد وسیع‌تری به دیگران لطمه نمی‌زند؟

هرگز از روی هوا و هوس عمل نکن. حواست به اطرافیانت هم باشد. خیال نکن که آنها هم با حواس‌جمعی عمل می‌کنند. تا جايی که می‌توانی چهار دانگ حواست را جمع کن تا خدای نکرده بعدا پشیمان نشوی.

مسئولیت‌پذیر باش

هر انتخاب تو برایت آینده‌ساز است و زندگی دیگران را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد. خودت را به دست‌و‌پا چلفتی بودن نزن. فعال باش. اگر به تغییر و تحول  نیاز داری، فوری این کار را بکن. دودل نباش. زمان حال مهم‌ترین وقت است. تو نباید به هیچ‌عنوان موقعیت زمانی خود را از دست بدهی.

مثبت‌اندیش باش

با ترس و اینکه مبادا اتفاقی ناگوار برایت رخ دهد هرگز زندگی نکن. وقتی که تو امیدوار و مثبت‌اندیش باشی، باعث می‌شود موارد خوب را جذب کنی. هرنوع یأس و ناامیدی موجب جذب موارد منفی شده و سرانجام به بد‌اقبالی منجر می‌شود. خوش‌بینی را در زندگی پیشه خودت کن. به این فکر کن که پایان هر شب سیه سپیدی است و بعد از هر سختی آسانی است. زیاد زندگی را سخت نگیر. بالاخره ماشین خراب‌شده‌ات تعمیر می‌شود. با دوستی که قهر کردی دوباره آشتی می‌کنی. خانه‌ای را که مدتها به دنبالش بودی پیدا می‌کنی! با صبر و حوصله به مرور زمان سختی‌های زندگی کمتر و کمتر می‌شود. هرگز اجازه نده کوچک‌ترین ناملایمات تو را از پا در بیاورد و زندگی‌ات را داغان کند.

عقده دلت را خالی کن

زمانی که بدترین مورد برایت پیش می‌آید و با فقدان عظیمی مواجه شدی، باید روند غم و غصه را طی کنی. گاهی اوقات تو در رویدادهای ناجور و کمرشکن نقشی نداری و قربانی انتخاب بد دیگران شده‌ای و یا اینکه مشیت الهی در کار بوده است. در چنین مواردی باید با توجه به سلامتی جسمانی و روحی، عقده دلت را خالی کنی و غم و غصه‌ها را درونت تلنبار نکنی که بعدا برایت مشکلات جبران‌ناپذیری ایجاد کند. البته نکته مهم این است که بايد پس از طی این روند با تلاش و روحیه‌ای قوی باز هم زندگی عادی خود را از سر بگیری.

تجربه کسب کن

از بعد وسیع‌تر هر تراژدی و ناملایمات زندگی درس عبرتی برای آینده خواهد بود. حواست باشد که هرگز اشتباهات گذشته را تکرار نکنی. در دل هر مورد بد و ناگوار خیری نهفته است. البته در عرصه الهی هیچ مورد بد و شری وجود ندارد. برداشت تو است که آن را ناگوار و ناجور می‌پنداری.

آیه 216 سوره  بقره مورد بالا را به وضوح بیان می‌کند: بسا چیزی را دوست ندارید، در حالی که خیر شما در آن است و بسا چیزی را دوست بدارید که به زیان شماست و خدا می‌داند و شما نمی‌دانید..

آخرین مطالب


مشاهده ی همه

معرفی محصول از سایت موفقیت


مشاهده ی همه

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

footer background