menu button
سبد خرید شما
نیازهای نوزاد
موفقیت  |  1401/11/05  | 

نیازهای نوزاد


عشق

نوزادان به عشق نیاز دارند، ابراز عشق و حمایت از‌جمله اساسی‌ترین نیازهای نوزاد هستند که به او جرات و توانایی حضور در دنیای جدید را می‌دهد. نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد عشق، توجه و مراقبت در سال‌های اولیه زندگی تاثیر چشمگیری بر توانایی‌های جسمی، روحی و ذهنی فرد دارند. ابراز عشق و محبت به صورت تماس بدنی و از طریق گفتار به رشد مغزی نوزاد کمک می‌کند.

چگونه به نوزادتان ابراز عشق می‌کنید؟

با در آغوش گرفتن، نوازش کردن، لبخند زدن، بوسیدن، ...؟

راه دیگری که می‌توانید به نوزادتان نشان دهید عاشقش هستید این است که به گریه‌های او اهمیت دهید. این کار به‌خصوص در شش ماه اول بسیار اهمیت دارد. نوزاد در شش ماه اول با گریه می‌گوید که به شما نیاز دارد، متخصصان می‌گویند گریه‌های نوزاد در این سنین به هیچ‌وجه به خاطر لوس ‌بودن نیست، او هنوز این کار را نیاموخته است. کمی ‌به رفتارهایتان توجه کنید، هرگز زمانی که فرزندتان شاد و خندان است به او بی‌توجهی نمی‌کنید. وقتی یک نوزاد می‌خندد، همه به او توجه می‌کنند، اما نوزاد گریان برای همه عادی است. زمانی که به ناراحتی‌های نوزادتان اهمیت می‌دهید، یک ارتباط عاطفی قوی و پایدار میان خودتان و او برقرار می‌کنید.

نیازهای اولیه نوزاد

نوزاد شما باید سلامت بوده و انرژی کافی داشته باشد تا بتواند رشد کند و بیاموزد. به وضعیت بهداشت و سلامت نوزادتان توجه کنید و او را به‌موقع برای معاینات دوره‌ای ببرید.

به خواب نوزاد اهمیت دهید، خواب کافی و به اندازه یکی از ضروری‌ترین نیازهای نوزاد است. همان‌طور که می‌دانید، مغز نوزاد در هنگام خواب میان آموخته‌هایش ارتباط برقرار می‌کند و این آموخته‌ها اگرچه ساده و ابتدایی هستند اما تا پایان عمر با او باقی می‌مانند و برای ادامه حیات او بسیار ضروری هستند.

شیر مادر حق طبیعی نوزاد است و تمام نیازهای غذایی او را به‌خصوص در شش ماه اول زندگی تامین می‌کند. شیر مادر مهم‌ترین غذای نوزاد تا یک سالگی است پس آن را از فرزند دلبندتان دریغ نکنید. نوزادانی که از شیر مادر تغذیه کرده‌اند در سال‌های بعد کمتر گرفتار مشکلاتی از‌جمله حساسیت‌ها، بیماری‌های تنفسی و اسهال و حتی عفونت‌های گوش می‌شوند. این کودکان باهوش‌تر از کودکانی هستند که از شیر مادر محروم بوده‌اند.

با او صحبت کنید

کودکانی که والدین آنها از ابتدای تولد با آنها صحبت می‌کرده‌اند، نسبت به دیگر کودکان از مهارت‌های کلامی‌ و گفتاری بیشتری برخوردارند. شما می‌توانید صحبت کردن با نوزادتان را حتی از دوران بارداری آغاز کنید، با این کار علاوه بر تاثیرات گفته شده می‌توانید ارتباط عاطفی بهتر و عمیق‌تری با نوزادتان برقرار کنید.

از همان لحظه تولد، زمانی که به نوزادتان شیر می‌دهید و لباس‌هایش را عوض می‌کنید با او صحبت کنید. هنگامی‌که با فرزندتان صحبت می‌کنید به او نگاه کنید تا کاملا درک کند که مخاطب شما در این جملات پر از عشق و محبت اوست. حتی می‌توانید کارهایی که برایش انجام می‌دهید را برای او توضیح دهید مثلا بگویید: «الان مامان یک کم آب گرم می‌ریزه روی پاهات تا تو رو بشوره.» معمولا والدین با نوزادان با زبان کودکانه صحبت می‌کنند، این کار برای کودک شیرین و مفید است، اما به خاطر داشته باشید هم‌زمان با بزرگ شدن کودک باید شکل صحبت کردنتان را تغییر داده و بیشتر به زبان بزرگسالان با او صحبت کنید تا مهارت‌های گفتاری فرزندان را تقویت کنید؛ هرچند گاهی کودکانه صحبت کردن ضرری ندارد.

برایش کتاب بخوانید

داستان ‌خواندن برای کودک مهم‌ترین روشی است که از طریق آن می‌توانید دایره لغات فرزندتان را گسترش دهید و قوه تخیل و مهارت‌های کلامی‌او را تقویت کنید. همچنین می‌توانید از کودکتان بخواهید در توضیح دادن داستان به شما کمک کند و با این کار به او بیاموزید چگونه باید اجتماعی‌تر برخورد کرده و در جمع‌های مختلف مشارکت کند.

از تاثیر موسیقی بر کودکان در سنین مختلف غافل نباشید!

موسیقی نه تنها به کودکان آرامش می‌دهد، بلکه به میزان چشمگیری حافظه آنها را تقویت می‌کند. حتی بیشتر نوزادان به موسیقی علاقمندند و زمانی که بی‌تابی و گریه می‌کنند، می‌توانید با پخش کردن موسیقی، آنها را آرام کنید.

مراقب خودتان باشید

دقت کنید که باید همواره مراقب سلامت و نشاط خودتان باشید. این حقیقت انکار‌ناپذیر است که والدین شاد و سالم فرزندانی شاد و سالم خواهند داشت. ورزش کنید و تفریح داشته باشید. بعد از‌ظهر‌ها نوزادتان را در کالسکه بگذارید و باهم به پیاده‌روی بروید. غذای سالم بخورید و خواب و استراحت کافی داشته باشید. حتما زمانی را فقط به خودتان اختصاص دهید تا با خود خلوت کنید و تنها باشید تا صبر و حوصله کافی برای مراقبت از فرزندتان داشته باشید.

پدر یا مادر بودن کار ساده‌ای نیست، شما به زمانی نیاز دارید تا خودتان را بازسازی کنید.

 

 

آخرین مطالب


مشاهده ی همه

معرفی محصول از سایت موفقیت


مشاهده ی همه

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

footer background