menu button
سبد خرید شما
آدم‌های موفق آخر هفته‌ها چه کار می‌کنند
سولماز فروتن  |  1401/11/04  | 
رازهايي ساده‌ براي داشتن آخر هفته‌اي مفید و مفرح

آدم‌های موفق آخر هفته‌ها چه کار می‌کنند


«لارا وندرکام»، کارشناس مدیریت زمان، رازهايي ساده‌ را براي داشتن آخر هفته‌اي مفید و مفرح فاش می‌كند:

 

  • در مهارت‌های گوناگون انعطاف‌پذیر باشید

در تعطیلات آخر هفته باید احساس متفاوتی نسبت به روزهای دیگر هفته داشته باشید که شرط آن، انجام به نوبت فعالیت‌ها و سرگرمی‌های گوناگونی است که در طول هفته برای آن‌ها‌ وقت ندارید؛ براي مثال «مارکوس ساموئل‌سون» سرآشپز، فوتبال بازی می‌کند، «بیل مک گوان»، گزارشگر تلویزیون، هیزم می‌شکند و «رافائل وینولی» معمار، پیانو می‌نوازد. انجام کاري سخت و متفاوت به ذهن و روان شما اين اجازه را مي‌دهد تا از استرس‌های معمولی که در طول هفته با آن‌ها‌ روبرو می‌شوید،‌نجات پيدا كنيد.

  • برنامه‌ریزی کنید

در دنیای آشفته امروز، هیچ برنامه آخر هفته‌ای به این معنا نیست که در نهایت، بدون فکر تلویزیون تماشا و یا وبگردي كنيد. فکرنکردن به کاری که تمايل به انجامش داريد، در نهایت شما را با بهانه «خسته شدم» به زانو در‌می‌آورد و در خانه زندانی می‌کند. لازم نیست برای دقیقه به دقیقه وقت خود برنامه‌ریزی کنید اما سه تا پنج فعالیت مطمئن را شرح دهید. برنامه‌ریزی همچنین به شما اين امكان را مي‌دهد تا طعم انتظار برای كاري سرگرم‌کننده را حس كنيد. تحقیقات روان‌شناسی نشان می‌دهد، شادی انتظار‌کشیدن برای رویدادي مانند سفر، بیش از خود سفر یا دوران پس از آن است.

  • جمعه شب کار سرگرم‌کننده‌ای انجام دهید

با انجام کاری که انتظارش را می‌کشیدید، از جمعه شب‌های کسل‌کننده خود بکاهید. با این کار تعطیلات آخر هفته طولانی‌تر می‌شود و به‌ جای صبح شنبه، روی سرگرمی‌هایی که در راه هستند تمرکز می‌کنید. می‌توانید برای شامي دسته جمعی با تمام اعضای خانواده برنامه بگذارید، عصرها به کلاس یوگا بروید و یا در فعالیتي داوطلبانه، مانند توزیع غذا بین نیازمندان، شرکت کنید.

  • صبح خود را طولانی‌تر کنید

صبح‌های آخر هفته وقت‌های تلف‌شده براي تمیز‌کردن وسایل، شستن لباس‌ها و غيره هستند اما اگر می‌خواهید قبل از اعضای خانواده بیدار شوید، اين زمان وقت مناسبی برای سرگرمی‌های شخصی مانند تمرین برای دوي ماراتن است. تاثیر مخرب زودبیدارشدن و چهار ساعت دویدن شما براي اعضای خانواده‌تان، خیلی کمتر از انجام آن كارها در وسط روز است.

  • مراسم خلق کنید

خانواده‌های شاد اغلب فعالیت‌های خاص دارند که اغلب آخر هفته‌ها به آن مي‌پردازند. اين فعاليت‌ها، نیاز به برنامه‌ریزی خاص هم ندارد؛ مانند خوردن پیتزا و یا پختن کیک در روز جمعه. این عادت‌ها تبدیل به خاطره می‌شود و رسوم بی‌دردسر، شادی را تقویت می‌کند.

  • برای چرت‌زدن برنامه‌ریزی کنید

نه فقط برای بچه‌ها، بلكه تمام اعضای خانواده را تشویق کنید در میانه روز استراحت کنند تا مطمئنا برنامه‌های شلوغ خود را از یاد ببرید و به بدن خود اجازه دهید تا آرام شود و جان تازه‌ای بگیرد.

  • کارها را فشرده کنید

می‌دانم به چه فکر می‌کنید. چه زمان دیگری قرار است کارهایم را انجام دهم؟ به جای اینکه اجازه دهید این کارها، تمام وقت آخر هفته شما را بگیرند، توصیه می‌کنم زماني را برای کارهای خود در نظر بگیرید؛ براي مثال در طي مدتي که منتظر پرستار بچه هستید و یا حتي صبح‌های روز جمعه، بازه زماني کوچکی را برای انگیزه‌گرفتن و انجام سریع کارها تعیین کنید تا بتوانید سراغ سرگرمی‌هایتان بروید.

  • از تکنولوژی بکاهید

براي مدت زمانی كناره‌گيري از کامپیوتر، تلفن و تنش‌هاي شغلی، فضایی را برای انجام كارهاي ديگر در زندگی باز می‌کند. همه اعضای خانواده را تشویق کنید تا یک روز کامل یا حداقل چند ساعت گوشی‌های خود را کنار بگذارند تا بدين وسيله ناگزير بتوانيد روابط متفاوتی با همسر، دوستان و فرزندان خود برقرار كنيد. اگر لازم است تا آخر هفته‌ها کار کنید، فضای مناسبی را برای تکمیل پروژه در نظر بگیرید و یا به جاي بررسي ایمیل‌های دریافتی خود، و سپري تمام وقت خود در يك روز براي پاسخگويي به آن‌ها، تنها آن ايميل‌ها را طبقه‌بندی کنید.

 

آخرین مطالب


مشاهده ی همه

معرفی محصول از سایت موفقیت


مشاهده ی همه

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

footer background