menu button
سبد خرید شما
 بازاریابی دهان‌به‌‌‌دهان) Word of Mouth Marketing(
مجيد مجيدي  |  1401/10/15  | 
شرکت‌های هوشمند چگونه مردم را تبدیل به بازاریاب‌های رایگان می‌کنند؟

بازاریابی دهان‌به‌‌‌دهان) Word of Mouth Marketing(


تبلیغات سنتی درحال بی‌اثر‌شدن و شکست است؛ زیرا مصرف‌کنندگان دیگر به آن اعتماد ندارند. ممکن است انتخاب و اجرای تبلیغات سنتی برای یک مدیر کسب‌وکار ساده‌تر باشد، اما برای اکثر کسب‌‌و‌کارها، تاثیر آن به‌تدریج در حال کم و کمتر شدن است. حالا زمان آن فرا رسیده است که تمرکز خود را بر خوشحال‌‌کردن مشتریان، جلب اعتماد و احترام آن‌ها بگذارید و روشی را انتخاب کنید که مشتریان درباره شما صحبت کنند.

روش پیشنهادی سرنوویتز، «بازاریابی دهان‌‌‌‌‌به‌دهان» است. بازاریابی دهان‌به‌دهان نوعی ترویج رایگان، چه شفاهی و چه مکتوب است که در آن، مشتریانی که از کسب‌وکار، محصول یا خدماتی راضی بوده‌اند، از رضایتمندی‌شان به دیگران می‌گویند. این روش بسیار موفق و سودآور است، زیرا افرادی که در حال صحبت و تبلیغ غیرمستقیم آن موضوع هستند، خودشان نفع مستقیمی نمی‌برند و با هر بار توصیه به استفاده از آن کالا یا خدمات، از اعتبار خود مایه می‌گذارند و در نتیجه اعتماد شنوندگان به این صحبت‌‌‌‌‌ها بسیار بیشتر جذب می‌شود و اعتماد، عامل اصلی شکل‌گیری روابط اجتماعی و تجاری است.

بازاریابی دهان‌به‌دهان چیست؟

از بسیاری جهات، بازاریابی دهان‌به‌دهان، صرفا به بازاریابی محدود نمی‌‌‌شود. بازاریابی دهان‌به‌دهان پیرامون افراد واقعی است و اینکه چرا این افراد باید بخواهند در مورد شما، محصولات یا خدماتتان صحبت کنند. در واقع این شیوه، پیرامون نوعی خدمات‌دهی به مشتریان است که باعث می‌شود آن‌ها شما را به دوستانشان توصیه کنند. همچنین درباره محصولات یا خدمات فوق العاده‌ای است که مردم دوست دارند آن‌ها را به دیگران هم نشان دهند و فخرفروشی کنند.

بازاریابی دهان‌به‌‌دهان یعنی به مردم دلیل بدهید تا درباره شما صحبت کنند و سپس راه‌هایی برای تسهیل ادامه و جریان آن گفت‌‌وگوها پیدا کنید. وقتی شما چیزی را می‌‌‌گویید، آنچه رخ می‌دهد بازاریابی است. وقتی مشتری شما همین حرف را به خواست خودش برای دیگران بیان می‌کند، بازاریابی دهان‌‌به‌‌‌دهان متولد می‌شود. بازاریابی دهان‌به‌دهان را می‌‌توان «داشتن محصولات و خدمات فوق‌العاده­ای دانست که باعث شود مخاطبین به صورت خودکار و خودخواسته بخواهند در مورد شما با دوستان خود صحبت کنند». به زبان ساده­تر، بازاریابی دهان­به­دهان «هنر و دانش ساخت ارتباطات فعال، سودآور و تعاملی میان مشتریان با شرکت و مشتریان با یکدیگر است.»

بازاریابی دهان‌به‌‌دهان همیشه وجود داشته است، زیرا مردم عاشق صحبت‌کردن هستند؛ با این تفاوت که امروزه این روش بازاریابی تکامل یافته است تا نسبت به حالات تصادفی گذشته که دو نفر برای هم داستانی را نقل می‌‌‌کردند، تبدیل به مسیر اجرایی و ساختارمندی شود که مشتریان را در فرایند صحبت با یکدیگر قرار دهد. امروزه بازاریابی دهان‌‌به‌‌دهان تبدیل به سریع‌ترین شکل درحال رشد در شیوه‌های بازاریابی شده است، زیرا مجموعه‌ای از ابزارهای جدید ظهور کرده‌اند که به تسهیل این امر کمک می‌‌‌‌کنند و صاحبان کسب‌وکار آموخته‌اند به جای اینکه به شانس و اتفاقات برای انتشار داستانشان دلخوش باشند، خودشان دست به کار شوند و از مزایای این روش بازاریابی، بهره‌مند شوند.

بازاریابی دهان به‌دهان، روشی پویا و زنده است

اصلی‌ترین وجه تمایز بازاریابی دهان‌به‌دهان با سایر روش‌ها، این حقیقت است که شکل گیری و رشد آن طبیعی است و تحت تاثیر تبلیغات و هزینه‌های سنگین بازاریابی قرار ندارد. درواقع هسته این روش به‌طور طبیعی از کیفیت مثبت محصولات و خدمات کسب وکار شما سرچشمه می‌گیرد؛ به همین دلیل نزد مشتریان، معتبر و باورپذیر است. درواقع تجربه یک مورد واقعی و ملموس توسط مشتری است و این دقیقا نقطه مقابل تبلیغات پولی است که در عمده موارد با هزینه‌های بالا، وعده‌های توخالی و غیرواقعی را به مشتریان ارائه می کند.. اگر محصول یا خدمتی دارید که مخاطبین آن را خیلی دوست دارند و مشتاقند تا درباره آن با دیگران صحبت کنند، اینجا بهترین نقطه و فرصت برای بازاریابی دهان‌به دهان است.

چگونه در بازاریابی دهان‌به‌دهان موفق شویم؟

زمانی که جذاب باشید و احترام و اعتماد مردم را جلب کنید، آن‌ها به رایگان برای شما تبلیغ کرده و از شما حمایت می‌کنند.البته یک راه دیگر هم وجود دارد؛ اینکه خسته‌کننده باشید و مجبور شوید میلیون‌ها دلار برای تبلیغات هزینه کنید تا مشتریان را به خودتان جذب و علاقه‌مند کنید! تبلیغات اشتباه و بیش‌از‌حد، هزینه‌ای است که به‌خاطر کسل‌کننده‌بودن خودتان باید پرداخت کنید. اگر مشتریان در مورد مسائل شما صحبت نمی‌كنند، مجبورید كه به روزنامه‌ها و نمایش‌های تلویزیونی پول بپردازید تا این كار را برایتان انجام دهند.

مشتریان راضی تجارت شما را رشد می‌دهند و بازاریابی دهان‌به‌دهان درباره ارتباط و برخورد خوب شما با مردم است. وقتی افراد واقعی، برند، کالاها و خدمات شما را دوست داشته باشند، درباره شما صحبت خواهند کرد و این بازاریابی دهان‌به‌دهان‌که توسط مشتریان ساخته شده است، بسیار قدرتمندتر از تمامی تبلیغات انجام‌شده در سراسر جهان است. بنابراین مشتریان راضی، قدرتمندترین دارایی بازاریابی شما در کسب‌وکارتان هستند. شما باید به ایده‌ها و عقاید ایشان گوش فرا دهید و به آن‌ها عکس‌العمل مثبت و سازنده نشان دهید و مرتبا افراد جدیدی را به این مجموعه مشتریان راضی اضافه کنید.

مردم برای شرکت‌هایی که خوشنامی خود را از کلام و تایید مشتریانشان کسب کرده‌اند، احترام خاصی قائلند. اگر تمامی کسب‌وکارها این موضوع را درک می‌کردند، تبلیغات بی‌برنامه و پرهزینه را متوقف می‌کردند و منابع خودشان را صرف خدمات مشتریان می‌کردند. به یاد داشته باشید که مهم‌ترین ارزشی که از بازاریابی دهان‌به‌دهان کسب می‌کنید، مشتریان جدیدی است که به‌صورت رایگان به‌دست خواهید آورد و این همان نتیجه‌ای که کسب‌وکارهای زیادی فقط با هزینه‌کردن پول بیشتر به‌دنبال کسب آن هستند.

جمع‌بندی

اعتماد و احترام مردم و صدای مشتریان راضی، قدرتمندترین دارایی‌های شما هستند. شما باید این دارایی ارزشمند را در ترازنامه تجاری خود قرار دهید. شما بایستی تاثیر بازاریابی دهان‌به‌دهان را جدی بگیرید و بررسی کنید در محورهای مختلف شرکت، از جمله کیفیت محصولات، قابلیت اطمینان به فرایندهای شرکت، برخورد مناسب تیم خدماتی و تلاش‌های تیم بازاریابی و فروش، تا چه میزان انگیزه شکل‌گیری بازاریابی دهان‌به‌دهان در میان مشتریان وجود دارد. در مقاله‌های بعد به ایده‌ها و قوانین بازاریابی دهان‌به‌دهان و همچنین شیوه اجرا و پیاده‌سازی آن خواهیم پرداخت.

آخرین مطالب


مشاهده ی همه

معرفی محصول از سایت موفقیت


مشاهده ی همه

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

footer background