menu button
سبد خرید شما
مهارت‌های دهگانه زندگی
موفقیت  |  1401/10/07  | 

مهارت‌های دهگانه زندگی


مهارت‌های زندگی مهارت‌هایی هستند که توانایی اجتماعی و روحی فرد را افزایش می‌دهد و موجب می‌شود تا او بتواند به نحوی بهتر و موثرتر با مشکلات و دشواری‌های زندگی مواجه شود. هرقدر مهارت‌های زندگی فردی بالاتر باشد، او بهتر می‌تواند سلامت روان و رفتار خود را حفظ کند و به شیوه‌ای منطقی و کارآمد مشکلات ﭘیش‌آمده را برطرف کند. مهارت‌های زندگی قدرت سازگاری افراد را بالا می‌برد، شخص می‌تواند مسئولیت‌های اجتماعی و شخصی زندگی را بهتر بپذیرد و توانمندی‌هایش را بروز دهد و از آسیب‌های ناشی از ناتوانی در حل مشکلات در امان بماند. سازمان بهداشت جهانی مهارت‌های ده‌گانه‌ای را معرفی کرده است که هرکس باید این توانایی‌ها را برای داشتن زندگی فردی و اجتماعی موفق کسب کند.

 

1 – مهارت‌های خودآگاهی

2 – مهارت همدلی

3 – مهارت روابط بین فردی

4 – مهارت ارتباط موثر

5 – مهارت مقابله با استرس

6 – مهارت مدیریت بر هیجان

7 – مهارت حل مسئله

8 – مهارت تصمیم‌گیری

9 – مهارت تفکر خلاق

10 – مهارت تفکر نقادانه

 

مهارت خودآگاهی:

مهارت خودآگاهی توانایی شناخت نقاط ضعف و قوت هر فرد است. اگر هر فرد بتواند تصویری واقع ‌بینانه از خود کسب کند و نیازها و تمایلاتش را به‌خوبی بشناسد، می‌تواند با حقوق فردی، اجتماعی و مسئولیت‌های فردی و اجتماعی‌اش آشنا شود.

مهارت همدلی:

همدلی به این معنی است که فرد در هر شرایطی، چه خوب و چه بد، بتواند دیگران و مشکلاتشان را درک کند. به این ترتیب، دیگران را دوست دارد و دیگران نیز او را دوست دارند و به هم توجه می‌کنند که در نتیجه، روابط اجتماعی افراد با یکدیگر بهتر می‌شود.

مهارت روابط بین فردی

این مهارت، مشارکت و اعتماد واقع‌بینانه و همکاری با دیگران را مشخص می‌کند و موجب می‌شود تا روابط دوستانه‌ای را با دیگران ایجاد کند و دوستی‌های ناسالم را خاتمه دهد تا کسی از چنین روابطی آسیب نبیند.

 

مهارت ارتباط موثر:

با کسب این مهارت، افراد می‌آموزند برای درک بهتر دیگران، به شیوه‌ای درست، به صحبت‌های آن‌ها گوش دهند همچنین فرد بتواند نیازها واحساسات خودش را با دیگران در میان بگذارد تا هم نیازهای دیگران را برآورد و هم نیازهای خودش برآورده شود و در نتیجه ارتباطی رضایت‌بخش شکل گیرد.

مهارت مقابله با فشار عصبی:

زندگی در دنیای مدرن با فشارهای روحی و روانی بسیاری همراه است، اگر این فشارهاد بیش‌ازحد به طول بینجامند بر زندگی افراد تاثیر منفی می‌گذارد و زمینه‌ساز بروز مشکلات جدی می‌شود. با آموخت این مهارت افراد هیجان‌های مثبت و منفی را در خود و دیگران می‌شناسند  و سعی می‌کنند واکنشی نشان دهند که این عوامل مشکلی برای آن‌ها ایجاد نکنند.

مهارت مدیریت بر هیجان:

هر انسانی  در زندگی خود با هیجانات گوناگونی از جمله غم، خشم، ترس، خوشحالی، لذت و موارد دیگر مواجه است که همه این هیجانات بر زندگی او تاثیر می‌گذارد. شناخت و مهار این هیجانات، همان مدیریت هیجان است. برای کسب این مهارت فرد به طور کامل باید بتواند احساسات و هیجانات دیگران را نیز درک و به نوعی این هیجانات را مهار کند.

مهارت حل مسئله:

زندگی سرشار از مسائل ساده و پیچیده است. با کسب این مهارت بهتر می‌توانیم مشکلات و مسائلی را که هر روز در زندگی برایمان رخ می‌دهند، از سر راه زندگیمان برداریم.

مهارت تصمیم‌گیری:

برای برداشتن هر قدمی در زندگی باید تصمیم‌گیری کنیم، مسیر زندگی انسان را تصمیم‌گیری‌های او مشخص می‌کنند. با آموختن این مهارت اهداف خود را واقع‌بینانه تعیین  و از میان راه‌حل‌های موجود بهترین را انتخاب می‌کنیم و مسئولیت عواقب آن را نیز به عهده می‌گیریم.

مهارت تفکر خلاق:

تفکر یکی از مهم‌ترین مهارت‌های زندگی است. مهارت تفکر خلاق، همان قدرت کشف، نوآوری و خلق ایده‌ای جدید است تا در موارد گوناگون بتوانیم راهی جدید و موثر بیابیم. با آموختن تفکر خلاق، هنگام مواجهه با مشکلات و دشواری‌ها احساسات منفی را به احساسات مثبت تبدیل می‌کنیم.

هنگامی که تفکر خلاق را می‌آموزیم دیگر مشکلات زندگی مزاحم ما نیستند، بلکه هر کدام فرصتی هستند تا راه‌حل‌های جدید بیابیم و مشکلات را به گونه‌ای حل کنیم که کسی تا کنون این کار را نکرده باشد.

مهارت تفکر نقادانه:

مهارت تفکر نقادانه موجب می‌شود هر چیزی را به‌سادگی قبول یا رد نکنیم و پیش از آن، موضوع مورد نظر را به‌خوبی مورد بررسی قرار دهیم و ﭘس از آن، در مورد رد یا پذیرش آن تصمیم‌گیری کنیم.

با آموختن تفکر نقادانه فریب دیگران را نمی‌خوریم و به عاقبت امور به‌خوبی فکر می‌کنیم و دقیق و درست تصمیم می‌گیریم و ارتباطات درستی برقرار می‌کنیم.

آخرین مطالب


مشاهده ی همه

معرفی محصول از سایت موفقیت


مشاهده ی همه

اشتراک گذاری

blank image

اپلای پدیا ادمین

1401/10/16

در این مقاله، به توضیح ده 10 مهارت اضافی که در بازار کار امروزی کم هستند، می پردازیم. و شما به عنوان یک دانشجوی آنلاین آنها را توسعه می دهید تا در میادین رقابت دست بالا را داشته باشید. با شرکت در دوره آموزشی آنلاین، از نوشتن تا تحقیق، کار گروهی تا مهارت های سازمانی، را کسب نمائید. با هر برنامه آموزشی-تحصیلی آنلاین که تکمیل می کنید، مهارت هایی را تقویت می کنید که در هر شغلی مورد تقاضا هستند. نکته کلیدی این است که بتوانید این مهارت ها را در رزومه خود، در یک نامه پوششی یا در یک مصاحبه شغلی نشان دهید. https://learn.applypedia.ir/essential-job-skills-by-online-student/

دیدگاهتان را بنویسید

footer background