ثبت نام | کاربر گرامی خوش آمدید!

تست روانشناسی.

چقدر کنجکاو هستید؟

برود. این حس درست مانند گرسنگی و تشنگی فرد را به تلاش وامی‌دارد تا به هدفش دست یابد. حس کنجکاوی را به‌وضوح می‌توان در کودکان و نوپایان دید؛ درست همان زمانی‌که در خانه، فروشگاه یا پارک مشغول بازی هستند و هم‌زمان می‌خواهند همه‌چیز را ببینند، دنیا را بشناسند و تازه‌هایی را کشف کنند. معمولا حس کنجکاوی در کودکان بسیار قوی است و هرچه بزرگ‌ترمی‌شوند این حس در آن‌ها ضعیف‌تر می‌شود، اما برخی از بزرگ‌سالان همچنان این حس را به‌شکلی قوی در خود دارند و برای ارضای این نیاز به طرق مختلف تلاش می‌کنند.

شما چقدر کنجکاو هستید؟ به سوالات این آزمون پاسخ دهید تا دریابید میزان حس کنجکاوی شما در چه حدی است:

 • 1- اگر همسرم دیر به منزل بیاید، حتما درمورد جزئیات آن روز از او سوال می‌کنم تا از همه‌چیز مطلع شوم.

  صحیح                 غلط

   

 • 2- اگر در خیابان ببینم تصادف شده است، از کسانی که در محل در حضور داشته‌اند درمورد جزئیات آن حادثه سوالات بسیاری می‌پرسم.

  صحیح                 غلط

   

 • 3-اگر از کنار خانه‌ای رد شوم که در آن باز باشد، حتما داخل خانه را نگاه می‌کنم.

  صحیح                 غلط

   

 • 4- اگر کسی زودتر از تاریخ تولدم هدیه‌ای به من بدهد و بخواهد تا رسیدن تولدم آن را باز نکنم، می‌توانم صبر کنم و آن هدیه را باز نکنم.

  صحیح                 غلط

   

 • 5-معمولا به تابلوی«وارد نشوید» توجه نمی‌کنم و وارد می‌شوم.

  صحیح                 غلط

   

 • 6-اگر ببینم کسی لباسی زیبا به تن دارد، از او می‌پرسم که لباسش را از کجا خریده است.

  صحیح                 غلط

   

 • 7- وقتی کسی در حضور من با تلفن صحبت کند، به صحبت‌های او گوش می‌دهم و سعی می‌کنم صحبت‌های کسی را که پشت خط است، حدس بزنم.

  صحیح                 غلط

   

 • 8- اگر نامه کس دیگری به دست من برسد، آن را مقابل نور می‌گیرم تا بفهمم موضوعش چیست، اگر بتوانم در پاکت را باز می‌کنم و نامه را کامل می‌خوانم.

  صحیح                 غلط

   

 • 9-والدین باید از تمام مسائل مربوط به زندگیفرزندانشان مطلع باشند.

  صحیح                 غلط

   

 • 10-یک مدیر باید از تمام مسائل شخصی و غیر شخصی کارمندانش مطلع باشد و بداند کارمندانش در هرلحظه در شرکت مشغول چه کاری هستند.

صحیح                 غلط

 

اکنون برای محاسبه امتیازاتتان به هر پاسخی که مطابق با کلید زیر باشد، یک امتیاز بدهید و درنهایت تمام امتیازات را با هم جمع بزنید.

 1. صحیح2. صحیح3. صحیح4. غلط5. صحیح6. صحیح7. صحیح8. صحیح9. صحیح10. صحیح

 

امتیازات شما میزان کنجکاوی شما را نشان می‌دهد:

امتیاز 9 و 10: شما به شدت کنجکاو هستید و به کشف مسائل اطرافتان بسیار علاقه‌مندید.مراقب باشید دیگران به این نتیجه نرسند که شما قصد فضولی‌کردن در زندگی آن‌ها را دارید. کشف حقیقت خوب است اما به شرطی که با دخالت در امورات و زندگی شخصی افراد اشتباه گرفته نشود. سعی کنید رفتارتان به گونه‌ای باشد که دیگران احساس نکنند حریم شخصی آن‌ها توسط شما مورد تهدید قرار گرفته است.

امتیاز 5 تا8: میزان کنجکاوی شما در حد میانه است، شما دوست دارید بدانید در اطرافتان چه می‌گذرد، اما همیشه هم برای دستیابی به اطلاعات خودتان را به زحمت نمی‌اندازید، مگر اینکه آن اطلاعات ارزش تلاش‌کردن و سختی‌کشیدن را داشته باشند.

امتیاز 4 و کمتر: میزان کنجکاوی شما درحد اندک است، شما فرد کنجکاوی نیستید. شاید آن‌قدر در زندگی شخصی و کاری‌تان خودتان را سرگرم کرده‌اید که دیگر فرصتی برای کنجکاوی بیشتر ندارید، شما علاقه چندانی ندارید که بدانید در زندگی دیگران چه می‌گذرد، به حریم شخصی و زندگی خصوصی افراد بسیار احترام می‌گذارید و گاهیبه وقایع و آنچه در زندگی اطرافیانتان می‌گذرد، بی‌توجه هستید. گاهی این بی‌توجهی شما به‌ این دلیل است که ارتباطات خوبی با دیگران ندارید و فقط سرگرم زندگی خودتان هستید.

 

کنجکاوی یک حس ذاتی در وجود انسان است، حتی پاسخ دادن به سوالات این آزمون نیز یکی از نشانه‌های همین کنجکاوی است. شاید خودمان از این حس درونی خیلی اطلاع نداشته باشیم اما فردی که کنجکاوی بالایی دارد برای دستیابی به اطلاعات مورد توجهش بسیار تلاش می‌کند و اگر نتواند به آن‌ها دست یابد، کلافه و معذب می‌شود و این حالات تنها زمانی فروکش می‌کنند که او به اطلاعات موردنظرش دست یابد.

کنجکاوی، حسی است که حتی در حیوانات نیز می‌توان آن را دید، دانشمندان در آزمایش‌هایی که بر روی حیوانات انجام دادند، متوجه شدند میمون‌ها وقتی دربرابر یک جعبه خالی قرار می‌گیرند و با آزمون و خطا متوجه می‌شوند،می‌توانند در جعبه را باز کردهو گاهی داخل جعبه خوراکی و وسایل مختلف پیدا کنند و حتی اگر بعد از آن هم پاداشی دریافت نمی‌کردند، باز هم در جعبه‌های مختلف را باز می‌کردند تا ببینند داخل آن چه چیزی قرار گرفته است.

انسان‌ها به مسائل مختلفی کنجکاو می‌شوند؛ به انسان‌های دیگر، به طبیعت و حتی به خودشان. اما گاهی اوقات این حس که گاهی بسیار مفید است، به ضرر افراد تمام می‌شود. این حس در صورتی که به شیوه درستی کنترل و مدیریت نشود، می‌تواند ارتباطات میان افراد را به تباهی بکشاند. اما اینکه بتوان فاصله میان حس کنجکاوی مثبت و منفی را به درستی تعیین کار بسیار دشواری است چون گاهی مرز میان این دو به باریکی یک تار مو است. همچنین بسیاری اوقات بین کنجکاوی و شکاک‌بودن نیز مرزی به باریکی یک تار مو قرار می‌گیرد، بسیاری اوقات نمی‌توان به‌درستی تشخیص داد که کدام کنجکاوی بوده و کدام سوءظن و شک است. اگر در سوالات این آزمون دقت کنید نیز متوجه می‌شوید برخی از سوالات  بیشتر به سوءظن و شک نزدیک هستند تا کنجکاوی.

اگر شما امتیاز بالایی در این آزمون کسب کرده‌اید، باید گاهی از خودتان بپرسید پشت این حس نیاز به دانستن و کسب آگاهی درمورد مسائل مختلف چه چیزی نهفته شده است. آیا این حس به دلیل اعتمادنکردن به دیگران است؟ از طرف دیگر، اگر امتیازتان بسیار کم بوده است، شاید بهتر است کمی‌بیشتر خودتان را مورد ارزیابی قرار دهید. ارتباطتان با دیگران و میزان وابستگی خود را بررسی کنید. سعی کنید ارتباطتان با دیگران را افزایش دهید، کمی‌ بیشتر به مسائل دیگران توجه کنید تا آن‌ها نیز متوجه شوند که مایل به برقراری ارتباط با آن‌ها هستید با این روش می‌خواهید علاقه خود را به داشتن ارتباطی صمیمی‌تر با آن‌ها نشان دهید. برای شروع می‌توانید با آن‌ها درمورد احساسات و علایقتان صحبت کنید آن‌ها نیز بیشتر از خود به شما بگویند و ارتباطات جدید و شیرین‌تری را تجربه کنید.

  ارسال به دوستان

اشتراک گذاری

نظری ثبت نشده است

فرم ثیت نظر

سبد خرید

تعداد: 0
قیمت: 0  ریال

تمام حقوق این سایت متعلق به مجله موفقیت می باشد.