ثبت نام | کاربر گرامی خوش آمدید!

تست روانشناسی.

آيا مي‌توانيد سرنوشت خود را تعيين كنيد؟

عظمت و سيطره نامحدود مشيت الهي به عنوان منبع و منشا همه كاينات و هستي حي و قيوم، در آسمان‌ها و زمين، گسترده و باقي است. آن‌چه كه از ظرفيت درك مغز انسان خارج است غيرقابل وصف بوده ولي بايد حمد و ثناي قدرتش را با اين‌كه از عهده همه آفريدگانش خارج است، به جاي آورد. انساني كه بال پرواز، زيبنده اوست نبايد مانند خزندگان بي‌دست و پا در تكاپوي خورد و خوراك باشد و خود را از هياهوي درياي بيكران رحمت الهي محروم سازد.

همه خيرات و بركات عشق و زيبايي، ثروت، جلال و شكوه به واسطه اراده حق نشات مي‌گيرد. خداوند خلاق است. او جهاني را آفريد كه متناسب با سازگاري و نياز همه موجودات زنده باشد، در كمال تنوع و پيچيدگي.

خداوند مهربان است، اگر رئوف نبود نيروهاي خلق شده با يكديگر سازگاري نداشتند و در تعارض و ستيز همديگر را از بين مي‌بردند. مجموع خلاقيت و مهرباني با اكسير عشق همراه است. اگر عشق نبود هستي با چه انگيزه‌اي به كار خود ادامه مي‌داد؟ اين همه غوغا و آشوب در بين قدسيان و كروبيان زاييده عشق است. عشق انگيزه خلاقيت و مهرباني است و اين كاروان بي سر و ته در اين چرخ و فلك با نظم و زيبايي هر چه تمام‌تر كهكشان حقيقت را در اوج درخشندگي و زيبايي و جلال مي‌پيمايد. زيبايي همان حقيقت و حقيقت همان زيبايي، و اين جلوه‌ها در گستردگي بي‌حد و حصري كه همه جهت‌ها را درنورديده است در صحنه كيهان طوري متجلي شده كه گويي روح خلق به گونه‌اي عمل مي‌كند كه هميشه در حال گسترش است و اين ظرف پرنشدني از ويژگي فراواني نامحدود، آن‌قدر ظرفيت دارد كه قدري را براي آن نمي‌توان متصور شد و هستي دايما در حال زايش فراواني‌هاست و هيچ جاي تنگي براي آن وجود ندارد و هيچ ديواري آن را محدود نمي‌كند و هر كس به اندازه آن‌چه كه مي‌تواند تصور كند داشته باشد، مي‌تواند داشته باشد و ذره‌اي از دارايي خدا كم نشود.

و خداوند پذيرا است. هم مخلوقاتش را كه آفريد به آن‌ها مهر و عشق ورزيد، او آن‌قدر پذيرا است كه هر كسي مي‌تواند حس كند كه جهان را براي او خلق كرده است. موهبت او براي عده خاصي نيست همه در خوان بي‌كرانش سهيم‌اند. هر كه بخواهد مي‌تواند داخل جريان رود بي‌كران رحمت الهي شود. اگر مي‌خواهيد وارد اين رود شويد بايد هم‌خواني و هماهنگي بين شما و ويژگي‌هاي مشيت الهي برقرار شود. يعني شما هر چه خلاق باشيد به منبع خلاقيت الهي نزديك‌تر مي‌شويد و هر چه مهربان‌تر باشيد از مهرباني خداوند سود مي‌بريد. هر چه در عشق صادق باشيد از صاحب عشق بيشتر مي عشق دريافت مي‌كنيد. هر چه به زيبايي عمل كنيد طنين زيبايي كاينات را بيشتر جذب مي‌كنيد. هر چه قلب‌تان را گسترده سازيد عالم بيشتري در آن جاي مي‌گيرد، و هر چه از قيد و بند تعلقات ريز دل بكنيد فراواني را جذب مي‌كنيد. اين همه فراواني تمام نشدني براي شما آفريده شده است. فراوان ببخشيد تا به منبع فراواني نزديك شويد. هر چه شما بيشتر طالب و تقاضامند در پيشگاه الهي باشيد او از شما پذيرايي مي‌كند.

"او خداي آفريننده شماست كه همه ملك هستي از اوست و به غير او معبوداني را كه به خدايي مي‌خوانيد در جهان مالك پوست و هسته خرمايي نيستند."   "فاطر،‌ آيه 13"

اين 7 ويژگي مشيت الهي را فراموش نكنيم و سعي كنيم خود را خداي‌گونه سازيم. هر كه بيشتر شبيه به اين ويژگي‌ها باشد رنگ و بوي بيشتري از خدا دارد.

در درون هر دانه‌اي هدفي نهفته است. دانه سيب، سيب مي‌شود و دانه گلابي جز گلابي نمي‌شود. دانه‌ها خود را در جاذبه مشيت الهي متجلي مي‌كنند. آن‌ها از خود شعوري نداشتند چه تفاوتي بين يك سنگريزه و دانه وجود دارد؟

هر دو ماده‌اي جامد هستند ولي مشيت الهي موجبات حركت و تكامل دانه را فراهم مي‌سازد، و بالاخره آن دانه به هدف و ماموريت خود نايل مي‌آيد. اما ما انسان‌ها چه طور آيا ما نيز براي هدفي آفريده شده‌ايم، حتما همين‌طور است. منتها هدف انسان در درونش نهفته است و شناختن آن مستلزم نزديك بودنش به منبع و منشايي است كه از آن‌جا برگ ماموريت خويش را دريافت كرده است. چون امانتي را كه به انسان داده‌اند از همه هدف‌ها و ماموريت‌هاي همه موجودات بزرگ‌تر است و ضمنا انسان دشمن بزرگي به نام ابليس دارد كه شديدا نسبت به اين امانت حسادت ورزيده است، در اين سفر خويشتن‌شناسي ماجراهاي دشواري برايش پيش مي‌آيد. اگر به نداي درون‌تان خوب گوش دهيد درون شما مانند درون دانه سيب با زبان بي‌زباني مي‌گويد كه چه كار بايد بكنيد؛ اين زبان توام با مهرباني، عشق، خلوص و پاكي و انگيزه و تصور و اراده با شما نجوا مي‌كند. در اين راه بعضي شما را فريب مي‌دهند، وسوسه مي‌كنند و مقايسه مي‌كنند. شما سست مي‌شويد، شك مي‌كنيد و به كارها و مشاغلي روي مي‌آوريد كه متناسب با ميل درون‌تان نيست. شما را براي بعضي كارها نساختند ولي سخت به آن مشغوليد، جدالي دايمي با نداي درون داريد. بهتر است هر چه زودتر رهايش كنيد. فرض كنيد دانه سيبي را كه تصميم مي‌گيرد انار شود بعد به سرش مي‌زند كه خيار شود علي‌رغم نداي درونش هزار جور تصميم مي‌گيرد، دست آخر روي خاك مي‌پوسد و مي‌گندد و شايد طعمه پرنده‌اي شود.

براي شنيدن نداي درون‌تان و پيوستن به مشيت الهي، به خود رنگ خدايي بگيريد و اين چند ويژگي را در خود به وجود آوريد:

1- تمركز و مراقبه جدي در حين عبادت: وقتي مراقبه‌اي جدي داريد از قضاوت‌ها و داوري‌هاي بي‌مورد در خصوص خويش فارغ مي‌شويد و به آن رود بزرگ نزديك مي‌شويد، تصورتان قوي مي‌شود و خود را در آغوش امن الهي احساس مي‌كنيد.

انرژي‌هاي ضعيف‌كننده شك و ترديد،‌ كينه و نفرت، خودكم‌بيني و عدم لياقت و شايستگي را از خود دور كنيد.

مي‌توانيد با تصويري مثبت از خود بسامدي قوي در كهكشان مشيت الهي ايجاد كنيد. طنين امواج شما به سوي شما با چندين برابر قدرت باز مي‌گردد و اين بازخوردها با درون شما حرف‌ها دارند و پيام‌هاي روشني را به شما الهام مي‌كنند. درون هيچ كسي به او دروغ نمي‌گويد، آن را قوي سازيد و به خدا پناه ببريد و اين سوال را هميشه تكرار كنيد، خداوندا مرا براي چه هدفي آفريدي؟ براي رسيدن به خودشكوفايي نيازي به ابزار نداريد بايد اول به خود فكر كرد نه به ابزار، ابزارها ساخته مي‌شوند چون روح قدرت جهاني پشت سر شماست. پس شما در شناسايي خود تنها نيستيد، خلقت شما اين انتظار و هدف را در شما به وديعه گذاشته، غيرممكن است شما را رها سازد او بيشتر از شما درصدد كشف شماست. شما كه نمي‌خواستيد خلق شويد، شما كه هدفي نداشتيد. خلق شما و هدف شما، هدف خلقت است، حتي خود خلقت به تنهايي هم هدف نبوده، هدف اصلي يك راز عاشقانه است كه شما رودرروي خدا به شكوفايي برسيد.

در شكوفايي، شما يك طرف قضيه هستيد و طرفي كه بايد از قوه به فعل برسد وظيفه شماست. شايد بپرسيد پس اين همه آدم معمولي آمدند و رفتند، نرسيدند و نفهميدند، پس چه شد؟ اولا آن‌ها آمدند كه بعدها شما بيابيد. شما هم براي آيندگان در صف انسان‌هاي رفته قرار داريد. به علاوه اين‌كه آن‌هايي كه رفتند از جلوي چشمان ما رفتند ولي نمرده‌اند، زنده‌اند. انسان بار تجربيات معنوي خويش را نسل به نسل به دوش مي‌كشد و اينك اين بار بر روي شانه‌هاي شماست. يا خودتان به عنوان فرزندي خلف توشه‌اي از آن برمي‌گيريد يا به عنوان پدر و مادري شايسته آن را به فرزندان‌تان مي‌سپاريد.

وقتي شما به چيزي مي‌انديشيد، فكر و انديشه شما به صورت يك انرژي و بسامدي از يك موج در سطح جهان ساطع شده. و طنين‌انداز مي‌شود. فكر شما در طبقه‌بندي خاص خودش به عالم هستي وارد مي‌گردد. اين انرژي سرگردان نيست و بر اساس قانون خلاقيت الهي در هاله‌اي از انرژي به دنبال هم‌جنس خودش مي‌گردد. ميلياردها انسان در صحنه گيتي در حال صدور ميلياردها انرژي مثبت و منفي هستند. روح خلاق مشيت الهي انرژي‌هاي مشابه را در يك هاله ذخيره مي‌كند. هاله شما هم در جاي خودش قرار مي‌گيرد و از آن‌جاست كه ارتعاشات به سوي صاحبان امواج برمي‌گردد و اگر ظرفيت پتانسيل اين منبع خيلي قوي باشد الهام شفاف‌تر ادراك مي‌شود. آيا تا به حال اين جمله را از خود و يا ديگران نشنيده‌ايد؟ كاش چيز ديگري از خدا خواسته بودم. با اين حساب اگر دعايي مي‌فرستيد، اگر ايده هنري داريد و اگر طرح ساخت يك دستگاه مدت‌هاست در ذهن شما موج مي‌زند شما نيز در بهبود و شفا، ساخت يك قطعه موسيقي و اختراعات مدرن كه هر لحظه بي‌وقفه در حال شكفتن هستند به نوعي شريك هستيد. هر چند ممكن است اسمي از شما در اين افتخارات نباشد اما شما و ذهن‌تان بر همه اموري كه به آن مي‌انديشيد مربوط و اثرگذار است، چه بخواهيد چه نخواهيد.

2- از انباشتگي افكار منفي و سخنان بي‌معني حذر كنيد: افكار به هم پيوسته عالميان ما را جزء يكي از گره‌هاي تار و پود خلقت مي‌شناسند. اين ما هستيم كه با پررنگ كردن نقش خود در اين فرش هزار رنگ مي‌توانيم جايگاهي براي خود داشته باشيم. وقتي حتي يك كلمه از حرف‌هاي ما هزاران كلمه بازخورد دارد پس بايد مراقب حرف زدن‌مان باشيم. از زار زدن بيهوده و اعتراض‌هاي مكرر از وضع زندگي‌مان بپرهيزيم.

آيا مي‌توانيد سرنوشت خود را تعيين كنيد؟

همه روزه درباره كساني مي‌خوانيم كه در بخت‌آزمايي شركت كرده و برنده شده‌اند. اين‌ها صرفا داراي بخت و اقبال بلند هستند. خيلي ساده، شماره مناسب را اختيار كنيد تا برنده شويد. بعضي‌ها به قدري به بخت و اقبال اعتقاد دارند كه همه تصميمات خود را براساس آن مي‌گيرند.

چه عواملي بر نتايج زندگي‌تان حكومت مي‌كند؟ فكر مي‌كنيد بخت و اقبال بلند و يا تقدير و سرنوشت است كه اتفاقات زندگي شما را رقم مي‌زند؟ و يا برعكس، در شمار كساني هستيد كه فكر مي‌كنيد تلاش شماست كه سرنوشت‌تان را مقدر مي‌سازد؟

آزمون

فيلسوفان در اين باره بحث كرده‌اند كه آيا انسان حاكم بر سرنوشت خود است، و يا نيروهاي اجتماعي بر سرنوشت ما حاكم هستند. با جواب دادن به پرسشنامه زير درباره باور خود اطلاعات بيشتري به دست مي‌آوريد.

1- وقتي مطمئن باشم كه حق با من است، مي‌توانم ديگران را متقاعد سازم.

درست         غلط

2- احمقانه است اگر فكر كنم مي‌توان طرز تلقي اوليه كسي را تغيير بدهم.

درست         غلط

3- موفقيت در مدرسه و يا در كار بيشتر به تلاش انسان بستگي دارد.

درست         غلط

4- اين‌كه در زندگي پول زيادي درآورم موضوعي است كه صرفا به بخت و اقبال بستگي دارد.

درست         غلط

5- انسان فقير نمي‌تواند موفقيت زيادي در زندگي‌اش كسب كند،‌ مگر آن‌كه تحصيل‌كرده باشد.

درست         غلط

6- اگر فرض كنيم دو تيم با مهارت‌هاي يكسان وجود داشته باشند، تشويق تماشاگرها بيش از بخت و اقبال بلند در موقعيت يكي از تيم‌ها موثر است.

درست         غلط

7- اغلب مشكلات خود به خود برطرف مي‌شوند.

درست         غلط

8- گاهي احساس مي‌كنم بخت و اقبال بلندي دارم.

درست         غلط

9- از بخت خوش، زيبايي و جذابيت فراوان دارم.

درست         غلط

10- بهتر است آدم باهوش باشد تا خوش‌اقبال.

درست         غلط

محاسبه امتيازات

براي هر سوالي كه جوابش مشابه جواب‌هاي زير است به خود يك امتياز بدهيد.

1- درست  2- غلط  3- درست   4- غلط   5- درست   6- درست   7- غلط   8- غلط   9- غلط   10- درست

امتياز 10-7: شما به شدت تحت تاثير هدايت دروني خود هستيد. دوست داريد زندگي‌تان در دست خودتان باشد.

امتياز 6-4: شما در حد وسط هدايت از درون و از بيرون قرار داريد.

امتياز 3-0: شما تحت تاثير هدايت از بيرون قرار داريد. اين ممكن است بدين معنا باشد كه از زندگي خود مايوس هستيد و يا اعتماد به نفس لازم را نداريد. شما بيش از اندازه روي بخت و اقبال حساب مي‌كنيد. چه بهتر كه براي خود هدف‌هايي تعيين كنيد و وقتي به هدف‌هاي‌تان رسيديد، به خودتان امتياز بدهيد.


  ارسال به دوستان

اشتراک گذاری

نگار
خوب آدم می فهم درمورد خودش
سما
سوالایی ک تو ذهنم بود رو جواب دادید،چه خووب😊
ديبا
منتظر پاسخ شما

فرم ثیت نظر

سبد خرید

تعداد: 0
قیمت: 0  ریال

تمام حقوق این سایت متعلق به مجله موفقیت می باشد.