ثبت نام | کاربر گرامی خوش آمدید!

تست روانشناسی.

آیا می‌‌توانید علائم زبان بدن را بخوانید؟

این بار که به تئاتر رفتید و یا زمانی که در حال تماشای یک فیلم سینمایی هستید، به حرکات بدن دو بازیگر مقابل یکدیگر خوب دقت کنید. حتما متوجه خواهید شد که یکی از آن‌ها حالت تهاجمی‌‌ بیشتری نسبت به دیگری دارد و دیگری عقب‌نشینی می‌‌کند که دقیقا این مطلب را در حرکات بدن آن‌ها نیز می‌‌توانید مشاهده کنید. یک نفر به سوی دیگری گام برمی‌دارد و نفر دوم مدام به عقب می‌‌رود. آن کسی که عصبانی‌تر است، دست‌هایش را بالا می‌‌برد و فریاد می‌‌کشد و نفر دوم دستانش را مقابل صورتش می‌‌گیرد و یا آن‌ها را کنار بدنش نگه می‌‌دارد و سرش را پایین می‌‌اندازد. مشابه همین رفتار‌ها را به‌سادگی در زندگی واقعی نیز می‌‌توانیم ببینیم؛ حتی در جلسات اول آشنایی که دو طرف در پی تلاش برای شناخت یکدیگرند، با توجه به زبان بدن طرف مقابل می‌‌توانید سریع‌تر او را بشناسید و به لحاظ شخصیتی میزان مشابهت‌هایتان را دریابید. اگر شخصیت شما مغلوب یا مطیع باشد، بعد از مدتی برقراری ارتباط با فردی که شخصیت غالب یا مسلط دارد، برایتان دشوار و غیرقابل تحمل خواهد شد. به‌سادگی می‌‌توان دریافت که فرد مورد نظر ما شخصیت غالب دارد و یا مغلوب. فردی که مدام می‌‌گوید: «ببخشید، معذرت می‌‌خواهم، اگر ممکن است می‌‌خواستم...»، به‌سادگی نشان‌ می‌دهد که شخصیتی مغلوب دارد و در مقابل، فردی که اغلب در کلامش جملات امری و دستوری استفاده می‌کند، شخصیتش از نوع غالب است.

البته تنها با توجه به جملات و نوع گفتار افراد نمی‌‌توان به شخصیت واقعی آن‌ها پی برد. بسیاری از اوقات راه‌های ارتباطی غیرکلامی ‌‌بهتر می‌‌توانند شخصیت افراد را آشکار کنند. آیا می‌‌توانید تنها با نگاه‌کردن به ارتباط دو نفر بفهمید که کدام‌یک شخصیت مسلط و کدام شخصیت مطیع دارند؟

در این آزمون چند نمونه از حرکات زبان بدن که نشان‌دهنده شخصیت غالب و مغلوب است، جمع‌آوری شده. هر حرکت را در ذهنتان به تصویر بکشید و بگویید نشان‌دهنده کدام شخصیت است:

1- بالاانداختن شانه‌ها

مطیع     مسلط

2- لمس‌ طرف مقابل

مطیع     مسلط

3- لبخندزدن

مطیع     مسلط

4- قطع‌کردن صحبت طرف مقابل

مطیع     مسلط

5- زل‌زدن به زمین

مطیع     مسلط

6- سر رو به بالا

مطیع     مسلط

7- کج‌کردن سر

مطیع     مسلط

8- پیش‌قدم‌شدن در دست‌دادن

مطیع     مسلط

9-  حرکت‌دادن سر به طرفین

مطیع     مسلط

10- صدای بلند و لحن قاطع

مطیع     مسلط

11- صدای آرام و لرزان

مطیع     مسلط

12- انگشتان باز و محکم به سمت طرف مقابل

مطیع     مسلط

13- ابروهای بالاکشیده و بدون اخم

مطیع     مسلط

14- سریع صحبت‌کردن

مطیع     مسلط

 

تمام شماره‌های زوج از ویژگی‌های شخصیت مسلط هستند و شماره‌های فرد شخصیت مطیع. برای هر پاسخ صحیح یک امتیاز برای خودتان در نظر بگیرید.

امتیاز 4 و کمتر: شما با علائم زبان بدن چندان آشنا نیستید. کمی‌‌ بیشتر به این علائم دقت کنید تا بهتر بتوانید ویژگی‌های اطرافیانتان را بشناسید.

امتیاز 5 تا 8: اطلاعات شما در مورد زبان بدن در حد میانه است.

امتیاز 7 به بالا: اطلاعات شما در مورد علائم زبان بدن در حد قابل قبولی است.

 

افرادی که شخصیت مطیع دارند، دوست دارند به سمت دیگران حرکت کنند. آن‌ها همواره در تلاشند تایید و محبت دیگران را کسب کنند. بیشتر اوقات این افراد به حضور شخصیتی سلطه‌گر نیاز دارند تا او زندگی آن‌ها را سرپرستی، راهنمایی و مدیریت کند. این افراد معمولا برای رسیدن به اهدافشان باید به فرد دیگری تکیه کنند. افراد مطیع در نظر دیگران معمولا افرادی باملاحظه، دل‌نشین، حساس، همدرد، پذیرا و سپاسگزارند. این‌گونه افراد معمولا مطابق میل و خواست دیگران رفتار می‌‌کنند و برای کسب رضایت اطرافیان همواره فداکاری می‌‌کنند. این افراد آشتی‌طلبند، به‌سادگی تقصیرات را به گردن می‌گیرند و تسلیم می‌‌شوند. داشتن جسارت و انتقادکردن در وجود این افراد جایی ندارد و تا حد ممکن از دیگران توقع و انتظاری ندارند. امنیت این افراد به رفتار‌ها و واکنش دیگران بستگی دارد و به همین دلیل دائما در تلاشند که تایید و اطمینان دیگران را به دست آورند؛ حتی تصور شکنندگی برای این افراد وحشتناک است.

در مقابل، افراد مسلط با افراد پایین‌تر از خود به شیوه پرخاشگرانه و زورگویانه برخورد می‌کنند و درعین‌حال از افراد قوی‌تر از خود به‌خوبی پیروی می‌‌کنند. این افراد به‌شدت تمایل به مدیریت دیگران دارند و زمانی که ناچار باشند از دیگری پیروی کنند، بسیار ناراحت می‌‌شوند. این افراد باید به هر قیمتی که شده است، به اهدافشان برسند. معمولا مردان بیشتر از زنان در این گروه شخصیتی جای می‌‌گیرند که البته این موضوع باوری پذیرفته‌شده در اجتماع است که مردان می‌‌توانند شخصیت مسلط داشته باشند و در مقابل زنان بهتر است که شخصیت مطیع داشته باشند؛ به همین دلیل است که زنانی با شخصیت غالب، در اجتماع بسیار جلب‌توجه می‌‌کنند و رفتار‌های آنان برای دیگران بسیار عجیب به نظر می‌‌رسد. شخصیت‌‌های غالب در قسمت‌‌های مدیریتی موفق‌تر از دیگران هستند و معمولا بسیار سریع تصمیم‌گیری می‌‌کنند. این افراد به دنبال کسب نتیجه هستند و کمتر دیده می‌‌شود شخصیت غالب، صبور و بردبار باشد.  اگرچه شخصیت غالب قاطعانه کار می‌‌کند و سعی دارد بهترین باشد اما بسیاری اوقات در محیط کار و زندگی موجب بروز اختلافات متعددی می‌‌شود. واکنش اجتماع در برابر افرادی که شخصیت غالب افراطی دارند، فرار است؛ زیرا کنارآمدن با چنین افرادی، دشوار و مقابله با آن‌ها غیرممکن است. شخصیت‌‌های غالب ظاهرا بی‌احساس هستند و این‌طور به نظر می‌‌رسد که آنان توجهی به احساسات دیگران ندارند.

  ارسال به دوستان

اشتراک گذاری

ازاطلاعات و مفاهیم خیلی استفاده کردم

فرم ثیت نظر

سبد خرید

تعداد: 0
قیمت: 0  ریال

تمام حقوق این سایت متعلق به مجله موفقیت می باشد.