ثبت نام | کاربر گرامی خوش آمدید!

تست روانشناسی.

آيا شما مادري هستيد كه بدون احساس گناه در بيرون از منزل كار مي‌كنيد؟

خداوندا قبل از آنكه من پس از قهر تو چيزي را بفهمم، آن را با لطف خود به من بفهمان.

تاكنون به نظام خانوادگي حيوانات توجه كرده‌ايد؟ منظورم خانواده‌هايي است كه از يك پدر و مادر و تعدادي بچه تشكيل شده‌اند. مثلا پرندگان ابتدا جفت خود را پيدا مي‌كنند و بعد آشيانه‌اي ساده مي‌سازند و بعد پرنده ماده، تخم مي‌گذارد و پرنده نر به دنبال غذا براي جفت خود مي‌گردد و سرانجام جوجه‌هايشان سر از تخم بيرون مي‌آورند و مادر وظيفه نگهداري و پدر وظيفه تامين معاش را به عهده مي‌گيرد. البته اين تقسيم وظايف در حيوانات مختلف گوناگون است ولي آنچه را كه خداوند به طور غريزي در نهاد آنها قرار داده تقريبا ثابت و دايمي است و آن تقسيم كار در انجام امور زندگي است.

امروزه ديگر با مطالعات وسيعي كه در رابطه با نقش‌هاي تربيتي پدران و مادران در خانواده انجام گرفته با قاطعيت مي‌توان گفت در حالت كلي بعضي نقش‌ها را مرد و بعضي ديگر از نقش‌ها را زن بهتر مي‌تواند انجام دهد. البته ما به موارد استثنا كاري نداريم. اين تفاوت در نقش‌ها نبايد در برتري مرد به زن يا زن به مرد تعبير شود. حساسيتي كه متاسفانه هنوز هم در خيلي از پيروان حقوق زن در اجتماع وجود دارد و چون دقت و باريك‌بيني در عادت خيلي‌ها نيست سعي در مخلوط كردن اين نقش‌ها و از بين بردن اين تفكر دارند كه اساسا تفاوتي جز در فيزيك زن و مرد در هيچ نقش و رفتار و توانايي، حقوق و ... وجود ندارد و مگر كسي جرات مي‌كند منكر لباس نامرئي پادشاه شود تا به كم‌خردي و ناداني متهم شود و از طرف ديگر هم خيلي‌ها متاسفانه تفاوت‌ها را دليلي بر برتري يكي بر ديگري قلمداد مي‌كنند و اين وسط آنچه مظلوم واقع مي‌شود عقل است و آنچه پيروز ميدان است يك سري هيجانات و احساسات پرشور و طرفداران و مخالفان حقوق زن و مرد.

واقعا نمي‌خواهم خودم را در دام بحث‌ها و قضاوت‌هاي ظاهرا ناتمام بيندازم. هر دو جنس، انسان هستند و مورد لطف و محبت خداوند و بهترينشان نزد خدا پرهيزكارترينشان است و ما براي بستن و محكم كردن قوام خانواده يكي را پيچ و دومي را مهره در نظر مي‌گيريم كه هر كدام بدون آن يكي شكافي را محكم نخواهد كرد. امروزه به تعداد خانواده‌هايي كه زن‌ها نيز در تامين هزينه‌هاي زندگي مجبور به كار در خارج از خانه هستند، روزبه‌روز افزوده مي‌شود و از طرفي ديگر بر ميزان مشكلاتي هم كه به خاطر اين وضعيت به وجود مي‌آيد افزايش مي‌يابد. شاهد بسياري از اختلافات خانوادگي هستيم كه دسته‌اي از اين اختلافات مربوط به عدم حضور والدين به خصوص مادرها در نظارت بر رفتار فرزندان است. دسته‌اي ديگر به ايجاد شك و سوءظن، غالبا از طرف شوهر به همسر خود مربوط مي‌شود و دسته‌اي هم به كم‌رنگ شدن حضور والدين و فرزندان در كنار هم و گپ زدن و از حال هم باخبر بودن را شامل مي‌شود. گاهي هم كه حرف پول به وسط مي‌آيد و درآمد و بودجه خانواده، اختلافات به اوج خود مي‌رسند.

يكي از بزرگان مي‌گويد زندگي در درك ضرورت است. فرض كنيد ضرورت ايجاب مي‌كند كه شما خانم خانواده در خارج از خانه كار كنيد از طرفي هم ضرورت دارد كه در كنار فرزند دلبندتان سرگرم تربيت و عاطفه‌ورزي به او و آماده كردن مايحتاج زندگي باشيد اين ديگر به شما بستگي دارد كه كدام‌يك را ضروري‌تر بدانيد. اگر اولي ضروري‌تر بود به اندازه ضرورت به آن مي‌پردازيد شايد پس از مدتي به ضرورت دوم رسيديد و كلا دست از كار كشيديد. پس درك ضرورت‌ها بستگي به تصميم عاقلانه شما دارد، من سعي نمي‌كنم يك ضرورت را نسبت به ديگري پررنگ‌تر كنم ولي هرگاه احساس كرديد يكي از ضرورت‌ها بر ديگري رجحان دارد حتما به آن بپردازيد. اما آنچه را كه به طور كلي در خصوص حضور زن‌ها در خارج از خانه به عنوان شغل مي‌توان اشاره كرد آن است كه خانم‌ها در زمان كار در خارج خانه بيشتر از آقايان تحت فشار و نگراني براي خانواده هستند.

خانم‌ها كمتر از آقايان در محيط كار مي‌توانند از رييس خود يا شرايط كاريشان انتقاد كنند و فشارهاي ناشي از اين شرايط را تحمل كنند. عوارض فرسودگي شغلي در بين خانم‌ها بيشتر است.

در محيط خانه خانم‌هاي شاغل بيشتر از شوهران خود در معرض انتقاد فرزندان قرار مي‌گيرند.

و در پايان به طرح چندين سوال اساسي مي‌پردازيم. مي‌توانيد اين سوالات را در جمع دوستان و صاحبان انديشه مطرح كنيد شايد بتوان به ضرورت‌هاي اساسي در زندگي بيشتر پي برد.

  • آيا احساس استقلال زن براي مردان تهديدكننده است؟
  • آيا با اشتغال زن نظام فرهنگي، تربيتي و فرصت‌هاي همسرداري تغيير نمي‌كند؟
  • آيا اشتغال زن براي فرزندان خانواده از لحاظ رسيدگي به تكاليف مدرسه، غذا، اوقات فراغت، تامين نيازهاي عاطفي تحت‌الشعاع قرار نمي‌گيرند؟
  • آيا با اشتغال ظرافت و بهداشت رواني زن دستخوش تغيير نمي‌شود؟
  • اگر در غياب مرد و زن در خانه وظيفه سرپرستي و رسيدگي به عهده مادربزرگ يا شخص ديگري باشد اين امر باعث نگراني خانواده از لحاظ نوع تربيت نخواهد بود؟
  • آيا ماموريت‌هاي شغلي چندروزه خارج از خانه براي زنان تهديدآميز است؟
  • آيا بالاخره كسي نبايد به طور ثابت در خانه باشد تا فرزندان به او اتكا كنند؟

طرح اين سوالات و بحث در خصوص آن مي‌تواند حداقل بعضي از ملاحظات شغلي را از لحاظ كيفيت شغل، ساعات كاري و محيط شغلي سامان بخشد.

آيا شما مادري هستيد كه بدون احساس گناه در بيرون از منزل كار مي‌كنيد؟

امروزه در بيش از نيمي از خانواده‌ها در غرب كه بچه‌هاي كمتر از شش ساله دارند، مادران در بيرون از منزل كار مي‌كنند. در سال 1973 اين رقم يك‌سوم بود. با افزايش رقابت‌هاي شغلي و با بالا رفتن هزينه‌هاي زندگي، انتظار مي‌رود كه در دهه آينده باز هم به شمار مادراني كه در بيرون از منزل كار مي‌كنند افزوده شود. همراه با ساير تغييرات اجتماعي، مادراني كه در بيرون از منزل كار مي‌كنند متهم شده‌اند كه مسوول بسياري از مشكلات خانواده‌ها هستند.

بعضي معتقدند بزهكاري نوجوان‌ها، مصرف الكل، و شمار قابل ملاحظه دانش‌آموزاني كه از مدارس اخراج مي‌شوند ناشي از خروج مادران از صحنه زندگي روزانه فرزندان آنهاست. عده‌اي هم معتقدند كه ميزان ساعات كار مادران در بيرون از منزل مهم نيست؛ مهم كيفيت زماني است كه اين مادران با فرزندان خود صرف مي‌كنند.

آزمون

شما در اين زمينه كجا واقع شده‌ايد؟ به نظر شما مادراني كه بيرون از منزل كار مي‌كنند نبايد احساس گناه كنند؟ با تكميل پرسشنامه زير جواب اين سوال‌ها را دريابيد.

1- مادراني كه فرزند زير 5 سال دارند نبايد كار تمام‌وقت در بيرون از منزل داشته باشند.

الف- مخالفم     ب- تا اندازه‌اي مخالفم     پ- تا اندازه‌اي موافقم    ت- كاملا موافقم

2- اگر زن در خانه باشد، نبايد از شوهرش انتظار داشت كه از بچه‌ها مراقبت كند.

الف- مخالفم     ب- تا اندازه‌اي مخالفم     پ- تا اندازه‌اي موافقم    ت- كاملا موافقم

3- مهم‌ترين وظيفه مادر، بزرگ كردن فرزند است.

الف- مخالفم     ب- تا اندازه‌اي مخالفم     پ- تا اندازه‌اي موافقم    ت- كاملا موافقم

4- امكان ندارد مادري در حرفه خود به اوج موفقيت برسد و خانواده‌اش زيان نبيند.

الف- مخالفم     ب- تا اندازه‌اي مخالفم     پ- تا اندازه‌اي موافقم    ت- كاملا موافقم

5- اگر كودكي بيمار است، بهتر است مادر، و نه پدر، از كارش مرخصي بگيرد و از فرزندش مراقبت كند.

الف- مخالفم     ب- تا اندازه‌اي مخالفم     پ- تا اندازه‌اي موافقم    ت- كاملا موافقم

6- اگر لازم شد، مادر بايد تا قبل از رفتن بچه‌هايش به مدرسه در خانه از آنها مراقبت كند.

الف- مخالفم     ب- تا اندازه‌اي مخالفم     پ- تا اندازه‌اي موافقم    ت- كاملا موافقم

7- مادري كه كار بيرون مي‌كند نمي‌تواند مادر و همسر خيلي خوبي باشد.

الف- مخالفم     ب- تا اندازه‌اي مخالفم     پ- تا اندازه‌اي موافقم    ت- كاملا موافقم

8- بچه‌ها تحت مراقبت مادر بهتر از اينكه تحت مراقبت پدرشان باشند تربيت مي‌شوند.

الف- مخالفم     ب- تا اندازه‌اي مخالفم     پ- تا اندازه‌اي موافقم    ت- كاملا موافقم

محاسبه امتيازات

به جواب‌هاي الف امتياز 1، به جواب‌هاي ب امتياز 2، به جواب‌هاي پ امتياز 3 و به جواب‌هاي ت امتياز 4 بدهيد.

امتياز 28 به بالا: شما بسيار محافظه‌كار هستيد و درباره زن و مرد برداشت‌هاي سنتي داريد. در نظر شما پدرها، مهم هستند، اما مادرها ضروري‌ترين عنصر خانواده محسوب مي‌شوند. شما موافق كار زنان در بيرون از خانواده نيستيد.

امتياز 27-24: شما در ميانه راه قرار داريد، اما معتقديد كه اولين وظيفه زن نگهداري از فرزند است. در ضمن معتقديد كه مادران مي‌توانند بچه‌داري را با كار كردن در بيرون از منزل تلفيق كنند.

امتياز 23 به پايين: شما درباره كار زنان نظر آزادمنشانه‌اي داريد. معتقديد زنان بايد بتوانند در صورت تمايل در بيرون از منزل كار كنند و در ضمن فرزندانشان را هم داشته باشند.

توضيحات

اينكه درباره كار كردن زنان در بيرون از منزل چه نظري داريد، بستگي به روابط پدر و مادرتان دارد. بررسي مفصل دكتر هيزل اينگرسول در دانشگاه كورنل نشان داد مرداني كه در خانواده‌هايي بزرگ شده‌اند كه مادرانشان در خانه كار مي‌كردند و پدرانشان حرف اول را مي‌زدند، در خانواده‌هاي خود هم حالت غالب و مسلط پيدا مي‌كنند. زني هم كه مادرش در خانواده حالت غالب داشته، در خانواده خود حالت غالب پيدا مي‌كند. بدون توجه به اينكه چه كسي تامين‌كننده معيشت خانواده است، بچه‌ها به اين وضعيت عادت مي‌كنند و آن را در زندگي خانوادگي خود لحاظ مي‌نمايند.

در دهه 1960 خانواده‌ها نظر آزادانديشانه‌تري درباره اينكه تعادل در خانواده چگونه بايد برقرار شود پيدا كردند. اما در حال حاضر مشخص است كه حتي اگر مادر در بيرون از منزل كار كند، اگر به اندازه كافي به فرزندانش برسد و به آنها توجه و محبت كند، مشكلي پيش نمي‌آيد.

سعيد سالاركيا

  ارسال به دوستان

اشتراک گذاری

نظری ثبت نشده است

فرم ثیت نظر

سبد خرید

تعداد: 0
قیمت: 0  ریال

تمام حقوق این سایت متعلق به مجله موفقیت می باشد.