ثبت نام | کاربر گرامی خوش آمدید!

تازه های سلامت...

آيورودا يك راه ساده براي يك زندگي سالم

آيورودا يك راه ساده براي يك زندگي سالم

آيورودا ayurveda در دهه 1980 بار ديگر توجه بسياري از افراد به خصوص پزشكان را به اين علم و ساير علوم مرتبط با دانشمندان هندي جلب نمود.

 اين هنر پزشكي با داشتن ماساژهاي روغن و به طور كلي اصول زير بنايي ساده و كاربردي، فوايد بي‌شماري را براي زندگي انسان به ارمغان آورده است. آيورودا به عنوان قديمي‌ترين علم پزشكي تمدن هند شناخته مي‌شود كه يك دانشمند هندي به نام ”ريشيس“ در حدود 5 هزار سال پيش در دوران سانسكريت با نگاشتن نظم و قوانين زندگي و اصول كلي اين علم، اثري را خلق نمود كه به عنوان يكي از چندين آثار پيشرو در تاريخچه انسانيت بر شمرده مي‌شود. ترجمه تحت‌الفظي ”آيور“ و ”ودا“ به ترتيب ”زندگي“ و ”دانستن و شناختن“ است. ولي به طور كلي به آن ”علم زندگي“ مي‌گويند.

آيورودا، با تلفيق سه  عنصر وجودي جسم، روح و ذهن سلامتي بدن را در اولويت قرار داده و در واقع طول عمر بشر را تضمين مي‌كند و براي دستيابي به چنين مهمي تمام جنبه‌ها از رژيم غذايي سالم گرفته تا حركات ورزشي و تعادل لازم بين زندگي و طبيعت را در نظر مي‌گيرد. طبق نظريه زير بنايي اين علم، بدن انسان مشتمل بر 5 عنصر وجودي است كه عبارتند از: فضا، هوا، آب، آتش و خاك.

آيورودا، بر اين اعتقاد است كه براي لذت بردن از يك زندگي سالم بايد حالات دروني را با انرژي‌هاي بيروني (جسماني) متعادل نمود و بدين ترتيب واضح و مبرهن است كه با به وجود آمدن كوچك‌ترين اختلالي در انرژي‌هاي بيروني بيماري و سستي به سراغ انسان آمده و در آن حال با تقويت كردن بخش سالم و مستعد دروني، فرد سلامتي خود را دوباره به دست خواهد آورد.

يك متخصص آيورودا، به راحتي مي‌تواند كوچك‌ترين تغيير ايجاد شده در ضربان را تشخيص داده و با استفاده از دارو و رژيم غذايي متناسب با انرژي‌هاي بيروني فرد بيمار به درمان وي بپردازد و البته علاوه بر دارو و رژيم غذايي، گياهان و مواد معدني موثر به همراه ماساژهاي مستمر، گرمازايي، گرم كردن بدن، شست‌وشو و حمام، يوگا و مديتيشن در درمان بيماران مورد استفاده قرار مي‌گيرند.

آيورودا، از طريق ماساژ، شست‌وشو و حمام، سموم مخرب و مضر را از بدن دور كرده و بدين ترتيب تمام قسمت‌هاي بدن را پاك مي‌كند كه اين مساله براي تثبيت سلامتي فرد از اهميت خاصي برخوردار است. با استفاده از يك شيوه درماني ساده،‌ جسم و روح از تمامي فشارها و استرس‌هاي مخرب دور گشته و در وضعيتي خوشايند و آرامش‌بخش قرار مي‌گيرند. اين شيوه كه به نام ”پانچا، كاما“ شهرت دارد يكي از پنج شيوه درماني آيورودا است كه از طريق پاك كردن، چرب نمودن و ماساژ دادن، عرق كردن و دور نمودن سموم صورت مي‌پذيرد. در اين شيوه اولين قدم استفاده از ماساژهاي چربي و روغن است كه در آن دو يا چهار متخصص درمان شناس با ماساژ دادن بدن با روغن كنجد گرم، دماي بدن را بالا برده و متابوليسم را تحريك مي‌كنند و از اين طريق مواد معدني سمي موجود در بدن را دور خواهند كرد و بدين ترتيب بدن با استفاده از روغن‌ها و چاي گياهي و يا داروهاي ديگر از هر گونه ناخالصي خلاص مي‌شود. نوع ديگر ماساژ، استفاده از دستكش ابريشمي لطيفي است كه به صورت خشك بر روي بدن كشيده مي‌شود و از اين طريق جريان خون در بدن تشديد گرديده و در نهايت سبب انقباض ماهيچه‌ها و اندام‌ها مي‌گردد. نوع سوم ماساژ، استفاده از گندم و كنجد است كه اين نوع ماساژ در درمان بيماري‌هاي پوستي بسيار مفيد مي‌باشد.

حمام

حمام روغن كنجد،‌ با متعادل كردن انرژي‌هاي بيروني، آرامشي خاص به دنبال خواهد داشت و شما در منزل به راحتي مي‌توانيد از اين شيوه براي رسيدن به آرامش استفاده كنيد.

شست‌وشو

يكي ديگر از راه‌هاي آيورودا براي درمان بيماران شست‌وشو و پاك كردن بدن و به خصوص بيني و دهان است، بدين صورت كه با تنفس روغن كنجد،‌ حفره‌هاي بيني و با قرار دادن چند قطره از آن در دهان به مدت 10 دقيقه دهان خود را پاك و تميز خواهيد كرد.

خوردن، شيوه‌اي براي پاك كردن سموم از بدن

اگر چه كه مدت زمان لازم براي ميل غذا، به سيستم بدني هر فرد بستگي دارد، آيورودا افراد را از خوردن غذا در مدت زمان طولاني منع كرده و توصيه مي‌كند كه غذا در مدت زمان كوتاه و مناسب خورده شود.

استفاده از ميوه، سبزيجات و سوپ‌‌هاي رقيق در روند پاكيزگي موثر بوده و در برطرف نمودن مشكلات معنوي و اختلالات هاضمه‌اي بسيار مفيد است.

نوشيدن آب، يكي از بهترين راه‌هاي دستيابي به سلامتي

يكي از ابتدايي‌ترين اصول آيورودا، نوشيدن آب گرم است. نوشيدن هر يك ساعت و نيم يك ليوان آب گرم در طول روز، به تدريج سبب پاك كردن و تميز نمودن بدن از طريق دفع مكرر سموم و ضايعات بدن مي‌شود.

ورزش و فوايد آن بر سلامتي

انجام حركات ورزشي با تشديد جريان خون، تقويت عضلات قلب و شش‌ها و بهبود وضعيت هاضمه و كمك به دفع سموم از طريق عرق و تنفس عميق، تاثير بسيار زيادي بر سلامت بدن دارد.

انجام اين حركات به صورت نادرست، ناكارآمد و يا بسيار شديد خود سبب ايجاد امراضي مي‌گردد كه البته اين نكته را نيز نبايد فراموش نمود كه شدت حركات ورزشي و حتي چگونگي انجام آن‌ها به سيستم بدني افراد بستگي دارد. ولي به طور كلي آيورودا با انجام حركات بسيار شديد جسماني كه منجر به عرق كردن پيشاني، زير بغل و ستون فقرات مي‌شود، به هيچ عنوان موافق نبوده و در واقع آن‌ها را نادرست مي‌داند و در ميان ورزش‌ها، يوگا كه به عنوان يك ورزش كلاسيك در اين علم در نظر گفته مي‌شود، بدون داشتن حركات شديد جسماني، انعطاف‌پذيري و سلامتي بدن را به همراه دارد.

آيورودا و پيشنهادات ساده و كارآمد آن براي زندگي روزمره

آن چه كه گفته شد در اين جمله خلاصه مي‌شود كه بهترين راه تثبيت سلامتي، برقراري رابطه مناسب بين زندگي و طبيعت است يعني سلامتي هنگامي به دست مي‌آيد كه فرد با خود و طبيعت آشتي كند، البته با وجود استرس‌ها و گرفتاري‌هاي قرن بيست و يك، اين آشتي‌پذيري به مراتب مشكل‌تر مي‌گردد، اما براي افزايش مقاومت در برابر تمامي ناملايمات و براي داشتن يك زندگي خوب و سالم، مي‌توان از اصول بسيار ساده و در عين حال كارآمد زير استفاده نمود:

1- سحرخيز باشيد:

بيدار شدن قبل يا به هنگام طلوع آفتاب يعني بيداري به همراه طبيعت، سبب تقويت حواس پنجگانه شده كه در نهايت فوايد زيادي را به همراه دارد.

2- صورت،‌ دهان و چشمان خود را بشوييد.

شستن صورت و چشم‌ها با آب سرد به انسان تازگي و طراوت مي‌بخشد، بدين صورت كه با مقدار كمي آب به آرامي پلك چشم خود را نيز بماليد تميز شود. از شستن دهان خود هرگز غافل نشويد.

3- دهان خود را با روغن كنجد گرم بشوييد.

روزي دو مرتبه مقدار فراواني روغن كنجد گرم را براي مدت نسبتا طولاني در دهان حركت دهيد تا با اين كار هم سبب استحكام بيشتر دندان‌ها، لثه‌ها و آرواره‌ها شده باشيد و هم صداي خود را واضح‌تر كنيد و البته فراموش ننماييد كه اين عمل براي از بين بردن لك‌هاي روي گونه بسيار مفيد است.

4- آب گرم بنوشيد.

نوشيدن يك ليوان آب گرم هنگام صبح، مجراي هضم غذا و كليه‌ها را شست‌وشو داده و سبب تشديد فعاليت‌هاي روده مي‌گردد و برخلاف عادت اكثر مردم، نوشيدن يك ليوان چاي يا قهوه با صبحانه، كليه‌ها را ضعيف مي‌نمايد و به همين خاطر نوشيدن اين دو به وقت صبح پيشنهاد نمي‌شود.

5- صاف بنشينيد و راه برويد.

با قرار دادن بدن در حالت عمود و صاف، انرژي از ستون فقرات بالا رفته و در نتيجه سبب ازدياد انرژي و شادابي شما مي‌گردد.

6- پياده‌روي كنيد.

كسي كه بعد از يك روز كاري پرمشغله در فضايي آرام مثل جنگل، پارك و يا كنار رودخانه تنها راه مي‌رود، در حقيقت با شنيدن صداي آب، پرندگان و حتي صداي پارس يك سگ، خود را با طبيعت آشتي داده و بدين ترتيب سلامتي خود را تضمين نموده است.

مترجم: مرضيه آسماني

منبع: concierge magazin

 

تعداد بازدید: 4465 تاریخ بروز رسانی: دوشنبه 18 بهمن ماه 1395
  ارسال به دوستان
امتیاز کاربران:

اشتراک گذاری

نظری ثبت نشده است

فرم ثیت نظر

سبد خرید

تعداد: 0
قیمت: 0  ریال

تمام حقوق این سایت متعلق به مجله موفقیت می باشد.