ثبت نام | کاربر گرامی خوش آمدید!

موسیقی تراپی

تأثيرات جسمي و ذهنی موسیقی درمانی

تأثيرات جسمي
واكنش مغز در برابر موسيقي، تغييراتي را در بدن ايجاد مي‌كند. آهنگ مي‌تواند بدن را به سوي الگوي تنفسي آرام‌تر و عميق‌تر هدايت كند كه همين امر سبب آرام شدن جسم مي‌شود و تأثير آرام‌بخشي دارد.
ضربان قلب و فشار خون در برابر نوع موسيقي‌اي كه شنيده مي‌شود، واكنش نشان مي‌دهند. بلند يا كوتاه بودن صدا، بر سرعت ضربان قلب و سرعت محركي كه عصب شنوايي را تحريك مي‌كند، تأثير مي‌گذارد. صداهاي بلند و تند، سرعت ضربان قلب و فشار خون را بالا مي‌برند و صداهاي آهسته، ملايم و منظم‌تر ضربان قلب و فشار خون را منظم مي‌كند. موسيقي همچنين مي‌تواند انبساط عضلاني را تسكين بدهد و توانايي‌ها را بالا ببرد. در كلينيك‌هاي بازپروري، اغلب از موسيقي براي كمك به بازسازي الگوي مهارت‌هاي جسمي استفاده مي‌كنند. ميزان اندروفين (تسكين دهنده طبيعي درد) با گوش دادن به موسيقي افزايش يافته، ميزان هورمون‌هايي كه باعث استرس مي‌شوند، كاهش مي‌يابد. اين تأثيرات شايد بتواند تا اندازه‌اي علت تأثير موسيقي در بهبود سيستم ايمني را توضيح دهد. مطالعاتي كه در سال ١٩٩٣. م در دانشگاه ميشيگان انجام شد، نشان داد گوش‌دادن موسيقي حتي براي پانزده دقيقه، مي‌تواند قسمت اول اينترلئوكين را افزايش دهد كه نتيجه آن، افزايش مصونيت و ايمني بدن است.

تأثيرات ذهني
توجه به نوع و سبك صوت و صدا، موسيقي مي‌تواند فرد را هوشيار كرده، يا به آرامش او كمك كند. به وسيله موسيقي مي‌توان، قدرت حافظه و يادگيري را افزايش داد و از اين خاصيت در آموزش بچه‌هاي عقب‌مانده ذهني، نتيجه خوبي گرفت.
نتيجه سودمندتر موسيقي، بهبود توانايي تمركز است، مطالعه در اين ‌زمينه نشان داد كه دانشجويان كالج، مسائل رياضي را بعد از گوش دادن به موسيقي كلاسيك، بهتر و راحت‌تر حل مي‌كنند، و از آن اصطلاح «تأثير موزارت» رايج شد.


  ارسال به دوستان

اشتراک گذاری

سبد خرید

تعداد: 0
قیمت: 0  ریال

تمام حقوق این سایت متعلق به مجله موفقیت می باشد.