ثبت نام | کاربر گرامی خوش آمدید!

مصاحبه هنرمندان

بهاره رهنما

حس شیرین کارت صدآفرین!

حس شیرین کارت صدآفرین!

بهاره رهنما، بانوی موفق و نام‌آشنای ایرانی، از معدود چهره‌های محبوبی است که ابعاد مختلف موفقیت را می‌شناسد. بازیگری، نویسندگی، روزنامه‌نگاری و تدریس، فعالیت حقوقی و... از او انسان موفقی ساخته است.

این خانم موفق كه در دامن مادر مهربانش پروین قائم‌مقامی، از بازیگران خوب کشورمان، بزرگ شده است، کارشناس ادبیات، کارشناس حقوق و کارشناس‌ارشد ادبیات نمایشی است. به بهانه موفقيت او در حوزه تحصيلي دركنار ساير موفقيت‌ها و توانمندي‌هايش، سوال‌هايي را در اين حوزه از ايشان پرسيده‌ايم كه با هم مي‌خوانيم:

برگردیم به یکی‌دو دهه پیش و ايام نوجواني شما؛ از آن روزها و حال‌وهوای کنکور برايمان بگوييد.

من یک خواهر و برادر دوقلوی بزرگ‌تر از خودم دارم. حُسنی که همه ما داشتیم، این بود که به‌لحاظ درسی خیلی خودجوش بودیم و بدون فشار پدر و مادر درس می‌خواندیم. در دوران دبستان و راهنمایی درسم خیلی خوب بود، اما در دوران دبیرستان افت تحصیلی داشتم؛ آن هم به این دلیل که هنرستان در نزدیکی منزل ما نبود و من به ناچار رشته تجربی را انتخاب کردم! زیست و ریاضی را می‌خواندم که خیلی باب‌میل من نبود. سال سوم دبیرستان کنکور زبان قبول شدم، ولی نرفتم. برای من مهم بود که ادبیات بخوانم و اتفاقا رتبه کنکور ادبیات من هشت شد.

یادم هست از بس به مطالب ادبیات مسلط بودم، روز کنکور اصلا دلهره نداشتم و برايم عجیب بود که چرا سوال‌ها این‌قدر ساده‌اند!

چه شد «حقوق» وارد زندگی شما شد؟

سال 74 مطمئن نبودم که قرار است بازیگر بمانم یا نه. دوست داشتم حرفه دیگری را هم بلد باشم. اتفاقا چه انتخاب خوبی هم بود و برای انتخاب گزیده بازی کردن به من خیلی کمک کرد. دانشکده حقوق جای عجیبی است؛ اگر خروجی حقوق‌دان نباشد، حداقل به انسان جهان‌بینی خاصی مي‌دهد. جالب است که اکثر مشاهیر موفق دنیا حقوق می‌دانند.

من زمان کنکور حقوق، دانشجوی سال آخر ادبیات بودم، ازدواج کرده و مادر شده بودم. جالب اینکه من آن زمان چهره شناخته شده‌ای هم بودم و اتفاقا با سخت‌گیری‌های اساتید هم مواجه می‌شدم؛ ولی چون خودم انتخاب کرده بودم، باید پای انتخابم می‌ایستادم.

قرار است باز هم ادامه تحصیل بدهید؟

من دانشجوی ابدی‌ام (می‌خندد) تئاتر، زندگی من است. دنیای قشنگ و متفاتی که به من انگیزه می‌دهد برای دکترای ادبیات نمایشی شرکت کنم. دنیای تئاتر و ادبیات خیلی به هم نزدیکند.

خب حالا از دیدگاه مادر پریای نوجوان برای ما از کنکور بگویید.

من واقعا وسواس، دلهره و احساس گناه به پریا نمی‌دهم. نباید مدرک‌زدگی، ناامیدی و طردشدن سراغ بچه‌ها بیاید. من از زمان نوزادی پریا تا امروز در مقاطع مختلف با روان‌کاو‌ها و روان‌شناسان در تماس هستم و به این باور رسیده‌ام که کنترل باید نامحسوس باشد.‌

البته بخشی از کنکور، شانس است؛ چون به هر دلیلی ممکن است روز کنکور حال مساعد روحی و جسمی وجود نداشته باشد. بعضی‌ها اساسا آدم دانشگاه نیستند؛ نمونه‌اش خواهر من است که مدرک کارشناسی را گرفته، ولی استاد مجسمه‌سازی، شمع‌سازی و جواهر‌سازی و کارهای کارگاهی شده است. این موضوع خیلی مهم است. شاید بعضی از بچه‌ها اهل تحصیل آکادمیک نباشند و اتفاق بدتر اینکه گاهی دختران به دلیل قبول‌نشدن در کنکور با موجی از فشار خانواده‌ها مواجه شوند و درنهایت به ازدواج ناموفق برسند. یکی از دوستان من از تاجران موفق درزمینه شیمی است. پدر به پسر گفت من امکانات تجارت را دارم، تو رشته مرتبط بخوان و خانواده هم شرایط رسیدن تو به علاقه‌ات را فراهم می‌کند. همین هم شد. امروز آن پسر تاجر موفقی است که به علایق شخصی خودش هم پروبال داده است.

 

فاکتور اصلی موفقیت جوان‌ها تحصیلات هست؟

نه. من دوستی دارم از شاعران جوان که دانشگاه نرفته است، اما به‌شدت خودجوش مطالعه می‌کند. اما تعداد این افراد کم است. در ایران دانشگاه دیدگاه می‌دهد. استادها، نظرها با مدارک و مدارج عالی به رشد افراد کمک می‌کنند. دانشگاه هیچ‌چیز هم نداشته باشد دیدگاه می‌دهد. من خودم اگر زور دانشگاه پشتم نبود، آن‌قدر کتاب نمی‌خواندم!

جوان‌ها باید برای خودشان و اطرافیانشان مهم باشند. وابستگی مفید اطرافیان برای ما ایجاد انگیزه می‌کند. موفقیت از ما شروع می‌شود و به جامعه ختم خواهد شد. آدم موفق هاله انرژی وسیعی دارد و زنجیره‌وار این انرژی پایدار می‌شود.

 

بهاره رهنما برای پدر و مادر‌های ایرانی چه حرفی دارد؟

اضطراب را از بچه‌ها دور کنید و غیرمحسوس حواستان به بچه‌ها باشد. از طنز و شوخی استفاده کنید و گفت‌وگوی صمیمی با آن‌ها داشته باشید. لطفا بچه‌ها را بازجویی نکنید!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تعداد بازدید: 639 تاریخ بروز رسانی: سه شنبه 1 خرداد ماه 1397
  ارسال به دوستان
امتیاز کاربران:

اشتراک گذاری

نظری ثبت نشده است

فرم ثیت نظر

سبد خرید

تعداد: 0
قیمت: 0  ریال

تمام حقوق این سایت متعلق به مجله موفقیت می باشد.