ثبت نام | کاربر گرامی خوش آمدید!

مسائل زناشویی

ازدواج

پسری 24ساله و دانشجوی رشته پزشکی‌ام که در ۴سالگی پدر و مادرم را از دست داده‌ام و از آن زمان، نزد پدربزرگ و مادربزرگم بزرگ شده‌ام، اما هرگز نسبت به مادربزرگم احساس مادرانه نداشته‌ام؛ چون او در تربیت من بسیار سخت‌گیر بود و مدام مرا دعوا می‌کرد؛ غیر این مسائل هم مشکلات دیگری با او داشتم که موجب می‌شد هیچ‌گاه احساس نکنم او جای مادرم را برای من گرفته است.

مشکلی که الان ذهن مرا درگیر کرده، این است که به دختران سن بالا گرایش دارم تا بتوانند جای مادر را برایم پر کنند. قبلا هم با دختری که از من بزرگ‌تر بود، ارتباط داشته‌ام اما از او انتظار داشتم به من مانند یک مادر محبت کند و همین انتظار من موجب به‌هم‌خوردن رابطه‌ام شد. اکنون نمی‌دانم با این احساسم چه کنم؟ من هم دوست دارم مانند بسیاری از مردان و طبق روال عادی با زنی که از من کوچک‌تر است، ازدواج کنم و نمی‌خواهم خلأ عاطفی خود و نیازم را به مادر، ازطریق همسرم برطرف کنم. لطفا بگویید چه کنم.

**

ضمن عرض سلام و آرزوی سلامتی برای شما دوست عزیز

 متاسفانه پدیده گرایش به افراد بزرگ‌تر فرایندی رفتاری است که هر روز شاهد افزایش آن هستیم. این پدیده هم در دختران و هم در پسران دیده می‌شود و دختران دوست دارند با مردانی که تفاوت سنی زیادی با آن‌ها دارند، ازدواج کنند و پسران نیز به‌دنبال دخترانی بزرگ‌تر از خود هستند. ظهور این رفتار ناشی از خلأ وجود پدر یا مادر یا کمبود توجه و محبت آن‌هاست. گاهی نیز این خلأ به‌ دلیل جدایی والدین یا گرفتاری‌های شغلی آن‌ها به وجود می‌آید. به‌هرحال این پدیده، رفتاری خطرناک و نادرست است که درصورت تقویت و ادامه، روحیه فرد دچار تنش‌های عمیقی می‌شود. معمولا پسرانی که مادر خود را به علت فوت یا جدایی از دست می‌دهند، در سنین بعد از دوران بلوغ این کاستی را در زنان بزرگ‌تر از خود جست‌و‌جو می‌کنند و همین ناهنجاری موجب ایجاد رابطه عاطفی و وابستگی‌های شدید احساسی بین آن‌ها و این زنان می‌شود تا جایی که حتی ممکن است منجر به ازدواجی ناآگاهانه شود؛ اما چند نکته را به شما یادآوری می‌کنم:

۱.         بدانید تنها شما نیستید که مادر خود را از دست داده‌اید. درست است که با توجه به وجود مادربزرگ و ویژگی‌های رفتاری ایشان خلأ عاطفی مادرانه شما پر نمی‌شود، اما این را هم درنظر بگیرید که اگر مادرتان هم زنده بودند ممکن بود از مادربزرگتان سخت‌گیر‌تر باشد؛ درواقع گمان نکنید مادرها در تربیت فرزندانشان سخت‌گیری نمی‌کنند.

۲.         این را بپذیرید که هیچ زنی در زندگی مرد نمی‌تواند جای مادر را بگیرد؛ یعنی اگر مردی بخواهد همسر خود را جایگزین مادرش کند یا چنین پنداری داشته باشد، اشتباه بسیار بزرگی است؛ چون آن‌وقت با این طرز تفکر خانمی که سنش از شما بیشتر است، نه نقش مادر شما را دارد و نه همسر.

۳.         متاسفانه بسیاری مواقع این نیاز تنها نیازی عاطفی نیست، بلکه مسائل دیگری هم در آن دخیل است. اما دررابطه‌با نیاز عاطفی شما راه‌حل درست این است که با گرایش بیشتر به خاله و عمه و بانوان محرم دیگر خانواده خلأ عاطفی فقدان حضور مادر را پر کنید، بسیاری اوقات محبت‌های خاله‌ها و عمه‌ها رنگ‌وبوی محبت‌های مادرانه را دارند.

4. به‌طورکلی ازدواج مردان با زنان و دخترانی که از آن‌ها خیلی بزرگ‌تر هستند توصیه نمی‌شود، مگر در شرایطی که جوانب مختلف امر به دقت سنجیده شده باشد و این تفاوت سنی احتمال بروز مشکلات بعدی برای آن‌ها را بالا نبرد؛ البته در مواردی که سن خانم حداکثر 2 تا 4 سال بیشتر از آقا باشد، مشکل جدی نخواهد داشت و درصورت تفاوت سنی‌های زیاد تنش‌های عاطفی بسیاری برای زوجین رخ خواهد داد. به یاد داشته باشید؛ درصورتی‌که نتوانید انتخابی درست و منطقی داشته باشید، هم از داشتن مادر محروم خواهید بود و هم همسر؛ درنهایت مراجعه به مشاور و دریافت راهنمایی فکری را به شما بزرگوار توصیه می‌کنم.

 

تعداد بازدید: 547 تاریخ بروز رسانی: دوشنبه 31 اردیبهشت ماه 1397
  ارسال به دوستان
امتیاز کاربران:

اشتراک گذاری

نظری ثبت نشده است

فرم ثیت نظر

سبد خرید

تعداد: 0
قیمت: 0  ریال

تمام حقوق این سایت متعلق به مجله موفقیت می باشد.