ثبت نام | کاربر گرامی خوش آمدید!

مسائل خانوادگی

پرسش و پاسخ

پرسش و پاسخ

 

مدتی است مشکل سختی برایم پیش آمده است، چنان‌که سردرد شدید دارم و برخی شب‌ها کابوس گرگ می‌بینم. قضیه این است که زمانی‌که به خواستگاری رفتم، همسرم را اصلا نمی‌شناختم و فقط شب خواستگاری او را دیدم و ازآنجایی‌که بزرگ‌ترها، یعنی مادر، دایی و ...، مایل بودند، با یکدیگر صحبت کردیم؛ البته این را هم بگویم که چون پدرم مشکل روحی دارد، همراه ما به خواستگاری نیامد و درعوض قبل از این مراسم، به خانه دختر رفته و گفته بود که پسرم، یعنی من، معتاد و بیکار و درس‌نخوانده است؛ درحالی‌که من برای همه این‌ها مدرک به خانواده دختر داده بودم. درهرصورت، به نظرم او دختری خوش‌اخلاق و نجیب بود؛ اما متاسفانه چون آرایش زیادی داشت، متوجه نشدم پوستی تیره دارد که من اصلا نمی‌پسندم؛ به‌هرحال درحال‌حاضر عقد کرده‌ایم، اما من بسیار پشیمانم. خانواده‌ام معتقدند چون او دختر خوبی است و معلم است و درمورد رنگ پوستش می‌گویند دو ماه بعد ازدواج برایت عادی می‌شود. حتی به خودش هم گفتم که بیا دوستانه از هم جدا بشویم، البته دلیل اصلی‌اش را نگفتم و فقط گفتم که تفاهم نداریم، اما او گفت که برادرانم کوتاه نمی‌آیند و این وسط یک نفر می‌میرد. خواهش می‌کنم بگویید چه کنم طلاق بگیرم یا زندگی کنم؟

دوست عزیز، هرچند اطلاعات کافی جهت اعلام نظر و ارائه راهکارهای جزئی­تر ارائه نداده‌اید، با این حال موارد زیر خاطرنشان می­شود:

  • 1-سردرد و کابوسآن هم در شروع چندماهه یک زندگی نگران­کننده است و به نظر می­رسد که باید با خود خلوت کرده و خودشناسی‌تان را افزایش دهید و برای زندگی خود هدف و فلسفه تعیین کنید.
  • 2-اینکه گفته­اید پدرتان از مشکل عاطفی رنج می­برند، ضرورت و اهمیت توجه به مورد اول را مضاعف می‌کند؛ البته توجه کنید مرز سلامت و بیماری در هریک از ما نسبی است؛ یعنی همه انسان­ها نشانه­های بسیاری از بیماری­ها و ناراحتی­های عاطفی و روانی را ممکن است داشته باشند؛ درواقع شدت علامت، مختل‌شدن روابط با دیگران و به‌ویژه اختلال در عملکرد تحصیلی، شغلی و حرفه­ای تعیین‌کننده سلامت یا بیماری است.
  • 3-برای ازدواج لازم است ببینیم طرف مقابل ما درمجموع و به‌طور میانگین چقدر از معیارهای مهم ما را دارد؛ یعنی بهتر است شما ببینید از معیارها و شاخص­های مهم در ازدواج، مثل زیبایی، اخلاق، شخصیت، خانواده، تحصیلات، نجابت، سازگاری، باورها و اعتقادات مذهبی، شرایط و همخوانی فرهنگی، اقتصادی، مذهبی و ...،همسر شما چه میزان از آن‌ها را داراست. امکان اینکه همسر ما همه معیارها و ملاک­های موردنظر ما را آن هم بالاتر از حد متوسط داشته باشد، نادر است. دوست عزیز گاهی بد نیست این سوال را از خودمان بپرسیم که مگر خود ما همه معیارهای طرف مقابل را داریم که انتظار داشته باشیم او داشته باشد.
  • 4-تمرکز و محور مشکل خود را حول سبزه‌بودن و سفیدنبودن پوست همسرتان خلاصه کرده­اید. از یک بُعد جای خوشحالی است که ظاهرا اشکال و مشکل دیگری در همسرتان پیدا نکرده­اید و به همین دلیل مسئله اولشما رنگ پوست شده است. اما از سوی دیگر نگران­کننده است؛ چون رنگ پوست به‌خودی‌خود چندان مهم نیست و مهم، ادراک، نگرش، برداشت و ذهنیت شما نسبت به آن است. کما اینکه حتما شنیده­اید افراد دیگری اتفاقا سبزه‌بودن را یک شاخص مهم زیبایی می­دانند.
  • 5-با توجه اینکه ازدواج مهم‌ترین واقعه و رویداد زندگی هرکس است و شخصا اعتقاد دارم که ما در ازدواج نگاهمان باید سخت­گیرانه و برعکس نسبت به طلاق باید سهل­گیرانه باشد، پیشنهاد می­کنم قبل از این که رسما و عملا زندگی مشترک خود را آغاز کنید به یک مشاور و روان‌شناس مجرب همراه با همسرتان مراجعه کنید و نگرانی­ ها و دغدغه ­ها خود را حل‌وفصل کنید. اکیدا توصیه می­کنم تا زمانی‌که با تصورات و افکار آزاردهنده خود نتوانسته ­اید کنار بیایید، زندگی­ مشترکتان را شروع نکنید؛ چراکه اگر نتوانید قبل از آن مسائل خود را حل کنید، براساس یک فرمول سادهو نیز «تحلیل سود و زیان»، بهتر است از بین دو گزینه بد و بدتر، بد را انتخاب کنید؛ درحقیقت جداشدن در این مرحله نسبت به زمانی‌که علنا ازدواج کنید و شاید یک بچه هم بیاورید، آسیب­ها، زیان­ها و پیامدهای منفی کمتری دارد.

 

تعداد بازدید: 1571 تاریخ بروز رسانی: دوشنبه 25 بهمن ماه 1395
  ارسال به دوستان
امتیاز کاربران:

اشتراک گذاری

نظری ثبت نشده است

فرم ثیت نظر

سبد خرید

تعداد: 0
قیمت: 0  ریال

تمام حقوق این سایت متعلق به مجله موفقیت می باشد.