ثبت نام | کاربر گرامی خوش آمدید!

مسائل خانوادگی

من بچه نمی‌خواهم

من بچه نمی‌خواهم

من بچه نمی‌خواهم

من و همسرم پنج سال است که با هم ازدواج کرده‌ایم، من 35 سال دارم و همسرم چهل‌ساله است. من همیشه از قبول مسئولیت وحشت داشتم، به همین دلیل از بچه‌دارشدن می‌ترسم؛ چون تصور می‌کنم بعد از زایمان بیمار شوم و هم اینکه با آمدن بچه بین من و همسرم فاصله ایجاد شود؛ چون ما رابطه بسیار خوب و عاشقانه‌ای داریم و نمی‌خواهم بین ما فاصله‌ای بیفتد. می‌دانم که وقتی بچه بیاید به‌خاطر تغییر شرایط باید تمام وقتمان را به او بدهیم و من نمی‌خواهم همسرم را با کس دیگری شریک شوم؛ البته همسرم هم هیچ اصراری به آوردن بچه ندارد و می‌گوید هر وقت تو بخواهی بچه‌دار می‌شویم و اگر نخواهی، هرگز بچه نمی‌آوریم. اما نگرانم که مبادا زمانی به فکر بچه‌دار‌شدن بیفتم که دیگر خیلی دیر شده باشد و من نتوانم مادر شوم؛ سنم بالا رفته است و دوست ندارم مادر پیری باشم. اما نمی‌توانم خودم را راضی کنم که بچه‌دار شوم، این افکار یک سالی است که مرا آزار می‌دهند و هر وقت می‌بینم کسی باردار شده است حالم بد می‌شود. سردرگم هستم، بگویید چه کنم؟

 

 

چند سالی است که می‌بینیم زوج‌ها دیگر تمایلی به بچه‌دارشدن ندارند و دلایل متعددی برای آن وجود دارد؛ درواقع مشکلات اقتصادی یکی از عواملی است که باعث می‌شود زوج‌ها تصمیم بچه‌دار‌شدنش را به تعویق بیندازند؛ زیرا احساس می‌کنند ازنظر اقتصادی ثبات لازم را ندارند و نمی‌توانند خواسته‌های فرزندشان را تامین کنند. از دلایل دیگر می‌توان به تغییر نقش‌ها و وظایف زنان و مردان در جامعه اشاره کرد. در گذشته خانواده‌ها اکثرا به شکل سنتی زندگی می‌کردند و بنابراین وظایف تقسیم می‌شد و خانواده‌ها نقش موثری در کمک به همسران برای تربیت فرزندان داشتند؛ درحالی‌که امروزه زنان شاغل قسمتی از وقت خود را در محیط کار می‌گذرانند و نمی‌توانند ازنظر کمّی وقت زیادی را درکنار فرزند خود بگذرانند و به دلیل نگرانی از تبعات آن دچار ترس می‌شوند؛ همچنین زوج‌هایی که قبل از بچه‌دار‌شدن درزمینه تقسیم مسئولیت‌ها در زندگی مشترک به توافق نرسیده‌اند؛ بعد از تولد فرزندشان اکثرا دچار مشکل می‌شوند؛ زیرا ورود یک عضو جدید به خانواده درعین‌حال که می‌تواند اتفاقی شیرین باشد اما با خود مسئولیت‌های جدیدی را به همراه دارد که ایجاب می‌کند زن و شوهر هرکدام بخشی از مسئولیت را به عهده بگیرند و در این زمینه به یکدیگر کمک کنند. به همین دلیل در برخی از خانواده‌ها بعد از تولد فرزند مشکلات بین زن و شوهر نمایان می‌شود و اختلافات بین آن‌ها بروز می‌کند؛ درحالی‌که این مشکلات از قبل وجود داشت و تولد فرزند باعث نمایان‌شدن آن‌ها شده است. گاهی هم دلیل ترس از بچه‌دار‌شدن فقدان مهارت‌های فرزندپروری است. در زندگی امروزی نداشتن مهارت در بسیاری از جنبه‌ها باعث می‌شود افراد ازطریق آزمون و خطا پیش بروند و بهای زیادی برای این کار بپردازند. لازمه موفقیت در زندگی امروزی این است که افراد مهارت‌های لازم را کسب کنند، وگرنه دچار نگرانی‌هایی می‌شوند که می‌تواند زندگی آن‌ها را تحت تاثیر قرار دهد.

دوست عزیز به نظر می‌رسد نگرانی‌های شما مربوط به دو حیطه است. یکی ترس از مشکلات جسمی دوران بارداری و پس از بارداری و دیگری ترس از بیشتر‌شدن مسئولیت‌ها و ایجاد فاصله بین شما و همسرتان. درمورد اول مشورت با یک پزشک و به کار بستن توصیه‌های او می‌تواند باعث کاهش نگرانی شما شود. اما درمورد دوم همان‌طور که در توضیحات بالا اشاره شد، درصورتی‌که زن و شوهر مهارت‌های لازم را درزمینه فرزندپروری و ارتباط موثر با یکدیگر داشته باشند، داشتن فرزند نه‌تنها بین آن‌ها فاصله ایجاد نمی‌کند، بلکه باعث افزایش صمیمیت و ایجاد نشاط و هم‌بستگی بین آن‌ها می‌شود.

در صورتی که ترس شما حالت افراطی دارد می‌تواند ناشی از مسائل و مشکلات روانی باشد که نیاز به بررسی بیشتری دارد. مسائلی مانند ترس از تنها ماندن، نداشتن احساس امنیت، داشتن خاطرات نامناسب در دوران کودکی، روابط آشفته پدر و مادر و ... هرکدام می‌توانند باعث تشدید این ترس و اضطراب شوند و با مراجعه به یک روان‌شناس می‌توانید ریشه ترس‌های افراطی خود را بررسی کنید و درصدد رفع آن‌ها باشید.

 


تعداد بازدید: 2232 تاریخ بروز رسانی: دوشنبه 25 بهمن ماه 1395
  ارسال به دوستان
امتیاز کاربران:

اشتراک گذاری

نظری ثبت نشده است

فرم ثیت نظر

سبد خرید

تعداد: 0
قیمت: 0  ریال

تمام حقوق این سایت متعلق به مجله موفقیت می باشد.