ثبت نام | کاربر گرامی خوش آمدید!

مسائل خانوادگی

برادرم که خارج از کشور زندگی میکند

برادرم که خارج از کشور زندگی میکند

مدتی قبل با خانمی که سه سال از او بزرگ‌تر است و چهره زیبایی ندارد، ازدواج کرد. گرچه من و خانواده‌ام به‌شدت با این ازدواج مخالف بودیم، اما برادرم به مخالفت‌های ما توجهی نکرد. او معتقد است که این خانم دقیقا همان فردی است که همیشه می‌خواست؛ چون برای برادرم، تحصیلات و شأن اجتماعی مهم‌تر از ظاهر است و این خانم استاد دانشگاه هستند. تا الان فقط من از ازدواج برادرم خبر دارم و هنوز به دیگر اعضای خانواده نگفتم که آن‌ها ازدواج کرده‌اند. چگونه می‌توانیم این موضوع را به خانواده به‌خصوص مادرم بگویم؟ لطفا بگویید چگونه می‌توانیم این خانم را به‌عنوان عضوی از خانواده بپذیریم؟

همان‌طور که می‌دانید ازدواج نوعی تعامل بین‌فردی با جنبه‌های عاطفی، ذهنی، رفتاری، جسمی و جنسی است و آنچه که دوطرف را برای انتخاب و حضور در رابطه انگیزه‌مند می‌کند، میزان نیازهای ارضاشده و یا محتمل جهت ارضا ازسوی یکدیگر است؛ بنابراین انتخاب شریک زندگی، مبتنی بر نیازها و نظام ارزشی هر فرد است. نظام ارزشی ارتباطی همان الویت‌ها و خواسته‌های ما برای انتخاب زوج است که اگر موردِ دوباره‌سنجی قرار گرفته باشد، می‌تواند راهنمای درونی خوبی برای جهت‌گیری ارتباطی باشد. نیازها نیز چه رسیدنی باشند مثل دستیابی به یک هم‌کلام خوب و چه اجتنابی مانند رهایی از تنهایی در سطوح خودآگاه و ناخودآگاه مطرحند. درهرحال تمام معیارها، فردی‌اند و سالم‌تر همان است که خود فرد همسرش را انتخاب کند تا مسئولانه برای رابطه‌اش تلاش کرده و از آن نگهداری کند.

درمورد برادر شما نیز تمامی این نکات صادق است و اگر شما برای آزادی انسان احترام قائل هستید، بهتر است که آن را در روابط نزدیک خود مثل رابطه با برادر تجربه کنید؛ البته حساسیت شما می‌تواند ریشه‌های عمیق‌تر ناخودآگاه نیز داشته باشد و چه‌بسا اعتراض شما نوعی مکانیسم دفاعی باشد که از آن بی‌خبرید؛ ولی چون اطلاعات کامل ندارم این مهم را فقط در قالب یک فرضیه تأمل‌برانگیز برای خودتان مطرح می‌کنم؛ بنابراین احساس ناراحتی شما هیجانی منفی است که در دنیای پدیدارشناسی‌تان حس می‌شود و مسئولیت تجربه و مدیریت آن برعهده خودتان است.

در هر صورت همسر برادر شما اکنون عضوی از خانواده شماست و چه خوب که مورد خواست خود اوست و ویژگی‌های پسندیده‌ای نیز دارد.

...........................................................................................

 

دختری 29 ساله هستم. مشکلی که دارم درمورد ابتلا به بیماری‌های مختلف است، من به‌شدت از اینکه بیمار شوم وحشت دارم. با دیدن کوچک‌ترین نشانه‌ای از یک بیماری می‌ترسم و پیگیر می‌شوم تا آن را برطرف کنم. اما درمورد مسائل دیگر زندگی خیلی خودم را درگیر نمی‌کنم و فرد خونسردی هستم. چگونه می‌توانم این مشکلم را برطرف کنم؟

 

حالتی که شما از آن یاد می‌کنید، اگر شرایط زیر را داشته باشد موقعیتی به نام «خودبیمارانگاری» (Hypochondriasis) و اشاره به نگرانی مداوم فرد درمورد مبتلاشدن به‌نوعی بیماری جدی دارد. نوعی نگرانی که بیشتر جنبه روانی و هیجانی دارد تا جسمی و پزشکی و اما شرایطی که لازمند تا یک فرد را «خود‌بیمار‌انگار» بنامیم، عبارتند از:

  • باوری پایدار درطول دوره‌ای حداقل 6 ماهه مبنی بر وجود بیماری خطرناک که غالبا توسط خود فرد نام‌گذاری می‌شود.
  • اشتغال ذهنی‌ دائم مبنی بر احتمال وجود بدشکلی و بدکاری جسمی.
  • اشتغال ذهنی باید آن‌قدر باشد که با عملکرد مفید فرد در انجام اعمال روزانه‌اش تداخل کند و او را به‌سمت درمان پزشکی بکشاند.
  • اجتناب از پذیرش تشخیص دکتر متخصص مبنی بر اینکه در فرد مشکلی وجود ندارد یا دوره پذیرش بسیار کوتاه در حد چند هفته و دوباره بازگشت به شرایط خود بیمارانگارانه.

این شرایط باید از موارد هذیانی، اسکیزوفرنیا، عارضه اضطراب فراگیر‌، وسواس اجباری و عملی، عارضه هراس و دوره افسردگی ماژور تمییز داده شوند.

در سال‌های اخیر حالتی به نام Cyberchondria یا همان بیمارانگاری شبکه‌ای نیز به وجود آمده است که طی آن فرد خودبیمارانگار مدام در اینترنت به جست‌و‌جو جهت تشخیص و شناخت علائم و راه درمان بیماری‌های مفروض خود می‌پردازد. تحقیقات اخیر بهترین روش درمان را رفتار‌درمانی شناختی به‌همراه یک داروی بازدارنده بازجذب سروتونین دانسته است. رفتاردرمانی شناختی نیز به شناخت و تصحیح عوامل روانی ایجادکننده بیماری کمک می‌کند.

اگر شرایط یاد شده با وضعیت شما صدق می‌کند، بهتر است که با یک روان‌پزشک و یا روان‌درمانگر در حیطه‌های یادشده مشورت کنید.

تعداد بازدید: 1596 تاریخ بروز رسانی: سه شنبه 19 بهمن ماه 1395
  ارسال به دوستان
امتیاز کاربران:

اشتراک گذاری

نظری ثبت نشده است

فرم ثیت نظر

سبد خرید

تعداد: 0
قیمت: 0  ریال

تمام حقوق این سایت متعلق به مجله موفقیت می باشد.