ثبت نام | کاربر گرامی خوش آمدید!

شغل های موفق

"... کزین نیست بهتر تجارت"

نگاهی به کمپین تبلیغاتی متفاوت یک بانک

نوروز برای اقوام ایرانی از دیرباز به عنوان یکی از مراسم و جشن های مهم محسوب می‌شده که از هزاران سال قبل در فرهنگ و سنن و آداب این سرزمین کهن بدان توجه، احترام و پاس نگه داشته شده است...

در تبریک این ایام هنوز بر باستانی بودن و قدمت تاریخی آن تاکید می شود. در همین راستا استفاده ازعناصر، نماد ها و طرح ها و رنگ هایی که ریشه در تاریخ و سنت ها دارند می تواند کاربردهای موثری برای تبریک نوروزی داشته باشد.

بانک تجارت امسال طرحی در طراحی هدایا و کارت های تبریک نوروز سال 1394 خود، از اِلمان ها و ترکیب طرح های سنتی و مدرن و همچنین کاربرد رنگ هایی که ضمن یادآوری لوگوی بانک در تصاویر و نقاشی ها و حتی معماری باستانی کاربرد داشته، طرحی متفاوت از سایر موارد معمول و مرسوم که در این جنس کارها ارائه می شود را عرضه کرده است.

ایده پردازی و طراحی کمپین :

از آنجا که نوروز یکی از قدیمی ترین سنت هایی است که ریشه در فرهنگ و گذشته ایرانیان دارد در طراحی این پروژه سعی شد تا از طرح های گرافیکی اصیل نظیر تخت جمشید، آداب قهوه خانه ای و طرح های مینیاتوری برای ارائه کاری متفاوت در روایت نوروز استفاده شود. این کمپین ابتدا با سفارش یک کارت تبریک برای نوروز شرع شد و بعد از آن موارد دیگر نیز به آن اضافه شدند. یکی از این موارد ساخت آگهی تلویزیونی تبریک سال 1394 بانک تجارت بود.

هرچند که دراین طرح هدف اولیه تنها گفتن تبریک سال نو به مخاطبان است ولی در کنار آن می تواند یک احساس نوستالژیک از آداب و فرهنگ اصیل ایرانی را نیز در مخاطب یادآوری کند و ازطرفی انگیزه دیگر می تواند آن باشد که فارغ از خستگی ها و تکرارهای تبلیغاتی یک سال ، ارتباط صمیمانه با مخاطب برقرار نموده و نوروز را به شیوه ای متفاوت و دلنشین تبریک بگوید.


در تمام اجزای این کمپین از تلفیق گرافیک سنتی و مدرن استفاده شده و هفت سین به کار رفته در آن به عنوان نماد نوروز توسط راوی مطالب و اشعار مورد نظر را روایت کند. به عنوان نمونه در پایان روایت هریک از نمادهای هفت سین همچون اِلمان سکه سالی پر سود و کسب و کاری خوب را برای مخاطبان تداعی و آرزو می کند. از سویی در اشعار و ابیات به کار رفته در مجموعه کارها نوعی ایهام در استفاده از کلمه "تجارت" که هم توسعه کسب و کار و هم نام بانک تجارت را برای مخاطب تداعی می کند، مدنظر قرارگرفته است. (هماره باد دنیا به کامت / کزین نیست بهتر تجارت).

ترکیب رنگ ها :

کاربرد رنگ آجری خشتی و آبی فیروزه ای و تلفیق آن با رنگ سرمه ای بانک تجارت یکی از ویژگی هایی بود که سعی شده در طراحی ها از آن استفاده شود. همچنین استفاده از تصاویر مینیاتوری امروزی که مطابق با سلیقه و دیدگاه مخاطب دنیای مدرن است از دیگر زوایای کار می باشد. حتی در بسته بندی هدیه نوروزی بانک تجارت  جعبه ای با رنگ خشتی طراحی شد و از محتویاتی که رنگ و بوی سنتی داشت شامل آثار بزرگان موسیقی سنتی ایران و کتیبه ای با طرح گرافیکی نوروز استفاده شد. خود جعبه بخاطر جنس و رنگ و طرح به کار رفته در آن ماندگار بوده و می تواند علاوه بر ایجاد حس تشخص و تفاوت، کاربردهای بیشتری برای مخاطب داشته باشد.

تعداد بازدید: 6348 تاریخ بروز رسانی: دوشنبه 11 خرداد ماه 1394
  ارسال به دوستان
امتیاز کاربران:

اشتراک گذاری

نظری ثبت نشده است

فرم ثیت نظر

سبد خرید

تعداد: 0
قیمت: 0  ریال

تمام حقوق این سایت متعلق به مجله موفقیت می باشد.