ثبت نام | کاربر گرامی خوش آمدید!

سرمقاله

سرمقاله-مجله موفقیت شماره341

سرمقاله-مجله موفقیت شماره341

سرمقاله-مجله موفقیت شماره341

یلدا درمانی در این شبهای طولانی

یاد خدا آرامبخش قلبهاست

شب عاشقان بیدل چه شبی دراز باشد
 تو بیا کز اول شب در صبح باز باشد

پروردگار مهربان را سپاس میگوییم که بار دیگر شبی به بلندای زندگی را به ما هدیه داد تا باز هم درکنار یکدیگر بنشینیم و با هم گل بگوییم و گل بشنویم. خوشبختانه شنیدهام که قرار است در این شب زیبا برای ساعاتی اینترنت کشور قطع شود؛ حتی اگر چنین نشد، چهکار خوبی است که خودمان در این شب باشکوه، چندساعتی بهجای مشغولشدن در فضای مجازی در چشمان عزیزانمان نگاه کنیم، از لحظهبهلحظه باهمبودنمان لذت ببریم و جانی تازه بگیریم و درنهایت بهخاطر کنارهمبودنمان سپاسگزار باشیم. 

یاران من

بدانیم که اگر حالوهوای دلمان خوب باشد، همهچیز رنگ مهربانی میگیرد و وقتی هم که عاشق و مهربان باشیم، شکل زندگیمان تغییر میکند؛ اما از طرفی با فرارسیدن فصل زیبای زمستان و کوتاهشدن روزها گروهی از مردم گرفتار اختلالی به نام SAD میشوند که از آخر فصل پاییز شروع میشود و تا اول بهار ادامه دارد. درواقع نشانههای این اختلال معمولا تحتتاثیر هورمون «ملاتونین» است؛ یعنی ساعت بیولوژیک بدن که در زمانی طولانی به وضعیت خاصی عادت کرده است، با ترشح بیشتر هورمون ملاتونین دچار اختلال میشود که نتیجه آن، افسردگی فصلی خواهد بود. عزیزان، اگر امروز ناامیدی و پوچی را بیش از ماههای قبل احساس میکنید یا اشتهایتان را از دست دادهاید، درصورتیکه اضطراب بالایی دارید و نیز حس میکنید که دیگر مثل سابق شاداب نیستید، احتمالا به افسردگی فصلی دچار شدهاید. من در اینجا قصد دارم برایتان از چند راهکاری بگویم که به شما کمک میکنند تا بتوانید از پیشرفت این اختلال در خود جلوگیری کنید:

1. سعی کنید کمی زودتر از خواب برخیزید و در هوای آزاد، البته هوایی که فاقد آلودگی باشد، پیادهروی کنید تا معجزه شگفتانگیز آن را ببینید.

2. تا میتوانید رژیم غذاییتان را کنترل کنید و یادتان باشد که مصرف میوه و سبزیجات و همچنین گوشتقرمز، تخممرغ و ماهی که حاوی ویتامین B هستند، بسیار به شما کمک میکند. اگر هم بهدنبال کاهش وزن با رژیمهای متفاوت هستید، حتما با پزشک متخصصی مشورت کنید. از طرفی هم فراموش نکنید که گرچه مصرف قهوه همراه با شکر در این هوای سرد، بسیار میچسبد، اما این  ماده غذایی موجب کاهش ویتامین B در بدنتان خواهد شد.

3. به یاد بسپارید یکی دیگر از دلایل افسردگی، کمبود اسیدفولیک و آهن بدن است؛ پس مصرف اسفناج و موادغذایی حاوی این مواد و همچنین امگا3 را حتما در برنامه غذاییتان بگنجانید.

اما از همه اینها گذشته میتوان گفت شب یلدای ایرانیان یکی از روشهای موثر برای کاهش افسردگی در جهان بوده که بهصورت غیرمستقیم به تمام مردم دنیا هدیه داده شده است؛ این شب میگوید نقاب تنهاییتان را کنار بزنید و بکوشید حداقل هفتهای دوبار با رفتن به مهمانی و گردهم جمعشدن، درست مثل شب یلدا، خلأ و تنهاییتان را پر کنید.

یاران خوب موفقیت

درنهایت از شما میخواهم که اگر علائم فوق را در خود یا دیگران مشاهده میکنید، آنها را جدی بگیرید؛ چراکه ممکن است شما یکی از همان 5 نفری باشید که در میان هر صد نفر در جهان به این عارضه دچار میشوند؛ پس توصیه میکنم با مراجعه به یک روانکاو خبره، شرکت در کلاسها یا سمینارهای انگیزشی و یا مطالعه کتاب یا مجلات مثبتاندیشی، مثل همین مجلهای که  در دست دارید، این اختلال را از وجودتان دور کنید.

سلامت و مثبتاندیش باشید

احمد حلت

(+×) یعنی مثبتاندیشی را چندبرابر کنیم

تعداد بازدید: 1516 تاریخ بروز رسانی: یکشنبه 28 آذر ماه 1395
  ارسال به دوستان
امتیاز کاربران:

اشتراک گذاری

نظری ثبت نشده است

فرم ثیت نظر

سبد خرید

تعداد: 0
قیمت: 0  ریال

تمام حقوق این سایت متعلق به مجله موفقیت می باشد.