ثبت نام | کاربر گرامی خوش آمدید!

سخن سردبیر

سخن سردبیر مجله موفقیت 373

سخن سردبیر مجله موفقیت 373

تله «خیلی خوب بودن»! صاحب معرفتی می‌گفت: «نفر اول شدن و خوب‌ترین‌بودن یک تله است؛ مواظب باشید در این تله نیفتید، چون سقوط خواهید کرد!»

تله «خیلی خوب بودن»!

صاحب معرفتی میگفت: «نفر اول شدن و خوبترینبودن یک تله است؛ مواظب باشید در این تله نیفتید، چون سقوط خواهید کرد!»

چند نفر را میشناسید که به یک رشته رزمی روی آوردند و چند هفته بعد، چون دیدند که نمیتوانند مانند «بروس لی»، قهرمان شماره یک هنر رزمی شوند، آن را رها کرده و خانهنشین شدهاند؟

چند نفر را سراغ دارید که میخواستند نفر اول کنکور سراسری شوند و چند ماه مانده به آزمون، میدان را واگذار کردند؛ فقط به این دلیل که متوجه شدند با سرعتی که مطالعه میکنند، امکان نفر اول شدن آنها کم است و درنتیجه قید درس و مشق را زدند و خودشان را به هیچ و پوچ سرگرم کردند؟

چه تعداد زن و شوهر را سراغ دارید که اول زندگی میخواستند بهترین خانهها را برای همدیگر بسازند و بعد از چند سال، وقتی دیدند که هر چه جلوتر میروند، بار مسئولیت زندگی سنگینتر میشود و باید بیشتر زحمت بکشند، ناگهان از همه چیز بریدند و تن به جدایی و سردی سپردند و تنهایی را به جای با هم بودن انتخاب کردند؟

«همه یا هیچ»، «صفر یا یک» و «بهترین یا بدترین» تلهای است که خیلیها در دام آن افتادهاند و انسانهای آرزومند موفقیت و آرامش باید بهشدت و با دقت و وسواس مواظب باشند که در این تله نیفتند و حتی از نزدیکی این تلهها هم عبور نکنند.

در خیلی از مواقع «معمولی و تا حد لازم خوببودن» کفایت میکند و «معمولی زندگیکردن» همه خوشبختی و آرامشی را که نیازمند آنیم، برای ما به ارمغان میآورد.

دانشآموز تیزهوشی را میشناسم که چون به اندازه نمره بیست درس نخوانده بود، در امتحان شرکت نکرد و برایش نمره صفر منظور شد؛ در مقابل شاگرد نهچندان باهوشی را میشناسم که گیرایی چندانی نداشت، اما در حد بضاعت درس میخواند، مصرانه در تمام آزمونها شرکت میکرد، با نمرهای معمولی فارغالتحصیل شد و حالا هم شغلی با درآمد متوسط دارد و از زندگی خود راضی است. اما آن دانشآموز تیزهوش، بهخاطر چندبار شرکتنکردن در آزمونهای مهم و حساس، هنوز دانشگاه را به پایان نرسانده و دربهدر بهدنبال آن است که ثابت کند هنگام آزمونها دچار بیماری بوده است!

یک شخصیت خیلی خوب و فوقالعاده مثبت را وارد یک جمع معمولی کنید و خوبی آن شخص را به رخ بقیه بکشید و به او امتیاز بیشتری بدهید و کمی صبر کنید. بعد از مدتی خواهید دید که تعداد انگشتشماری از حالت معمولی به سمت حالت خیلی خوب روی میگردانند و در مقابل، عده قابلملاحظهای، خلقوخوی منفی و ناپسند پیدا میکنند! اگر با این منفیهای جدید صحبت کنید و دلیل منفیشدنشان را بپرسید، از شنیدن پاسخ آنها حیرت خواهید کرد؛ همه آنها متفقالقول یک جمله را خواهند گفت: «ما که نمیتوانیم مثل آن آدم، خیلی مثبت شویم؛ پس مجبوریم که در همه جنبهها، خیلی منفی باشیم!» و این همان تلهای است که آن صاحبدل اول مطلب گفت: «در تله «خیلی خوب بودن» نیفتید که سقوط خواهید کرد!»

شاید برای بسیاری از اهالی موفقیت، این مقاله خوشایند نباشد و آنها با اعتراض بگویند که بهترینبودن و بالاترینشدن حق هر انسانی است و موفقترینبودن اتفاقی است که باید برای هر انسانی رخ دهد؛ اما حقیقت این است که انسانهای موفق، وقتی در بخشی از زندگی خود نمیتوانند یک خیلی خوب منحصربهفرد باشند، بلافاصله تسلیم شکست نمیشوند و خود را دستوپابسته در دام مخدرهای دارویی و بیخیالیهای ذهنی نمیاندازند؛ بلکه زندگی متوسط و معمولی خود را ادامه میدهند و از آن لذت هم میبرند.

حقیقت این است که معمولیبودن در زندگی هنری است که اگر در تمام جنبههای زندگی به آن مسلط شویم، میتوانیم بزرگترین قلههای پیروزی و موفقیت را از آن خود کنیم؛ اگر باور ندارید، به مثال زیر توجه کنید:

در کلاس زبان انگلیسی دو نفر هستند که یکی نمرهاش بیست است و آن دیگری چهارده! به نظر شما کدام یک خوشبختترند؟ حتما میگویید آن کسی که نمرهاش بیست است؛ اما لطفا به ادامه مطلب دقت کنید:

کسی که نمرهاش بیست است، فقط انگلیسی بلد است، اما دیگری که نمره انگلیسیاش چهارده است، در کلاس زبان آلمانی هم چهارده میگیرد و در کلاس زبان روسی و عربی هم چهارده میگیرد. حال بگویید کدام موفقترند؟ اگر به شما بگوییم فردی که در انگلیسی چهارده گرفته، در زبانهای چینی و ژاپنی نمره دوازده و در آزمون زبان کرهای هم نمره یازده گرفته، آیا شما او را ناموفق میخوانید؟! توجه داشته باشید شخص دوم با وجودی که هرگز شاگرد اول و ممتاز نبوده، اما به هر کشوری که قدم بگذارد، مورد عزت و احترام قرار میگیرد، چون میتواند با آنها ارتباط برقرار کند.

معمولیبودن اصلا بد نیست؛ مهم این است که در تمام امور زندگی حد اعتدال و متوسط را رعایت کنیم و بیجهت برای اولشدن در یک شاخه، از جنبههای دیگر زندگی خود کم نکنیم. نظر شما چیست؟

تعداد بازدید: 1506 تاریخ بروز رسانی: یکشنبه 30 اردیبهشت ماه 1397
  ارسال به دوستان
امتیاز کاربران:

اشتراک گذاری

نظری ثبت نشده است

فرم ثیت نظر

سبد خرید

تعداد: 0
قیمت: 0  ریال

تمام حقوق این سایت متعلق به مجله موفقیت می باشد.