ثبت نام | کاربر گرامی خوش آمدید!

سخن سردبیر

دو زیرساخت آماده برای کارآفرینی و ثروت‌سازی

سخن سردبیر مجله موفقیت 367

این روزها تب کارآفرینی خیلی داغ شده و علت اصلی‌اش هم این است که نرخ بیکاری به شکلی غیر‌عادی بالاست. از سوی دیگر کسانی هم که شاغل هستند، کارآیی و بهره‌وری و درآمد جالبی ندارند؛ شاید به‌همین‌خاطر است که کارآفرینان نوآور و کسب‌و‌کارهای نوپا به شکلی پرسروصدا مشغول جلوه‏گری شده‌اند.

دو زیرساخت آماده برای   کارآفرینی و ثروت‌سازی

این روزها تب کارآفرینی خیلی داغ شده و علت اصلیاش هم این است که نرخ بیکاری به شکلی غیرعادی بالاست. از سوی دیگر کسانی هم که شاغل هستند، کارآیی و بهرهوری و درآمد جالبی ندارند؛ شاید بههمینخاطر است که کارآفرینان نوآور و کسبوکارهای نوپا به شکلی پرسروصدا مشغول جلوه‏گری شدهاند.

البته تب کارآفرینی چیز بدی نیست و از تبهای مشابه که انسان را به خمودی و خماری و غفلت دعوت میکنند، خیلی بهتر است؛ اما نکته اینجاست که موج کارآفرینی، اگر لایههای زیرین پایدار و استواری نداشته باشد، در گذر زمان فروکش میکند و میرا میشود. کارآفرینی بیشتر از هر چیز دیگری به ساختار و زیرساخت نیاز دارد. اگر زیرساختی که برای یک حوزه موجود است، ضعیف یا شکننده و قدیمی باشد، بدیهی است که سرمایهگذاری روی این حوزه بازگشت سودی ضعیف و ناچیز داشته و حتی گاهی هم ضرر به همراه دارد. برای مثال وقتی کمآبی روزبهروز بیشتر میشود و زمینهای کشاورزی هر روز عقیمتر و نابارورتر، دلبستن به کشاورزی برای تولید سریع شغل و درآمد در یک بازه زمانی محدود، یک رویای سوخته است و پیشبینی آینده آن نیازی به پیشگوبودن ندارد!

برای ایجاد شغل و توانگری نمیتوان به حوزه صنعت هم چندان دل بست. نمونه زندهاش همین صنعت خودروسازی است که در قیاس با رقبای جهانی، میزان رشد و بهرهوریاش نیاز به هیچ توضیح اضافهای ندارد.

حال سوال این است که برای رسیدن سریع به درآمد و مشاغل فراوان، باید روی چه بخشهایی سرمایهگذاری کنیم؟

جواب ساده است؛ روی بخشهایی که زیرساختهایش در اختیار است و نیازی به تغییر بنیادین در لایههای زیرین سازنده آن نیست؛ یعنی همه کاری که باید انجام شود، روی لایههای بالایی این حوزههاست.

حال من ازشما میپرسم که به نظر شما کدام دو حوزه کارآفرینی در حال حاضر در ایران بهراحتی میتوانند خیل عظیم بیکاران را به سمت خود جلب کنند و حجم بالایی از ثروت و سرمایه را در کمترین زمان ممکن وارد کشور کنند؟ جواب کاملا مشخص است؛ دو حوزه گردشگری و اینترنت که نمونههای موفق آن هم ترکیه (در گردشگری) و هندوستان (در فناوری اطلاعات و اینترنت) هستند!

تا اینجا کاملا معلوم است که تلاشها و سرمایهگذاریها باید روی کدام دو حوزه کلیدی و نجاتبخش کشور از بیکاری و فقر متمرکز شود و این خیلی عالی است.

حال چرا پیشرفت در این دو حوزه اینقدر کند و آهسته است؟ وقتی بازکردن درها برای ورود گردشگران به داخل کشور باعث ایجاد هزاران فرصت شغلی در حوزههای مرتبط میشود و همینطور تقویت زیرساختهای فناوری اطلاعات میتواند بخش زیادی از نبوغ و خلاقیت جوانان را در بستر اینترنت به کار بگیرد، چرا سرعت کارآفرینی در این دو حوزه طلایی و کلیدی برای نجات کشور اینقدر کند است؟ شاید اگر جواب این سوال پیدا شود، مشکل بیکاری و کمدرآمدی حل شود! شما چه فکر میکنید؟

تعداد بازدید: 780 تاریخ بروز رسانی: یکشنبه 15 بهمن ماه 1396
  ارسال به دوستان
امتیاز کاربران:

اشتراک گذاری

نظری ثبت نشده است

فرم ثیت نظر

سبد خرید

تعداد: 0
قیمت: 0  ریال

تمام حقوق این سایت متعلق به مجله موفقیت می باشد.