ثبت نام | کاربر گرامی خوش آمدید!

سخن سردبیر

سونامی موفقیت

سخن سردبیر 332

بدون تردید در المپیک ریو اتفاقی جالب رخ خواهد داد که بارها در المپیک ها و المپیادها به شکلی یکسان تکرار شده است.

 این اتفاق جالب، افزایش بهمنی یا آبشاری تعداد مدالهایی است که ورزشکاران یک کشور در یک رشته خاص به دست میآورند. منظور از «افزایش آبشاری» این است که در ابتدا میزان مدالآوری ورزشکاران اعزامی از یک کشور در یک رشته خاص کم است، اما بهمحض اینکه دو یا سه نفر از این ورزشکاران موفق میشوند خود را به مدال قهرمانی برسانند، ناگهان انگار سدی شکسته شده و یخ بقیه تیم اعزامی آب میشود و بقیه همگروهیهای هموطن هم شروع به مدالآوری میکنند.

موفقیت نیز همینطور اتفاق میافتد. موفقیت، طبیعت و ذاتی تقلیدی و مشاهدهای دارد؛ یعنی فردی که واقعا موفق است، اطرافیان او هم بهطور طبیعی و ناخواسته در رده و رشته خود میدرخشند و جزو موفقها میشوند؛ چراکه بخش زیادی از تکنیکها و فرایندهای موفقیت را میتوان با مدلسازی افراد موفق و مشاهده رفتار موفقها و تقلید آنها یاد گرفت و نتایج مشابهی را به دست آورد. این اتفاق در همه گروهها و مجموعههایی که از آدمهای موفق تشکیل شده، بارها و بارها رخ داده است.

باوجودیکه همه اعضای تیمهای موفق، عینا شبیه هم نیستند، چنین به نظر میرسد که هرکدام از آنها در کار و رشته خود عالی عمل میکنند و این عالیبودن جمعی باعث میشود که هر روز بر تعداد اعضای عالی و نخبه گروه اضافه شود و درنهایت اعضای ضعیف از آن خارج شوند.

 به باور دکتر حلت «موفقیت خاصیت نشتی و واگیری دارد؛ یعنی محال است در یک جمع موفق قرار بگیری و حال و روحیه و حتی نگرشت به زندگی عوض نشود.» به همین خاطر است که استادان موفقیت همیشه توصیه میکنند که اگر طالب رشد و پیشرفت هستید، در انتخاب آدمهایی که قرار است در آینده با شما باشند، تجدیدنظر کنید؛ یعنی باید بدون ملاحظهکاری و مودبانه آدمهای منفی و محدودنگر را مودبانه از فهرست دوستان خود خط بزنید و برعکس تلاش کنید تا میتوانید در باشگاه آدمهای سالم و مثبتاندیش عضو شوید.

شاید اوایل کار، این همگروهی و مسابقهدادن با آدمهای موفق باعث شود که بیشتر ببازید و اکثر اوقات هم نفر آخر شوید، اما همین حضور در جمع موفقها باعث میشود سطح توقع و انتظارتان از خود و زندگیتان تغییر کند و بالاتر رود و نکته اینجاست که این رشد و تعالی، سونامیوار رخ میدهد. مشاهده مدل رفتاری و الگوی فکری و ارتباطی آدمهای موفق از نزدیک باعث میشود نظام شناختی _  رفتاری فرد در جهت شبیهشدن به فرد موفق بهطورکامل متحول شود.

در ابتدای مجاورت و همنشینی با موفقها، شاید تغییر محسوسی در زندگی فرد رخ ندهد، اما با گذر زمان بهتدریج عالیشدن برایتان دستیافتنی خواهد بود و وقتی بهاندازهکافی مشاهده و تقلید اتفاق بیفتد، عالیشدن به تنها گزینه ممکن برایتان تبدیل خواهد شد و از این لحظه به بعد، توفان یا سونامی موفقیت به وقوع میپیوندد.

تعداد بازدید: 1494 تاریخ بروز رسانی: شنبه 16 مرداد ماه 1395
  ارسال به دوستان
امتیاز کاربران:

اشتراک گذاری

نظری ثبت نشده است

فرم ثیت نظر

سبد خرید

تعداد: 0
قیمت: 0  ریال

تمام حقوق این سایت متعلق به مجله موفقیت می باشد.