ثبت نام | کاربر گرامی خوش آمدید!

سخن سردبیر

سخن سردبیر-مجله موفقیت شماره330

سخن سردبیر-مجله موفقیت شماره330

چالش کجایی؟

در ایام برگزاری کنکور 95 دانشگاهها هستیم و وقتی کنکور تمام میشود، خیل عظیمی از داوطلبان کنکور احساس میکنند بار سنگینی از دوششان برداشته شده است و میتوانند مثل دیگران راحت و بدون ترس و تنش زندگی کنند. شاید یکیدو روز اول چنین به نظر برسد، اما بعد از دو سه روز احساس کمبود چیزی بسیار مهم به جان همه آنهایی میافتد که قبل از کنکور، چندین ماه، استراحت و تفریح بیدغدغه آرزویشان بود.

حقیقت این است که ما انسانها برای زندهماندن و داشتن احساس زندهبودن و سرزندگی، نیازمند تقلا و دستوپنجه نرمکردن با چالشی هستیم که در ورای آن بهظاهر ترس از رنجی تنشزا پنهان شده باشد. ما شبیه جنگجویی هستیم که فقط با جنگیدن و مبارزه میتواند استعدادها و تواناییهای پنهان وجودش را آشکار کند، شبیه کوهنوردی هستیم که فقط با بالارفتن و صعود به قله آرامش میگیرد و نیز شبیه رودخانهای هستیم که اگر بایستد و به سمت دریا نرود، تبدیل به مرداب و باتلاق میشود.

تفریح و استراحت واقعی باید در دل چالش و تقلا و تلاش مستمر قرار بگیرد. این را همه آنهایی میفهمند که در ایام غیرتعطیل سرشان شلوغ است و بهمحض اینکه دوسه روز تعطیل پشتسرهم مییابند، بلافاصله وسایل ضروری را جمع میکنند و عازم سمتی میشوند و خلاصه به هر بهانهای تلاش میکنند از تعطیلات استفاده کنند؛ وگرنه برای کسی که تمام روزهای هفته بیکار و بدونتلاش گوشه خانه افتاده است، دیگر روز تعطیل و غیرتعطیل فرقی نمی‌‌کند و فرد همیشهبیکار هرگز نمی‌‌تواند مزه شادی و خوشی دوروزه تعطیلی آدمهای پرکار را درک کند.

چالش برخلاف همه شایعاتی که دیگران برایش ساختهاند و خودمان هم در ساختن بخش اعظم آن شریک بودهایم، اصلا چیز بدی نیست. درواقع چالش به معنای درگیرشدن با دیواری است که برای رسیدن به آن سمت، چارهای جز عبور از این دیوار نیست.

خوب که دقت کنیم، میبینیم در زندگی هرجاییکه با چالشی روبهرو شدهایم و با آن دستوپنجه نرم کردهایم، نتیجهاش مقاومت و مداومت و دگرگونی بوده است. درواقع چالشها، موانع و دیوار بین ما و چیزهای بهتری هستند که آرزو داریم. کسی که میگوید از چالش خوشش نمی‌‌آید و دائم دنبال راحتترین و سادهترین روش میگردد، دراصل به زبان بیزبانی میگوید قصد عوضشدن ندارد و همه میدانیم این دنیا برای آنهایی که نمی‌‌خواهند تغییر کنند، اهمیتی قائل نیست.

بهترین چالشها همانهایی هستند که خودمان انتخاب میکنیم. درواقع وقتی هدفی روشن و واضح داشته باشیم، باید با روحیهای جنگاورانه و مهاجمانه بهسوی آن یورش ببریم و سعی کنیم بههرقیمتی که شده است، آن را از سرراه برداریم.

چالشهای آدمها با هم فرق میکند. حتی برای یک انسان هم چالشها در زمانهای مختلف متفاوتند. برای یک داوطلب کنکور چالش این ماه، آزمون سراسری بود. اما همین داوطلب برای تابستان امسال باید برنامهریزی داشته باشد و دقیقا بداند که بین او و اهداف برنامهاش چه موانع و چالشهایی وجود دارد. از چالش، با نشستن و نگاهکردن نمی‌‌توان عبور کرد. برای پشتسرگذاشتن چالشها باید بلند شد، بهسمتشان یورش برد و به هر ترفند و تدبیری که هست، از آنها گذشت. فقط آنهایی که اهل عمل و اقدام هستند، میدانند عبور از چالش چقدر باشکوه، انرژیبخش، نشاطآور و امیدآفرین است. به شما پیشنهاد میکنم برخیزید و اهداف تابستانی خود را مشخص کنید؛ آنوقت خواهید دید چالشهایی که برای رسیدن به این اهداف باید از آنها بگذرید، خودشان آشکار میشوند. قدر این چالشها را بدانید؛ چون باعث میشوند آخر تابستان فردی عالیتر و توانمندتر شوید.

تعداد بازدید: 1741 تاریخ بروز رسانی: یکشنبه 13 تیر ماه 1395
  ارسال به دوستان
امتیاز کاربران:

اشتراک گذاری

نظری ثبت نشده است

فرم ثیت نظر

سبد خرید

تعداد: 0
قیمت: 0  ریال

تمام حقوق این سایت متعلق به مجله موفقیت می باشد.