ثبت نام | کاربر گرامی خوش آمدید!

تحصیلی و کنکور

اضطراب زیاد نمی‌گذارد درس بخوانم

اضطراب زیاد نمی‌گذارد درس بخوانم

دختری ۱۹ ساله هستم و در شهر کرج زندگی می‌کنم. سال گذشته در مدرسه مناسب ثبت‌نام نکرده‌ام و رتبه‌ خوبی هم نیاوردم. بعد از اعلام نتایج تصمیم به خواندن دوباره برای کنکور گرفتم. تا پایان مهرماه و اواسط آبان خوب درس خواندم، ولی انگار انگیزه‌ام برای خواندن دوباره آن حجم عظیم مطالب خیلی کم شده است و مدام اضطراب دارم. گاهی این اضطراب نمی‌گذارد درس بخوانم و مدام نگران این هستم که اگر امسال هم مانند سال قبل نتیجه نگیرم، چه می‌شود. لطفا به من بگویید چه‌کاری انجام دهم تا اضطراب من کم شود و بتوانم مانند سابق درس بخوانم؟

ای کاش در ایمیلتان اطلاعات بیشتری درباره خود، شرایط خانواده، رتبه سال گذشته، وضعیت درسی و رشته موردنظرتان می‌نوشتید تا می‌توانستم با اطلاعات بیشتری شما را راهنمایی کنم، ولی براساس فرموده‌های شما، من این را حس می‌کنم که اتفاق سال گذشته را هنوز هضم نکرده‌اید و شکست سال پیش در کنکور، شما را نگران و مضطرب کرده است و به همین خاطر مدام افکار نگران‌کننده و حالت‌هایی از عذاب وجدان به‌خاطر عدم دریافت نتیجه مطلوب، حال شما را دگرگون کرده است و اکنون انگیزه‌ خود را برای تلاش و شروع دوباره از دست داده‌اید. حال می‌خواهید بدانید که چه‌کارهایی باید انجام دهید تا این نگرانی از بین برود و بتوانید دوباره و با قدرت درس بخوانید.

قبل از هر توصیه فنی در زمینه کنکور، می‌خواهم این را به شما بگویم که امسال مثل سال گذشته نخواهد بود، شما یک‌بار تمامی مباحث را خوانده‌اید و قرار نیست با موضوع جدید آشنا شوید و چون یک‌بار هیجان شرکت در کنکور سراسری را تجربه کرده‌اید و ترس شما در رویارویی با آن کم شده است، ولی این باور که اگر سال گذشته شکست خوردم، امسال هم نمی‌توانم موفق شوم، انگیزه شما را به کلی نابود می‌کند و ترس و نگرانی را به شما تحمیل می‌کند.

درصورتی‌که این را می‌دانیم، هیچ‌کس با یک‌بار آشپزی، آشپز نمی‌شود، هیچ فردی با یک‌بار راندن اتومبیل هم، راننده نمی‌شود، هر کاری نیاز به تمرین و تکرار دارد و همیشه بار اول رویارویی انسان با موضوعات برایش دشوار خواهد بود. ولی امسال دیگر این شرایط برای شما تکرار نخواهد شد، چون مطالب را یاد گرفته‌اید و فقط کافی است با تمرکز آن‌ها را بخوانید تا مرور شود و توانمندی‌های خود را در آزمون‌ها تقویت کنید.

پس ابتدا پیشنهادم این است که این ترس، نگرانی، عذاب وجدان و یا هر هیجان منفی درون خود را به‌خاطر تجربه سال گذشته از ذهن خود بیرون کنید تا اضطراب شما کاهش یابد و تمرکز و انگیزه به مطالعه شما بازگردد.

دومین پیشنهاد من این است که امسال، اشتباه سال گذشته را تکرار نکنید و حتما زیرنظر یک مجموعه قوی آموزشی و مشاور مسلط و قابل اعتماد روند مطالعاتی خود را پیش ببرید؛ چراکه هر اقدامی باید با کمک متخصص در آن زمینه انجام شود تا نتیجه مطلوب را بدهد.

پیشنهاد بعدی این است که در یک آزمون آزمایشی استاندارد و با جامعه آماری مناسب به‌طورمنظم شرکت کنید تا بتوانید سر فصل‌ها را مطابق با آزمون بخوانید و جمع‌بندی کنید و وضعیت تحصیلی خود را محک بزنید. دیگر فایده این آزمون‌ها این است که به شما انگیزه رقابت و اتمام سرفصل‌ها را می‌دهد و موتور مطالعه شما را گرم نگه می‌دارد.

و درنهایت توصیه من به شما این است که حتما برای تک‌تک روزهای خود برنامه‌ریزی داشته باشید و برنامه خود را مطابق با اصول گفته‌شده در چند شماره اخیر مجله پیش ببرید. سعی کنید روز بدون درس نداشته باشید و ساعت مطالعه هفتگی شما نیز از ۵۰ ساعت افت نکند.

این را بدانید که امسال فرصت فوق‌العاده‌ای در اختیار دارید تا از هم‌ردیف‌های خود جلو بزنید و با آمادگی بیشتری در آزمون‌های آزمایشی شرکت کنید.

محمد برزگری

مشاور تحصیلی و روان‌شناس
تعداد بازدید: 1515 تاریخ بروز رسانی: سه شنبه 19 بهمن ماه 1395
  ارسال به دوستان
امتیاز کاربران:

اشتراک گذاری

نظری ثبت نشده است

فرم ثیت نظر

سبد خرید

تعداد: 0
قیمت: 0  ریال

تمام حقوق این سایت متعلق به مجله موفقیت می باشد.