ثبت نام | کاربر گرامی خوش آمدید!

تحصیلی و کنکور

نتایجم در آزمون‌ها هیچ تغییری نمی‌کند، از ترس خوابم نمی‌برد ...

نتایجم در آزمون‌ها هیچ تغییری نمی‌کند، از ترس خوابم نمی‌برد ...

۱. دختری ۱۷ساله و دانش‌آموز مقطع پیش‌دانشگاهی گروه تجربی هستم و برای کنکور درس می‌خوانم؛ چون دو سال از دوران تحصیلی خود را جهشی خوانده‌ام. من از تیرماه شروع کرده‌ام ولی هرچه بیشتر می‌خوانم، نتایج من در آزمون‌ها اصلا تغییر نمی‌کند. گاهی‌اوقات کمی بالا می‌رود و دوباره افت می‌کند. این اتفاق انگیزه مرا از بین می‌برد، بعضی اوقات می‌گویم فرق من با کسی که برای آزمون‌های آزمایشی تلاشی نمی‌کند، چیست؟ سوال من از شما این است که چطور می‌توانم نتایجم را در آزمون‌ها بهتر کنم و این روند را تغییر دهم؟ من شب‌ها به‌سختی می‌خوابم و همواره ترس این را دارم که به اهدافم نرسم. میانگین تراز آزمون‌های من در حدود ۵۵۰۰ در منطقه ۱ است و هر دوهفته یک‌بار در آزمون‌های آزمایشی شرکت می‌کنم، اما بیشترین ترازم ۶۰۰۰ بوده و می‌خواهم هرطور که شده داروسازی دانشگاه شهید بهشتی قبول شوم. چطور باید درس بخوانم؟

قبل از اشاره به راهکارهای افزایش تراز در آزمون‌های آزمایشی و یا نکاتی درباره رفع‌اشکال آزمون‌ها می‌خواهم با من همراه شوید و با رویکردی تحلیلی به شما و شرایطی که در آن قرار دارید، نگاه کنیم.

از متن ایمیل شما و البته سابقه‌ای که از خود گفته‌اید، انگیزه‌ فراوانی را برای پیشرفت تحصیلی و همیشه بهترین‌بودن در شما حس می‌کنم و این انگیزه و تلاش فراوان ارزشمند است ولی نکته‌ای که مرا کمی نگران می‌کند این است که آیا شما برای خواندن سریع‌تر درس‌ها، گرفتن نتایج بهتر در آزمون‌ها و بهترین بودن اجباری دارید یا خیر؟

انگیزه برای سخت‌کوشی همیشه منطقی و ارزشمند نیست. کسی که به دلیل جبر درونی خود و یا فشار اطرافیان سعی می‌کند کاری را انجام دهد، همواره در نگرانی و اضطراب روزهای خود را سپری می‌کند، چرا که باید مدام تلاش کند تا کسی را راضی نگه دارد و ما این را می‌دانیم که هرگز و هرگز در این دنیا به رضایت نمی‌رسیم، مگر اینکه این رضایت درونی باشد.

داوطلب عزیز و سخت‌کوش این را در نظر داشته باشید که منابع رضایت، درون ذهن ما هستند و شما هیچ‌گاه نمی‌توانید آن‌ها را از بیرون خود تامین کنید. می‌خواهم از شما بپرسم چه اجباری برای سریع تمام کردن دوران تحصیل خود و جهشی خواندن داشته‌اید؟ یا به من بگویید چرا می‌خواهید همیشه اوّل باشید، چرا حتما باید بهترین رشته و دانشگاه نصیب شما شود؟ آیا بدون این‌ها ارزش شما تغییری می‌کند و یا دیگر آن‌قدر دوست‌داشتنی نخواهید بود؟!

 کمی درباره آن فکر کنید، شما فردی سخت‌کوش و توانا هستید و می‌توانید به هرچیزی که می‌خواهید برسید، ولی حیف است که خود را نشناسید و بی‌گدار به آب بزنید. موارد زیر را در نظر بگیرید و پس از مطالعه آن‌ها، خود را بار دیگر عمیق بررسی کنید.

موفقیت ته ندارد ...

این را بدانید حتی اگر بهترین رشته را در برترین دانشگاه ایران پذیرفته شوید هم باز راه درازی در پیش خواهید داشت تا به موفقیت‌های بعدی دست یابید؛ پس برای هیچ کاری عجله نکنید. هیچ پایانی برای موفقیت وجود ندارد، موفقیت مسیری است که باید در آن قدم بگذاریم، نه اینکه قسمتی را با دویدن و بخشی دیگر را با نفسنفس‌زدن طی کنیم.

 

شما مجبور به هیچ‌کاری در این دنیا نیستید ...

انگیزه‌داشتن برای دستیابی به موفقیت با تشنه موفقیت‌ بودن، متفاوت است و این را شما بهتر از هرکسی می‌دانید که فرد تشنه نمی‌تواند درست فکر کند و فقط به‌دنبال آب برای رفع تشنگی خود می‌دود؛ پس برای موفق‌شدن در آزمون‌ها و به‌طورکل در تمامی موارد زندگی بهتر است انگیزه داشته باشید، نه اجبار و فشار بیرونی و حتی درونی.

این را بدانید که شما مجبور به اجرای هیچ کاری در این دنیا نیستید، خداوند منان بنده‌های خویش را با اراده و آزاد خلق کرده است، ما همه آزاد هستیم و می‌توانیم انتخاب کنیم.

اگر خواستید، موفقیت را انتخاب کنید. کسی شما را مجبور به این همه تلاش نکرده است که اکنون بی‌خواب شده‌اید.

پیشرفت همیشه تدریجی است ...

جهشی رفتن را در زندگی خود کنار بگذارید؛ چون از اینجا به بعد زندگی ممکن است از این دیدگاه خود آسیب ببینید و یا به دیگران آسیب برسانید. همان‌طور که آب در صد درجه سانتی‌گراد به جوش می‌آید و شما قادر نیستید آب خنک را به‌طور طبیعی یک دفعه به آب جوش تبدیل کنید، نمی‌توانید یک‌باره تراز آزمون خود را از ۵۵۰۰ به ۷۵۰۰ افزایش دهید، درحالی‌که رسیدن به این هدف، با پیشرفت تدریجی کاملا ممکن خواهد بود.

برای رسیدن به هدف خود، کافی است در آزمون‌ها آرامش بیشتری داشته باشید و میانگین درصد‌های خود را به‌طور میانگین در هر آزمون تا انتهای سال ۸ درصد افزایش دهید؛ چون در این صورت می‌توانید کم‌کم ترازتان را افزایش دهید.

آخرین توصیه‌ام به شما این است که روند تحصیلی خود را با یک مشاور حرفه‌ای و مسلط پیش ببرید تا بتوانید راهکارهای بیشتری از او دریافت کنید.

محمّد برزگری

مشاور تحصیلی و روان‌شناس

تعداد بازدید: 1373 تاریخ بروز رسانی: سه شنبه 19 بهمن ماه 1395
  ارسال به دوستان
امتیاز کاربران:

اشتراک گذاری

نظری ثبت نشده است

فرم ثیت نظر

سبد خرید

تعداد: 0
قیمت: 0  ریال

تمام حقوق این سایت متعلق به مجله موفقیت می باشد.