ثبت نام | کاربر گرامی خوش آمدید!

تحصیلی و کنکور

چرا هربار برنامه‌ریزی درسي می‌کنم، خراب می‌شود؟!

چرا هربار برنامه‌ریزی درسي می‌کنم، خراب می‌شود؟!

 

۱. من داوطلب کنکور ۹۵ رشته تجربی هستم، ولی تا الان تلاش ویژه‌ای نکرده‌ام و واضح‌تر بگویم تا همین لحظه هیچ درسی را خوب مطالعه نکرده‌ام ولی اکنون تصمیم جدی دارم که شروع کنم. به نظر شما اگر از الان شروع کنم، موفق می‌شوم و امیدی برای قبولی من در یک رشته خوب وجود دارد؟

شاید بتوان گفت این پرتکرارترین پرسش داوطلبان کنکور است، چون هر سال و در زمان‌های مختلف عزیزان کنکوری این سوال را می‌پرسند و منتظر جواب هستند.

پاسخ این پرسش به خودتان بستگی دارد. اگر آن‌قدر مصمم هستید که از الان تا روز کنکور، هرلحظه‌ خود را با برنامه جلو بروید و حتی یک ساعت را هم در این مسیر تلف نکنید، می‌توان گفت نه‌‎تنها در یک رشته خوب، بلکه در یک دانشگاه خوب هم پذیرفته می‌شوید.

ولی اگر این سوال را هم الان و هم ماه دیگر می‌پرسید، بهتر است درس را رها کنید؛ چراکه هنوز تصمیم جدی‌ برای موفقیت در کنکور نگرفته‌اید.

از حالا تا روز کنکور حدود ۲۰۰ روز فرصت دارید. روزهایی که بیشتر از روزهای ابتدایی سال ارزش دارند؛ چراکه درس‌های پیش (۱) تدریس شده‌اند و شما باید حجم بیشتری را برای کنکور دوره کرده و جمع‌بندی کنید و درضمن زمان کمتری را هم در اختیار دارید.

همیشه امیدی هست که دقیقه ۹۰ بازی، گل زده شود و نتیجه به کلی تغییر کند. الان دقیقه ۹۰ کنکور شماست، تقریبا نیمی از سال گذشته است و شما می‌توانید با تلاش جدی و پیوسته تا کنکور، بسیاری از رقبای خود را جا بگذارید و به هدفتان خود برسید.

اگر داوطلبی هستید که تا الان هیچ درسی را مطالعه نکرده‌اید، بهتر است از امروز انرژی خود را فقط برروی موضوعاتی بگذارید که اهمیت ویژه‌ای دارند و مطالب دیگر را رها کنید؛ مثلا بهتر است انرژی خود را برروی دروس اختصاصی زیست، شیمی بگذارید و درصورتی‌که قصد ادامه‌تحصیل در رشته‌های داروسازی و زمین‌شناسی را ندارید، درس زمین‌شناسی را رها کنید.

در دروس عمومی هم تمرکز خود را برروی قسمت‌هایی بگذارید که می‌توان با زمان کمتر آن‌ها را فراگرفت. مثلا در درس ادبیات، تاریخ ادبیات، شمارش واژ و تکواژ و مباحثی از زبان فارسی را که حجیم هستند، رها کنید و تمرکز خود را بیشتر برروی واژگان و آرایه‌های ادبی بگذارید.

با اولویت‌گذاری درس‌ها براساس ضرایب و میزان اهمیت آن‌ها در کنکور سراسری، وقت باقی‌مانده خود را میان دروس مختلف تقسیم کنید.

 

دانش‌آموز سال سوم هستم، رشته‌ ریاضی و هربار که برنامه‌ریزی می‌کنم اصلا به آن پایبند نیستم و نمی‌توانم آن را اجرا کنم. برای اینکه برنامه‌‎ریزی درسی خود را دقیقا اجرا کنم، 

چه‌کاری باید انجام دهم؟

خیلی خوب است که از سال سوم شروع به برنامه‌ریزی کرده‌اید؛ چراکه برنامه‌ریزی یک مهارت است و مغز ما به میزانی که آن را تمرین می‌کند، توانایی بیشتری در برنامه‌ریزی پیدا می‌کند و قدرت آن در برنامه‌ریزی و اجرای برنامه‌ها افزایش می‌یابد. ولی سوال شما این است که چرا هربار با اینکه برنامه‌ریزی می‌کنید، به آن عمل نمی‌کنید و برنامه‌ دیگری را اجرا می‌کنید یا اینکه ساعات اولیه را مطابق برنامه جلو می‌روید، ولی از اواسط آن، برنامه را رها می‌کنید و بی‌برنامه پیش می‌روید.

عوامل عمده‌ اجرا نکردن صحیح برنامه مواردی است که در زیر بیان می‌کنم، آن‌ها را بخوانید و ببینید کدام عامل بیشترین نقش را در اخلال برنامه‌های شما ایفا می‌کند؟

۱. تمرین نکردن هر روز برنامه‌ریزی

گفتیم که برنامه‌ریزی یک مهارت است و باید تقویت شود. شما تابه‌حال حتی یک روز هم نشده است که نخوابیده یا غذا نخورده باشید، پس چطور روز‌های به این مهمی را بدون برنامه‌ریزی طی کرده‌اید.

فردی که هرچند روز یک‌بار برای خود برنامه می‌ریزد و عموما مغزش به بی‌برنامگی عادت کرده است، نمی‌تواند برنامه‌ای را کامل اجرا کند. پس حتما هر شب قبل از خواب برای روز بعد خود برنامه‌ریزی کرده و خود را ملزم به اجرای آن کنید.

۲. اتلاف وقت

عاملی که خیلی از دانش‌آموزان را از برنامه باز می‌دارد، «وقت‌کشی» یا «اتلاف وقت» است؛ مثلا فردی را در نظر بگیرید که برای خود مشخص کرده است از ۷ عصر تا ۸:۱۵ دقیقه مطالعه می‌کند ولی چون حین مطالعه حواس او جای دیگری بوده و به هر نحوی نتوانسته از زمان خود استفاده کند، مجبور است تا ساعت ۹ پای آن برنامه بنشیند. همین ۴۵ دقیقه تغییر در برنامه علاوه‌بر خستگی، تمام برنامه‌های بعدی او را به هم می‌زند و برنامه او به‌کل خراب می‌شود؛ پس سعی کنید هرچه زودتر عوامل اتلاف وقت خود را بشناسید و آن‌ها را کاهش دهید.

۳. عدم تعهد و پایبندی به برنامه

عده‌ای از داوطلبان همواره دنبال بهترین برنامه هستند، ولی هیچ وقت حتی ساده‌ترین برنامه‌ها را هم اجرا نمی‌کنند. برنامه‌ خوب برنامه‌ای است که اجرا شود وگرنه چه ارزشی دارد ما یک‌سری کلمه را روی کاغذ بنویسیم و هرگز آن‌ها را اجرا نکنیم.

سعی کنید حتما به برنامه‌ای که طراحی می‌کنید، پایبند باشید و هرطور که می‌توانید آن را اجرا کنید.

تعداد بازدید: 1458 تاریخ بروز رسانی: سه شنبه 19 بهمن ماه 1395
  ارسال به دوستان
امتیاز کاربران:

اشتراک گذاری

نظری ثبت نشده است

فرم ثیت نظر

سبد خرید

تعداد: 0
قیمت: 0  ریال

تمام حقوق این سایت متعلق به مجله موفقیت می باشد.